LES ENTREPRISES Г‰RIC DUVAL INC. (Corporation# 2936011) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 8, 1993.
| Corporation ID | 2936011 |
| Business Number | 135938058 |
| Corporation Name | LES ENTREPRISES Г‰RIC DUVAL INC. |
| Registered Office Address |
119 Chemin Cote-st-louis St-esprit QC J0K 2L0 |
| Incorporation Date | 1993-07-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LUCIEN DUVAL | 119 CHEMIN COTE-ST-LOUIS, ST-ESPRIT QC J0K 2L0, Canada |
| ERIC DUVAL | 119 CHEMIN COTE-ST-LOUIS, ST-ESPRIT QC J0K 2L0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1993-07-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1993-07-07 | 1993-07-08 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1993-07-08 | current | 119 Chemin Cote-st-louis, St-esprit, QC J0K 2L0 |
| Name | 1997-08-29 | current | LES ENTREPRISES Г‰RIC DUVAL INC. |
| Name | 1993-07-08 | 1997-08-29 | LURIC TRANSPORT INC. |
| Status | 1993-07-08 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1993-07-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-10-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-10-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-09-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Basch Textiles Canada Inc. | 20 Route 125, St-esprit, QC J0K 2L0 | 1988-06-22 |
| 161796 Canada Inc. | 131 Rand Des Continuations, St-esprit, QC J0K 2L0 | 1988-05-04 |
| Construction Jacques Deziel Inc. | 45 Rang Montcalm, St-esprit, QC J0K 2L0 | 1984-06-01 |
| Promotions Amance Raymond Inc. | 82 Rang Riviere Nord, St-esprit, QC J0K 2L0 | 1984-02-24 |
| Ferme J. Latendresse Inc. | 60 Route No. 25, St-esprit, Cte Montcalm, QC J0K 2L0 | 1983-08-25 |
| Les Immeubles Rodamocacha Ltee | 213 Cote Saint Louis, St-esprit De Montcalm, QC J0K 2L0 | 1981-11-24 |
| Centre De Renovation Montcalm Canada Ltee | 213 Cote Saint-louis, St-esprit De Montcalm, QC J0K 2L0 | 1981-06-08 |
| Garage Raymond & Yvon Cote Inc. | 12 Route 125, St-esprit, QC J0K 2L0 | 1981-05-29 |
| Les Entreprises En Refrigeration Kefrais Inc. | 160 Rang Montcalm, St-esprit, QC J0K 2L0 | 1981-03-23 |
| Les Industries Giconor Ltee | 122 Rue Principale, St-esprit, Cte Rousseau, QC J0K 2L0 | 1981-01-16 |
| Find all corporations in postal code J0K2L0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LUCIEN DUVAL | 119 CHEMIN COTE-ST-LOUIS, ST-ESPRIT QC J0K 2L0, Canada |
| ERIC DUVAL | 119 CHEMIN COTE-ST-LOUIS, ST-ESPRIT QC J0K 2L0, Canada |
| City | ST-ESPRIT |
| Post Code | J0K2L0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Duval Spinning Mills Ltd. | Comte De Beauce, St-victor, QC G0M 2B0 | 1977-08-15 |
| Duval, DÉveloppement Des Affaires Inc. | 3480 Avenue Trenholme, Montreal, QC H4B 1X9 | 2009-05-28 |
| Duval Technology Inc. | 209 Gamelin, Bureau 204, Gatineau, QC J8Y 1W2 | 1999-03-12 |
| Les Filatures J. & A. Duval Inc. | 312, Boulevard Duval, Saint-victor, QC G0M 2B0 | 1988-12-14 |
| Duval Investments Ltd. | 15 Duval Drive, Toronto, ON M6L 2J9 | 2010-03-12 |
| Publications Et Entreprises M. Duval Inc. | 1855 Rue Du Havre, Suite 1409, Montreal, QC H2K 2X4 | 1983-09-01 |
| Centre De Cadeaux Caplan-duval Inc. | 5800 Cavendish Blvd., Cote St. Luc, QC H4W 2T5 | 1982-07-22 |
| Les Productions Internationales Duval Inc. | 3488 Chemin De La Cote Des Neiges, Bur 1504, Montreal, QC H3H 1V1 | 1981-11-02 |
| Ma Gaudreau Duval SociГ©tГ© Professionnelle Inc. | 1501 Mcgill College Avenue, 26th Floor, MontrГ©al, QC H3A 3N9 | 2020-11-26 |
| Duval, E-business Services Inc. | 3480, Avenue Trenholme, MontrГ©al, QC H4B 1X9 | 2012-09-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES ENTREPRISES Г‰RIC DUVAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.