COURTIERS EN ASSURANCE LALONDE LTEE INSURANCE BROKERS (Corporation# 293652) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 11, 1978.
| Corporation ID | 293652 |
| Business Number | 890690290 |
| Corporation Name | COURTIERS EN ASSURANCE LALONDE LTEE INSURANCE BROKERS |
| Registered Office Address |
48 Yonge Street Toronto ON M5E 1G6 |
| Incorporation Date | 1978-04-11 |
| Dissolution Date | 2015-10-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PETER WEIGHTMAN | 715 SANDCASTLE CT., PICKERING ON L1W 3Z3, Canada |
| CATHY WILSON | 28 MARINER TERRACE, TORONTO ON M5V 3V8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-04-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1978-04-10 | 1978-04-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-11-22 | current | 48 Yonge Street, Toronto, ON M5E 1G6 |
| Address | 1978-04-11 | 2013-11-22 | 134 Montreal Road, Cornwall, ON K6H 1B3 |
| Name | 1988-08-05 | current | COURTIERS EN ASSURANCE LALONDE LTEE INSURANCE BROKERS |
| Name | 1982-05-20 | 1988-08-05 | COURTIER D'ASSURANCE JEAN G. LALONDE LTEE |
| Name | 1978-04-11 | 1982-05-20 | AGENCE D'ASSURANCE JEAN G. LALONDE LTEE |
| Status | 2015-10-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-09-12 | 2015-10-13 | Active / Actif |
| Status | 2012-09-11 | 2012-09-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1978-04-11 | 2012-09-11 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-10-13 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2005-12-05 | Amendment / Modification | |
| 2003-02-20 | Amendment / Modification |
Directors Limits Changed. Directors Changed. |
| 1978-04-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2014-05-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2013-04-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2012-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6539688 Canada Inc. | 48 Yonge Street, Toronto, ON M5E 1G8 | 2006-03-20 |
| Mw Prefco Inc. | 48 Yonge Street, 8th Floor, Toronto, ON M5E 1G8 | 2006-03-29 |
| Ccnmatthews Gp Limited | 48 Yonge Street, Toronto, ON M5E 1G6 | 2006-12-13 |
| Pims Canada Inc. | 48 Yonge Street, 8th Floor, Toronto, ON M5E 1G6 | 2001-06-14 |
| 4088026 Canada Inc. | 48 Yonge Street, 8th Floor, Toronto, ON M5E 1G6 | 2002-06-17 |
| Ccnmatthews Ltd. | 48 Yonge Street, Toronto, ON M5E 1G6 | |
| Shamba Foundation | 48 Yonge Street, Suite 1200, Toronto, ON M5E 1G6 | 2007-07-04 |
| John Shea Insurance Brokers Ltd. | 48 Yonge Street, Suite 700, Toronto, ON M5E 1G6 | |
| Adams & Cameron Insurance Brokers Ltd. | 48 Yonge Street, Suite 700, Toronto, ON M5E 1G6 | |
| Neighbor Billing Inc. | 48 Yonge Street, Suite1200, Toronto, ON M5E 1G6 | 2018-09-12 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cellwand Communications Inc. | 48 Yonge St., Ste. 1200, Toronto, ON M5E 1G6 | 2000-04-25 |
| 11939211 Canada Inc. | 48 Yonge Street, Suite 1200, Toronto, ON M5E 1G6 |
| Name | Address |
|---|---|
| PETER WEIGHTMAN | 715 SANDCASTLE CT., PICKERING ON L1W 3Z3, Canada |
| CATHY WILSON | 28 MARINER TERRACE, TORONTO ON M5V 3V8, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5E 1G6 |
| Category | insurance |
| Category + City | insurance + TORONTO |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Courtiers En Assurance Evangelista Ltee | 2000, Rue Prospect, Sherbrooke, QC J1J 1K7 | 1999-11-29 |
| Les Courtiers D'assurance Mccolgan Ltee. | Main Street, Quyon, QC J0X 2V0 | 1977-06-03 |
| Evangelista Insurance Brokers Ltd. | 3246 Rue Sainte-lucie, Montreal, QC H1Z 1S3 | 1993-04-13 |
| Courtiers D'assurance Mccarthy Ltee | 5800 St James Street West, Montreal, QC H4A 2A9 | 1974-12-19 |
| Almore Insurance Brokers/courtiers D'assurance Inc. | 14 Teakwood Court, Ottawa, ON K1K 4B4 | 1984-05-08 |
| Les Courtiers D'assurance Marcello Cesta Insurance Brokers Inc. | 11807 Rue Balzac, Montreal, QC H1H 3M8 | 1984-02-13 |
| Afn Courtiers D'assurance Inc. | 199 Bay Street, Ste. 4000, Commerce Court West, Toronto, ON M5L 1A9 | 1999-03-04 |
| Sidney J. Zoltak Courtiers D'assurance Ltee | 4098 St-catherine O., Suite 200, Westmount, QC H3Z 1P2 | 1975-06-25 |
| Courtiers D'assurance David Mager Ltee | 145 La Presentation, Suite 909, Dorval, QC H9S 3L5 | 1976-07-07 |
| Sidney J. Zoltak Insurance Brokers Ltd. | 200-4098 Sainte-catherine Street West, Westmount, QC H3Z 1P2 |
Please comment or provide details below to improve the information on COURTIERS EN ASSURANCE LALONDE LTEE INSURANCE BROKERS.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.