STEPPINGSTONE CAPITAL CORPORATION (Corporation# 2935953) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 8, 1993.
| Corporation ID | 2935953 |
| Business Number | 872286232 |
| Corporation Name | STEPPINGSTONE CAPITAL CORPORATION |
| Registered Office Address |
2355 Skymark Avenue Suite 300 Mississauga ON L4W 4Y6 |
| Incorporation Date | 1993-07-08 |
| Dissolution Date | 2012-05-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PATRICK J. POWER | 3 MATHEW ROAD, CHELSEA QC J9B 1Y6, Canada |
| RICHARD POTTS | 259 GLENCAIRN, TORONTO ON M5N 1T8, Canada |
| JOHN MICHAEL McKIMM | 28 PAGE AVENUE, NORTH YORK ON M2K 2B4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1993-07-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1993-07-07 | 1993-07-08 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-08-13 | current | 2355 Skymark Avenue, Suite 300, Mississauga, ON L4W 4Y6 |
| Address | 1999-02-23 | 2003-08-13 | 180 Attwell Drive, Suite 400, Toronto, ON M9W 6A9 |
| Address | 1997-06-26 | 1999-02-23 | 275 Slater Street, Suite 900, Ottawa, ON K1P 5H9 |
| Name | 1997-06-26 | current | STEPPINGSTONE CAPITAL CORPORATION |
| Name | 1993-07-22 | 1993-07-22 | 2935953 CANADA INC. |
| Name | 1993-07-08 | 1997-06-26 | NUVO HOLDINGS INC. |
| Status | 2012-05-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-12-17 | 2012-05-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-08-07 | 2011-12-17 | Active / Actif |
| Status | 2008-07-10 | 2008-08-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1996-02-09 | 2008-07-10 | Active / Actif |
| Status | 1995-11-01 | 1996-02-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-05-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 1999-02-23 | Amendment / Modification |
RO Changed. Directors Changed. |
| 1993-07-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2008-06-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2008-06-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2007-06-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 2355 SKYMARK AVENUE |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L4W 4Y6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3539857 Canada Inc. | 2355 Skymark Avenue, Suite 301, Mississauga, ON L4W 4Y6 | 1998-10-01 |
| Brainhunter Integrated Staffing Services Inc. | 2355 Skymark Avenue, Suite 300, Mississauga, ON L4W 4Y6 | |
| Vision2hire Solutions Inc. | 2355 Skymark Avenue, Suite 300, Toronto, ON L4W 4Y6 | |
| Inbusiness Solutions Inc. | 2355 Skymark Avenue, Suite 300, Mississauga, ON L4W 4Y6 | |
| Go-logix Technologies Inc. | 2355 Skymark Avenue, Suite 300, Mississauga, ON L4W 4Y6 | 2002-03-22 |
| Portalsphere Inc. | 2355 Skymark Avenue, Suite 300, Mississauga, ON L4W 4Y6 | |
| Ajja Information Technology Consultants Inc. | 2355 Skymark Avenue, Suite 300, Mississauga, ON L4W 4Y6 | |
| 4386370 Canada Inc. | 2355 Skymark Avenue, Suite 300, Mississauga, ON L4W 4Y6 | |
| Brainhunter Canada Inc. | 2355 Skymark Avenue, Suite 300, Mississauga, ON L4W 4Y6 | |
| 4386396 Canada Inc. | 2355 Skymark Avenue, Suite 300, Mississauga, ON L4W 4T6 | |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Genwave Holdings Inc. | 6 - 2425 Skymark Avenue, Mississauga, ON L4W 4Y6 | 2015-03-15 |
| Navacord Inc. | 2375 Skymark Avenue, Mississauga, ON L4W 4Y6 | 2014-09-18 |
| Genwave Technologies Inc. | 6 - 2425 Skymark, Mississauga, ON L4W 4Y6 | 2012-10-22 |
| 4389093 Canada Inc. | 2355 Skymark Ave, Suite 300, Mississauga, ON L4W 4Y6 | 2006-09-28 |
| Chartergate United Investments Canada Limited | 2355 Skymark Avenue, Suite 300, Mississauga, ON L4W 4Y6 | 2006-01-31 |
| Draeger Medical Canada Inc. | 2425 Skymark Ave., Unit 1, Mississauga, ON L4W 4Y6 | 2004-05-27 |
| Broadgreen Investments Limited | 2475, Skymark Ave., Suite #1, Mississauga, ON L4W 4Y6 | 1983-01-28 |
| Brainhunter (ottawa) Inc. | 2355 Skymark Ave., Suite 300, Mississauga, ON L4W 4Y6 | |
| Intrigue Technologies Inc. | 2355 Sykmark Avenue, Suite 200, Mississauga, ON L4W 4Y6 | |
| Rf Odyssey Inc. | 2355 Skymark Avenue, Suite 300, Mississauga, ON L4W 4Y6 | 2004-03-02 |
| Find all corporations in postal code L4W 4Y6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PATRICK J. POWER | 3 MATHEW ROAD, CHELSEA QC J9B 1Y6, Canada |
| RICHARD POTTS | 259 GLENCAIRN, TORONTO ON M5N 1T8, Canada |
| JOHN MICHAEL McKIMM | 28 PAGE AVENUE, NORTH YORK ON M2K 2B4, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L4W 4Y6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Corporation Capital Dynamique | 1010 Sherbrooke St West, Suite 1112, Montreal, QC H3A 1G8 | 1980-07-14 |
| Canaccord Capital Credit Corporation | 1250 Boul. Rene-levesque O, Suite 2930, Montreal, QC H3B 4W8 | 2000-09-25 |
| Corporation Canadienne De Capital Prodige | 2500, Boul. Daniel-johnson, Bureau 400, Laval, QC H7T 2P6 | 2005-05-09 |
| Bmo Capital Corporation | First Canadian Place, 100 King Street W, 11th Floor, Toronto, ON M5X 1A1 | 1996-01-03 |
| Liquid Ink Capital Corporation | 1624 Pine Avenue West, MontrÉal, QC H3G 1B4 | 2003-02-24 |
| La Corporation De Gestion Capital Bpi | 10 Bay Street, Suite 1001, Toronto, ON M5J 2R8 | 1987-02-02 |
| Corporation Atlantique Capital (acc) Inc. | 7112, Marie Rollet, Lasalle, QC H8N 3C6 | 2001-02-01 |
| Corporation Gti Capital Investissements | 255, Rue St-jacques Ouest, 2e Étage, MontrÉal, QC H2Y 1M6 | 2008-03-11 |
| Corporation De Capital B.m.t. 06 | 11287, 1Г€re Avenue, Bureau 101, Saint-georges-de-beauce, QC G5Y 2C2 | 2006-01-03 |
| La Corporation Cai Capital | 3429 Drummond Street, Suite 200, Montreal, QC H3G 1X6 | 1990-11-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on STEPPINGSTONE CAPITAL CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.