Groupe magazines S.A. inc. (Corporation# 2936038) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 8, 1993.
| Corporation ID | 2936038 |
| Business Number | 137953402 |
| Corporation Name | Groupe magazines S.A. inc. |
| Registered Office Address |
877 Rue Saint Pierre Terrebonne QC J6W 1E6 |
| Incorporation Date | 1993-07-08 |
| Dissolution Date | 2004-07-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DENIS CLERMONT | 800 COTE TERREBONNE, TERREBONNE QC J6W 5E1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1993-07-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1993-07-07 | 1993-07-08 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-12-28 | current | 877 Rue Saint Pierre, Terrebonne, QC J6W 1E6 |
| Name | 1994-12-28 | current | Groupe magazines S.A. inc. |
| Name | 1993-07-08 | 1994-12-28 | 2936038 CANADA INC. |
| Status | 2004-07-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-02-03 | 2004-07-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-11-01 | 2004-02-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1993-07-08 | 1998-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-07-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 1993-07-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1996 | 1996-07-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 877 RUE SAINT PIERRE |
| City | TERREBONNE |
| Province | QC |
| Postal Code | J6W 1E6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 160037 Canada Inc. | 877 Rue St-pierre, Terrebonne, QC J6W 1E6 | 1988-04-08 |
| Partielor Inc. | 879 Rue St-pierre, Suite 202, Terrebonne, QC J6W 1E6 | 1985-05-08 |
| 119464 Canada Inc. | 855 St-pierre, Terrebonne, QC J6W 1E6 | 1982-12-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ess Smart Card Inc. | 1179, Rue De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2018-02-23 |
| 10631981 Canada Inc. | 1179 Rue De L`express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2018-02-14 |
| Cerberus Cvc-r Ltée | 980 Rue De L’express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2015-08-10 |
| 8282285 Canada Inc. | 1179 Rue De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2012-08-26 |
| 7335512 Canada Inc. | 1181 Rue L'express, Lachenaie, QC J6W 0A2 | 2010-02-18 |
| Worldbus Design Corporation | 1111 De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2008-03-07 |
| San@sro Inc. | 1179 De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2001-06-07 |
| Sandb Inc. | 1179 De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2017-06-02 |
| Begouin Transport Inc. | 831 Avenue Du Terroir, Terrebonne, QC J6W 0A3 | 2016-03-22 |
| Aquaweb Distributions Inc. | 1161 Rue LÉvis, Terrebonne, QC J6W 0A9 | 2009-03-30 |
| Find all corporations in postal code J6W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DENIS CLERMONT | 800 COTE TERREBONNE, TERREBONNE QC J6W 5E1, Canada |
| City | TERREBONNE |
| Post Code | J6W1E6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Magazines Tva Inc. | 1600 Boul. De Maisonneuve, Montreal, QC H2L 4P2 | |
| Montreal Magazines Inc. | 1844 William Street, Montreal, QC H3J 1R5 | 1982-02-17 |
| Holland Magazines Inc. | 8 Ladywood Dr., Rexdale, ON M9V 1K9 | 1980-10-10 |
| Magazines Canada | 425 Adelaide St.west, Suite 700, Toronto, ON M5V 3C1 | 1968-09-05 |
| Post City Magazines Inc. | 30 Lesmill Road, Toronto, ON M3B 2T6 | |
| Chronos Magazines Inc. | 1101 Ave. Victoria, Saint-lambert, QC J4R 1P8 | 2000-05-23 |
| Gta Lifestyle Magazines Ltd. | 202-4750 Bathurst Street, Toronto, ON M2R 1W9 | 2020-09-02 |
| Post City Magazines Inc. | 30 Lesmill Road, Toronto, ON M3B 2T6 | |
| Noemie Magazines Inc. | B347-1001, Rue Lenoir, Г‰difice Rca, MontrГ©al, QC H4C 2Z6 | 2009-10-30 |
| Les Magazines Lecto Inc. | 1300 Avenue Patenaude, Sillery, QC G1T 2J6 | 1985-04-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on Groupe magazines S.A. inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.