DECOR MATA INC. (Corporation# 2935635) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 7, 1993.
| Corporation ID | 2935635 |
| Business Number | 885211474 |
| Corporation Name |
DECOR MATA INC. MATA DECOR INC. |
| Registered Office Address |
15 Omara Place St. John's NL A1A 5B7 |
| Incorporation Date | 1993-07-07 |
| Dissolution Date | 2000-03-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GARY LODER | 15 O'MARA PLACE, ST. JOHN'S NL A1A 5B7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1993-07-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1993-07-06 | 1993-07-07 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1993-07-07 | current | 15 Omara Place, St. John's, NL A1A 5B7 |
| Name | 1993-07-07 | current | DECOR MATA INC. |
| Name | 1993-07-07 | current | MATA DECOR INC. |
| Status | 2000-03-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1995-11-01 | 2000-03-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1993-07-07 | 1995-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-06 | Dissolution | Section: 212 |
| 1993-07-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 15 OMARA PLACE |
| City | ST. JOHN'S |
| Province | NL |
| Postal Code | A1A 5B7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Capillarity Ltd. | 18 Veitch Crescent, St. John's, NL A1A 0B7 | 2020-03-15 |
| Azego Holdings Ltd. | 64 Navajo Place, St. John's, NL A1A 0B9 | 2020-10-27 |
| Atlantic Technical Design & Drafting Services Inc. | 13 Lucyrose Lane, St. John's, NL A1A 0C5 | 2011-11-23 |
| Amity Foods Inc. | 36 Galaxy Crescent, St.john's, NL A1A 0E6 | |
| Kirkland Nursing Services Domain Holding Company Inc. | 50 Tiffany Court, St. John`s, NL A1A 0G1 | 2000-04-19 |
| Cmms Consulting Inc. | 46 Sgt Craig Gillam Avenue, St. John's, NL A1A 0G9 | 2013-02-20 |
| Mbs Investments Inc. | Suite 300, 15 International Place, St. John's, NL A1A 0L4 | |
| Sol Invictus Studios Inc. | 66 Churchill Ave, Unit 419, St. John's, NL A1A 0L8 | 2016-05-18 |
| Verafin Inc. | 18 Hebron Way, St. John's, NL A1A 0L9 | |
| Verafin Holdings II Inc. | 18 Hebron Way, St. John's, NL A1A 0L9 | 2019-08-20 |
| Find all corporations in postal code A1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GARY LODER | 15 O'MARA PLACE, ST. JOHN'S NL A1A 5B7, Canada |
| City | ST. JOHN'S |
| Post Code | A1A5B7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mata Enterprises Ltd. | 600 Ouest Boul Dorchester, Montreal 101, QC | 1970-01-02 |
| Manufacture De Bijoux Mata Inc. | 460 Ste-catherine Ouest, Suite 915a F, Montreal, QC H3B 1A7 | 1985-09-12 |
| Mata-hari Textiles Inc. | 5600 Ferrier, Town Mount Royal, QC H4P 1M7 | 2001-11-14 |
| Societe Upsilon De Commerce International Decor (suci Decor) Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 2330, Montreal, QC H3B 3M5 | 1997-11-19 |
| Les Cuisines Decor Pro Inc. | 7687 Centrale, Ville Lasalle, QC H8P 1L7 | 1987-02-03 |
| Decor & Things Enterprises Inc. | 2980 Rue Watt, Ste-foy, QC | 1979-05-04 |
| Decor F.i.p.'s. Ltee | 154 Laurier Ave. West, Suite 210, Montreal, QC H2T 2N7 | 1987-03-10 |
| F.s.p. Bois Decor Inc. | 9867 Lauzanne, Montreal Nord/north, QC H1H 5A6 | 1983-03-24 |
| Decor Magique Inc. | 630 Oueust Boul. Dorchester, 22nd Floor, Montreal, QC H3B 1S6 | 1976-02-02 |
| Les Editions Decor Aide Ltee | 5445 De Gaspe, Suite 101, Montreal, QC H2T 3B2 | 1975-06-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on DECOR MATA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.