Revenu MaximisГ© (I.M.I.) Inc. (Corporation# 2935813) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 8, 1993.
| Corporation ID | 2935813 |
| Business Number | 873144034 |
| Corporation Name |
Revenu MaximisГ© (I.M.I.) Inc. Income Maximizer (I.M.I.) Inc. |
| Registered Office Address |
614 St-jacques West Suite 500 Montreal QC H3C 1E2 |
| Incorporation Date | 1993-07-08 |
| Dissolution Date | 2009-05-20 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| TERRY KOCISKO | 1250 PINE AVE W APT 510, MONTREAL QC H3G 2P5, Canada |
| JOSEPH KOCISKO | 5600 EPHREM LONGPRE, MONTREAL QC H1T 3W8, Canada |
| LESLIE MACHAN | 301 LONDON DR, BEACONSFIELD QC H9W 5Z1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1993-07-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1993-07-07 | 1993-07-08 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-01-01 | current | 614 St-jacques West, Suite 500, Montreal, QC H3C 1E2 |
| Address | 1998-03-02 | 2002-01-01 | 614 St-jacques West, Suite 300, Montreal, QC H3C 1E2 |
| Name | 1993-07-08 | current | Revenu MaximisГ© (I.M.I.) Inc. |
| Name | 1993-07-08 | current | Income Maximizer (I.M.I.) Inc. |
| Status | 2012-12-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2011-01-18 | 2012-12-01 | Active / Actif |
| Status | 2009-05-20 | 2011-01-18 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-12-18 | 2009-05-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-10-11 | 2008-12-18 | Active / Actif |
| Status | 2005-10-04 | 2005-10-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1993-07-08 | 2005-10-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-01-18 | Revival / Reconstitution | |
| 2009-05-20 | Dissolution | Section: 212 |
| 1993-07-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2011-04-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2010-04-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2005-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Platform Quebec Insurance Brokers Ltd. | 614 Saint-jacques St., Suite 450, MontrГ©al, QC H3C 1E2 | 2020-05-05 |
| Nextgen Cc&c Avocats Inc. | 614 Saint-jacques Street 2nd Floor, MontrГ©al, QC H3C 1E2 | 2019-09-20 |
| 9844651 Canada Inc. | 400-614, Saint-jacques Street, Montreal, QC H3C 1E2 | 2016-07-26 |
| Charness, Wong, Fleming Inc. | 614 Rue Saint-jacques, 500, MontrГ©al, QC H3C 1E2 | 2015-08-01 |
| 9000372 Canada Inc. | 614, Rue St-jacques, Bureau 200, MontrГ©al, QC H3C 1E2 | 2014-08-26 |
| Majoll Holdings Inc. | 614 Rue Saint-jacques O., Suite 400, Montreal, QC H3C 1E2 | 2013-11-25 |
| 7581378 Canada Inc. | 614, Rue Saint-jacques, Bureau 200, Montreal, QC H3C 1E2 | 2010-06-17 |
| Northern Solutions International Inc. | 614 St.jacques 400, Montreal, QC H3C 1E2 | 2009-07-21 |
| Deveaux Machan Services Financiers Inc. | 614, Rue Saint-jacques, Bureau 400, MontrÉal, QC H3C 1E2 | 2005-06-01 |
| 4222253 Canada Inc. | 614 St. Jacques, Suie 500, Montreal, QC H3C 1E2 | 2004-02-12 |
| Find all corporations in postal code H3C 1E2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| TERRY KOCISKO | 1250 PINE AVE W APT 510, MONTREAL QC H3G 2P5, Canada |
| JOSEPH KOCISKO | 5600 EPHREM LONGPRE, MONTREAL QC H1T 3W8, Canada |
| LESLIE MACHAN | 301 LONDON DR, BEACONSFIELD QC H9W 5Z1, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3C 1E2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Basic Income Canada Network | 1 Valhalla Inn Rd., Suite 403, Toronto, ON M9B 1S9 | 2011-03-23 |
| Mbi Private Equity Income Gp Inc. | 1200-1501 Avenue Mcgill College, MontrГ©al, QC H3A 3M8 | 2018-12-03 |
| National Bank Dividend Income Fund Inc. | 130 King Street West, 8th Floor, Toronto, ON M5X 1K9 | |
| Mbi Private Equity Income and Growth Gp Inc. | 1200-1501 Avenue Mcgill College, MontrГ©al, QC H3A 3M8 | 2019-01-30 |
| L'association Des Gerants De La Securite Du Revenu | 17 Glendale Road, Kitchener, ON N2H 2Z7 | 1983-04-19 |
| Concept Saving-income Group J.d. Inc. | 7795 Sully, Charlesbourg, QC G1H 4H5 | 1991-12-18 |
| Canadian Association of Income Funds | 160 Elgin Street, Suite 2600, Ottawa, ON K1P 1C3 | 2003-02-26 |
| Canadian Association of Income Trust Investors | 16 Kingsway Crescent, Toronto, ON M8X 2R2 | 2007-01-10 |
| Canadian Home Income Plan Corporation | 45 St. Clair Avenue West, Suite 600, Toronto, ON M4V 1K9 | |
| Canadian Home Income Plan Corporation | 45 St.clair Avenue West, Suite 600, Toronto, ON M4V 1K9 |
Please comment or provide details below to improve the information on Revenu MaximisГ© (I.M.I.) Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.