2936208 CANADA INC. (Corporation# 2936208) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 8, 1993.
| Corporation ID | 2936208 |
| Business Number | 135855229 |
| Corporation Name | 2936208 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
104 App.1 Grenville QC J0V 1J0 |
| Incorporation Date | 1993-07-08 |
| Dissolution Date | 2004-07-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LUC CHARETTE | 104 APP.1, GRENVILLE QC H0V 1J0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1993-07-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1993-07-07 | 1993-07-08 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2000-10-10 | current | 104, App.1, Grenville, QC J0V 1J0 |
| Address | 1993-07-08 | 2000-10-10 | R.r. 1, Buckingham, QC J8L 2W7 |
| Name | 1993-07-08 | current | 2936208 CANADA INC. |
| Status | 2004-07-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-02-03 | 2004-07-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1997-11-01 | 2004-02-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1993-07-08 | 1997-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-07-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 1993-07-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1997 | 1997-02-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1995 | 1997-02-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6674844 Canada Inc. | 104, Boulevard Westpark, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 2J9 | 2006-12-18 |
| 6731015 Canada Inc. | 104, Larkfield Drive, Toronto, ON M3B 2H7 | 2007-03-05 |
| Ms Business Solutions Inc. | 104, Cookview Dr, Brampton, ON L6R 3V1 | 2004-08-16 |
| Formations Csi MontrГ©al Inc. | 104, De L'annonciation, Oka, QC J0N 1E0 | 2008-08-27 |
| 7720947 Canada Incorporated | 104, Athenia Drive, Stoney Creek, ON L8J 1S8 | 2010-12-07 |
| Alpana Impex Incorporated | 104, Elgin Drive, Brampton, ON L4T 1K0 | 2011-11-19 |
| Fjr Transport Ltd. | 104, Greystone Cres, Spruce Grove, AB T7X 0A7 | 2013-06-27 |
| Borealis Metabolix.ca Corp. | 104, Borealis, Ottaw, ON K1K 4T8 | 2014-09-15 |
| Ducks Innovations Incorporated | 104, Harrow, ON N0R 1G0 | 2016-05-24 |
| Powered Softwares Inc. | 104, Rue Saint Judes, Laval, QC H7W 4G6 | 2018-01-01 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11981587 Canada Inc. | 46 Rue Maple, Greenville, QC J0V 1J0 | 2020-03-29 |
| 11725076 Canada Inc. | 46, Rue Maple, Grenville, QC J0V 1J0 | 2019-11-06 |
| C.a.r.s. By Taylor Inc. | 441 Rue Principale, Grenville, QC J0V 1J0 | 2019-07-12 |
| 10726494 Canada Inc. | 239, Rue Principale, Grenville, QC J0V 1J0 | 2018-04-10 |
| Passion Nature Grenville Inc. | 445 Principale, Grenville, QC J0V 1J0 | 2017-05-01 |
| 10029041 Canada Inc. | 180, Rue Principale, Grenville, QC J0V 1J0 | 2016-12-19 |
| 9912355 Canada Inc. | 71 Rue Queen, Grenville, QC J0V 1J0 | 2016-09-19 |
| 9772774 Canada Inc. | 40, Cercle Grenier, Grenville, QC J0V 1J0 | 2016-05-30 |
| Stratum Cpt Ltd. | 141 Rue Queen, Grenville, QC J0V 1J0 | 2016-05-06 |
| Gestion If Inc. | 2 Rue Du Canal Sud, Grenville, QC J0V 1J0 | 2016-02-29 |
| Find all corporations in postal code J0V 1J0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LUC CHARETTE | 104 APP.1, GRENVILLE QC H0V 1J0, Canada |
| City | GRENVILLE |
| Post Code | J0V 1J0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 2936208 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.