NEIGHBOURLINK WHITEHORSE (Corporation# 2935724) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 22, 1993.
| Corporation ID | 2935724 |
| Business Number | 890003346 |
| Corporation Name | NEIGHBOURLINK WHITEHORSE |
| Registered Office Address |
1308 S.e. Marine Dr Suite 202 Vancouver BC V5X 4K4 |
| Incorporation Date | 1993-06-22 |
| Dissolution Date | 1997-06-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 13 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHN HOWAT | 1878 104A ST, SURREY BC V4A 8H2, Canada |
| DONALD D EPP | 65 SPRING GARDEN AVE SUITE 2208, WILLOWDALE ON M2N 6H9, Canada |
| DAVID ADCOCK | 3398 HANNIBAL RD, BURLINGTON ON L7M 1S1, Canada |
| DON POSTERSKI | 8 WIMBLETON CRES, ETOBICOKE ON M9A 3X6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1993-06-22 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1993-06-21 | 1993-06-22 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1993-06-22 | current | 1308 S.e. Marine Dr, Suite 202, Vancouver, BC V5X 4K4 |
| Name | 1993-06-22 | current | NEIGHBOURLINK WHITEHORSE |
| Status | 1997-06-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1993-06-22 | 1997-06-23 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-06-23 | Dissolution | |
| 1993-06-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Neighbourlink Fort St. John | 1308 S.e. Marine Dr, Suite 202, Vancouver, BC V5X 4K4 | 1992-09-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Neighbourlink Winnipeg Central | 1308 Marine Drive S.e., Suite 202, Vancouver, BC V5X 4K4 | 1992-08-06 |
| Neighbourlink Surrey-north Delta | 1308 S.e. Marine Drive, Suite 202, Vancouver, BC V5X 4K4 | 1992-07-09 |
| Neighbourlink Williams Lake | 1308 S E Marine Dr, Suite 202, Vancouver, BC V5X 4K4 | 1992-03-23 |
| Neighbourlink Dawson Creek | 1308 South East Marine Drive, Suite 202, Vancouver, BC V5X 4K4 | 1991-06-28 |
| Neighbourlink Semiahmoo Peninsula | 1308 Marine Drive S.e., Suite 202, Vancouver, BC V5X 4K4 | 1992-08-06 |
| Neighbourlink Revelstoke | 1308 Marine Drive S.e., Suite 202, Vancouver, BC V5X 4K4 | 1992-12-14 |
| Neighbourlink Red Deer Inc. | 1308 S.e. Marine Drive, Suite 202, Vancouver, BC V5X 4K4 | 1993-03-08 |
| Neighbourlink Edson Inc. | 1308 S.e. Marine Drive, Suite 202, Vancouver, BC V5X 4K4 | 1994-09-06 |
| Neighbourlink Prince George | 1308 S.e. Marine Drive, Suite 202, Vancouver, BC V5X 4K4 | 1995-04-25 |
| Name | Address |
|---|---|
| JOHN HOWAT | 1878 104A ST, SURREY BC V4A 8H2, Canada |
| DONALD D EPP | 65 SPRING GARDEN AVE SUITE 2208, WILLOWDALE ON M2N 6H9, Canada |
| DAVID ADCOCK | 3398 HANNIBAL RD, BURLINGTON ON L7M 1S1, Canada |
| DON POSTERSKI | 8 WIMBLETON CRES, ETOBICOKE ON M9A 3X6, Canada |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V5X4K4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Whitehorse Flying Services Limited | 204 Lambert Street, Suite 200, Whitehorse, YT Y1A 1Z4 | |
| Whitehorse Yukon Safe Housing Society | 1203 Centennial Street, Whitehorse, YT Y1A 3N3 | 2012-11-09 |
| Aerokon Aviation Ltd. | Hang-b Whitehorse Airport, Hanger B, Whitehorse, YT Y1A 3E4 | 1984-12-10 |
| Whitehorse Flight Center Inc. | 204 Lambert Street, Suite 200, Whitehorse, YT Y1A 3T2 | 1997-02-27 |
| The Catholic Episcopal Corporation of Whitehorse | 5119 5 Avenue, Whitehorse, YT Y1A 1L4 | 1945-12-18 |
| Whitehorse Helicopters Limited | 11 Cedar Crescent, Whitehorse, YT Y1A 4P2 | 1988-11-17 |
| Whitehorse Chamber of Commerce | 302 Steele St., Suite 101, Whitehorse, YT Y1A 2C5 | 1948-07-27 |
| Whitehorse Air Services Ltd. | 3081 3rd Avenue, Whitehorse, YT Y1A 4Z7 | 2003-12-16 |
| Neighbourlink-northumberland | 206-352 Ball St, Cobourg, ON K9A 3J2 | 1993-05-25 |
| Neighbourlink Shuswap | 761-11th Street Se, Salmon Arm, BC V1E 1K3 | 1992-12-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on NEIGHBOURLINK WHITEHORSE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.