LE HOLDING ASIA CRYSTAL LTEE (Corporation# 2935937) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 8, 1993.
| Corporation ID | 2935937 |
| Business Number | 887503472 |
| Corporation Name |
LE HOLDING ASIA CRYSTAL LTEE ASIA CRYSTAL HOLDINGS LTD. |
| Registered Office Address |
740 Notre-dame St. West Suite 760 Montreal QC H3C 3X6 |
| Incorporation Date | 1993-07-08 |
| Dissolution Date | 2000-03-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GLEN T. FISHER | 142 JASPER ROAD, BEACONSFIELD QC H9W 5S1, Canada |
| JACK CRYSTAL | 18 VALE COURT, 28, MAIDA VALE, LONDON , United Kingdom |
| S. RACHLIS-FISHER | 142 JASPER ROAD, BEACONSFIELD QC H9W 5S1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1993-07-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1993-07-07 | 1993-07-08 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1993-07-08 | current | 740 Notre-dame St. West, Suite 760, Montreal, QC H3C 3X6 |
| Name | 1993-07-08 | current | LE HOLDING ASIA CRYSTAL LTEE |
| Name | 1993-07-08 | current | ASIA CRYSTAL HOLDINGS LTD. |
| Status | 2000-03-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1996-11-01 | 2000-03-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1993-07-08 | 1996-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 1993-07-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2887827 Canada Inc. | 740 Notre Dame St W, Suite 1120, Montreal, QC H3C 3X6 | 1993-01-19 |
| 147965 Canada Ltee | 740 Notre Dame Ouest, Montreal, QC H3C 3X6 | 1986-02-14 |
| North American Tourism Research Institute Inc. | 740 Notre-dame Ouest, 11e Etage, Montreal, QC H3C 3X6 | 1983-01-19 |
| 176521 Canada Inc. | 740 Notre Dame, Bur 1400, Montreal, QC H3C 3X6 | 1982-02-24 |
| Navigation Gillship Inc. | 740 Notre Dame West, Suite 1120, Montreal, QC H3C 3X6 | 1981-11-12 |
| Cnes Canadian Nuclear Equipment Suppliers Ltd. | 740 Notre Dame St West, Montreal, QC H3C 3X6 | 1976-11-01 |
| Cpcs Ltee | 740 Notre-dame West, Suite 760, Montreal, QC H3C 3X6 | 1970-03-31 |
| Canadian Overseas Shipping Limited | 740 Notre-dame Street West, 12th Floor, Montreal, QC H3C 3X6 | 1956-02-16 |
| Groupe De Marketing Rtv-capitel Inc. | 740 Notre-dame West, Montreal, QC H3C 3X6 | 1990-12-28 |
| Canadian Overseas Terminal Operators Ltd. | 740 Notre-dame Street West, 12th Floor, Montreal, QC H3C 3X6 | 1969-12-10 |
| Find all corporations in postal code H3C3X6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GLEN T. FISHER | 142 JASPER ROAD, BEACONSFIELD QC H9W 5S1, Canada |
| JACK CRYSTAL | 18 VALE COURT, 28, MAIDA VALE, LONDON , United Kingdom |
| S. RACHLIS-FISHER | 142 JASPER ROAD, BEACONSFIELD QC H9W 5S1, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3C3X6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Crystal Greeting Ltee. | 3550 Wolfdale Road, Mississauga, ON | 1973-12-05 |
| Les Disques Crystal Ltee | 1221 Crescent St, Montreal, QC | 1975-08-15 |
| Crystal-pak Ltee | Route 219 South, Hemmingford, QC | 1974-12-16 |
| Placements Crystal Sound Inc. | 1380 Caledonia Rd, Mount Royal, QC H3R 2W1 | 1994-02-17 |
| Placements Crystal Sound Inc. | 1380 Caledonia Rd, Mount Royal, QC H3R 2W1 | |
| Les Entreprises Charlotte Crystal Ltee | 7488 Pineview Rd, Cote St. Luc, Montreal, QC H4W 1K1 | 1979-04-20 |
| Cppib Asia Inc. | One Queen Street East, Suite 2500, Toronto, ON M5C 2W5 | |
| Les Fils Crystal Inc. | 01260 Richmond St., Suite 105, Montreal, QC H3K 2H2 | 1983-02-07 |
| Crystal Crystal Corp. | 1127 Derry Road, East, Mississauga, ON L5T 1P3 | 2010-04-30 |
| The Crystal Ridge Dream Center | 385 Derby Road, Suite 1386, Crystal Beach, ON L0S 1B0 | 2019-02-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on LE HOLDING ASIA CRYSTAL LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.