PRODUITS MAYSEL INC. (Corporation# 2935473) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 7, 1993.
| Corporation ID | 2935473 |
| Business Number | 892835588 |
| Corporation Name |
PRODUITS MAYSEL INC. MAYSEL PRODUCTS INC. |
| Registered Office Address |
5224 Hutchinson St. Montreal QC H2V 4B3 |
| Incorporation Date | 1993-07-07 |
| Dissolution Date | 2000-03-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ESTHER SALCER | 5224 HUTCHINSON ST., MONTREAL QC H2V 4B3, Canada |
| MYER SALCER | 130 CLYMER STREET, BROOKLYN , United States |
| LOUIS SALCER | 5224 HUTCHINSON ST., MONTREAL QC H2V 4B3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1993-07-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1993-07-06 | 1993-07-07 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1993-07-07 | current | 5224 Hutchinson St., Montreal, QC H2V 4B3 |
| Name | 1993-07-07 | current | PRODUITS MAYSEL INC. |
| Name | 1993-07-07 | current | MAYSEL PRODUCTS INC. |
| Status | 2000-03-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1995-11-01 | 2000-03-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1993-07-07 | 1995-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-06 | Dissolution | Section: 212 |
| 1993-07-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3043703 Canada Inc. | 5216 Hutchison, Outremont, QC H2V 4B3 | 1994-06-17 |
| Imagine Recycle Consultants Technologiques Inc. | 5470 Hutchison, Suite 7, Outremont, QC H2V 4B3 | 1989-09-08 |
| Gnome Systeme Peripherique Inc. | 5386 Hutchison Street, Montreal, QC H2V 4B3 | 1985-01-02 |
| Pratte Games Inc. | 5264 Hutchison, Outremont, QC H2V 4B3 | 1984-07-05 |
| Gordon Martin & Associes Inc. | 5214 Rue Hutchison, Outremont, QC H2V 4B3 | 1979-08-13 |
| 89184 Canada Ltd./ltee | 5536 Hutchison, Outremont, Montreal, QC H2V 4B3 | 1978-10-31 |
| 177133 Canada Inc. | 5224 Hutchison, Outremont, QC H2V 4B3 | 1976-05-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| CafÉ Tredici Inc. | 275 Avenue Fairmount Ouest, Montréal, QC H2V 0A1 | 2007-05-25 |
| F.gas Technologies Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance Appt 311, Montreal, QC H2V 0A2 | 2018-05-21 |
| 7087829 Canada Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance, Apt. 403, Montreal, QC H2V 0A2 | 2008-12-03 |
| Mont Royal Parkas Inc. | 5064 Hutchison, Outremont, QC H2V 0A6 | 2017-12-01 |
| 9318453 Canada Inc. | 5064, Rue Hutchison, MontrГ©al, QC H2V 0A6 | 2015-06-03 |
| Mission Dairy Farms Inc. | 225 Saint-zotique Street West, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-12-07 |
| Union Des Producteurs Et Productrices Du CinГ©ma QuГ©bГ©cois | 335-6750, Avenue De L'esplanade, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-15 |
| 12188571 Canada Inc. | 6750 Avenue De L'esplanade #290, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-10 |
| Studio Bonafide Inc. | 225 Saint-zotique West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2016-08-25 |
| 8527237 Canada Inc. | 215 St. Zotique Street West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2013-05-22 |
| Find all corporations in postal code H2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ESTHER SALCER | 5224 HUTCHINSON ST., MONTREAL QC H2V 4B3, Canada |
| MYER SALCER | 130 CLYMER STREET, BROOKLYN , United States |
| LOUIS SALCER | 5224 HUTCHINSON ST., MONTREAL QC H2V 4B3, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2V4B3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Produits Rhema's Products Ltd. | 157, Carwood Circle, Ottawa, ON K1K 4V6 | 2017-02-01 |
| Les Produits Г‰co & Г‰co Inc. | 112 Sherbrooke, Beaconsfield, QC H9W 1N4 | 2012-04-10 |
| Produits A.i.f. Inc. | 536 Rue Cartier, Joliette, QC J7R 6B6 | 2004-11-16 |
| Les Produits R.c.j. Ltee | P.o.box 32, Amos, QC | 1970-06-16 |
| Les Produits Drc Inc. | 9283 Thimens, Pierrefonds, QC H8Y 0A1 | 2011-02-16 |
| Les Produits Steeltainer Products Inc. | 461 Coronet, Beaconsfield, QC H9W 2E9 | 2010-06-16 |
| Produits Isb Inc. | 2300 Victoria Ave, Lachine, QC H8S 1Z3 | 1995-11-17 |
| Les Produits Arc-fil Ltee | 940 Mccaffrey, St Laurent, QC H4T 2C7 | 1979-08-27 |
| Les Produits Caloair Products Inc. | 106 57e Avenue, St-eustache, QC J7P 3L4 | 1978-07-04 |
| Les Produits Drc Inc. | 9283, Rue Thimens, Pierrefonds, QC H8Y 0A1 |
Please comment or provide details below to improve the information on PRODUITS MAYSEL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.