2936500 CANADA INC. (Corporation# 2936500) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 25, 1993.
| Corporation ID | 2936500 |
| Business Number | 888626470 |
| Corporation Name | 2936500 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
425 Boul. De Maisonneuve O. Bur. 1700 Montreal QC H3A 3G5 |
| Incorporation Date | 1993-06-25 |
| Dissolution Date | 1997-12-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GILLES DEMERS | 1212 AVE DES PINS SUITE 1101, MONTREAL QC H3G 1A9, Canada |
| GILLES BLONDEAU | 3596 RUE PRINCIPALE CP 263, DUNHAM QC J0E 1M0, Canada |
| HENRI JOLI-COEUR | 264 RUE MCDOUGALL, OUTREMONT QC H2V 3P2, Canada |
| JEAN-CLAUDE PAGE | 53 AVE NELSON, OUTREMONT QC H2V 2Z8, Canada |
| MARIO GEORGIEV | 841 ANTONIME-MAILLET, OUTREMONT QC H2V 2Y6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1993-06-25 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1993-06-24 | 1993-06-25 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1993-06-25 | current | 425 Boul. De Maisonneuve O., Bur. 1700, Montreal, QC H3A 3G5 |
| Name | 1993-06-25 | current | 2936500 CANADA INC. |
| Status | 1997-12-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1993-06-25 | 1997-12-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-12-29 | Dissolution | |
| 1993-06-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1997 | 1997-04-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1996 | 1997-04-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1995 | 1997-04-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Equipements Aimbeault Inc. | 425 Boul. De Maisonneuve O., Bur. 770, Montreal, QC H3A 3G5 | 1980-07-08 |
| Gestion Guy Pare Inc. | 425 Boul. De Maisonneuve O., Suite 701, Montreal, QC H3A 3G5 | 1980-01-29 |
| Guy Pare & Associes, Inc. | 425 Boul. De Maisonneuve O., Suite 701, Montreal, QC H3A 3G5 | 1980-01-28 |
| Gestion Immobiliere Nouveau Concept P.h. Inc. | 425 Boul. De Maisonneuve O., Suite 701, Montreal, QC H3A 3G5 | 1985-11-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Uniglobal Infosolutions Inc. | 425 Boul De Maisonneuve Ouest, Suite 1600, Montreal, QC H3A 3G5 | 1997-04-03 |
| 3257061 Canada Inc. | 425 Boul De Maisonneuve O, Bur 1600, Montreal, QC H3A 3G5 | 1996-05-06 |
| 2729601 Canada Inc. | 425 De Maisonneuve Ouest, Suite 770, Montreal, QC H3A 3G5 | 1991-06-28 |
| Codimex International Inc. | 425 De Maisonneuve West, Suite 1005, Montreal, QC H3A 3G5 | 1989-07-24 |
| 166212 Canada Inc. | 425 Boul. De Maisonneuve O., Suite 1101, Montreal, QC H3A 3G5 | 1989-01-26 |
| 149949 Canada Inc. | 425 Ouest Maisonneuve, Suite 030, Montreal, QC H3A 3G5 | 1986-04-22 |
| Logiversel Inc. | 425 Boul Maisonneuve Ouest, Suite 1200, Montreal, QC H3A 3G5 | 1985-05-16 |
| Produits Dentaires So-dent Inc. | 425 Boul. De Maisonneuve W., Suite 1210, Montreal, QC H3A 3G5 | 1985-03-27 |
| International (rdg) Chips Corporation | 425 Demaisonneuve Ouest, Suite 701, Montreal, QC H3A 3G5 | 1984-10-19 |
| Micro-contact (montreal) Inc. | 425 Ouest De Maisonneuve, Montreal, QC H3A 3G5 | 1981-12-30 |
| Find all corporations in postal code H3A3G5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GILLES DEMERS | 1212 AVE DES PINS SUITE 1101, MONTREAL QC H3G 1A9, Canada |
| GILLES BLONDEAU | 3596 RUE PRINCIPALE CP 263, DUNHAM QC J0E 1M0, Canada |
| HENRI JOLI-COEUR | 264 RUE MCDOUGALL, OUTREMONT QC H2V 3P2, Canada |
| JEAN-CLAUDE PAGE | 53 AVE NELSON, OUTREMONT QC H2V 2Z8, Canada |
| MARIO GEORGIEV | 841 ANTONIME-MAILLET, OUTREMONT QC H2V 2Y6, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3A3G5 |
Please comment or provide details below to improve the information on 2936500 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.