INTELTECH AUTOMATION ET TELEMESURE INC. (Corporation# 2935431) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 7, 1993.
| Corporation ID | 2935431 |
| Business Number | 140935990 |
| Corporation Name | INTELTECH AUTOMATION ET TELEMESURE INC. |
| Registered Office Address |
1023 Levesque St-felicien QC G8K 1W2 |
| Incorporation Date | 1993-07-07 |
| Dissolution Date | 2004-06-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARCEL LAFORGE | 1333 BOUL JULIEN, ST-FELICIEN QC G8K 2E4, Canada |
| FRANCOIS DALLAIRE | 1023 LEVESQUE, ST-FELICIEN QC G8K 2Z6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1993-07-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1993-07-06 | 1993-07-07 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1993-07-07 | current | 1023 Levesque, St-felicien, QC G8K 1W2 |
| Name | 1995-08-28 | current | INTELTECH AUTOMATION ET TELEMESURE INC. |
| Name | 1993-07-07 | 1995-08-28 | 2935431 CANADA INC. |
| Status | 2004-06-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-01-05 | 2004-06-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1993-07-07 | 2004-01-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-06-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 1993-07-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1999 | 1998-09-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1998 | 1997-04-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1997-04-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1023 LEVESQUE |
| City | ST-FELICIEN |
| Province | QC |
| Postal Code | G8K 1W2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 149424 Canada Inc. | 4-1159 Rue Boivin, St-fÉlicien, QC G8K 1A8 | 1987-03-19 |
| 6775993 Canada Inc. | 1459, Boulevard Du Sacré-coeur, Saint-fÉlicien, QC G8K 1B3 | 2007-05-22 |
| 10018309 Canada Inc. | 1459, Boulevard Du Sacré-coeur, Saint-fÉlicien, QC G8K 1B3 | 2016-12-12 |
| 10018309 Canada Inc. | 1459, Boulevard Du SacrГ©-coeur, Saint-fГ©licien, QC G8K 1B3 | |
| 12241536 Canada Inc. | 1459, Boulevard Du SacrГ©-coeur, Saint-fГ©licien, QC G8K 1B3 | 2020-08-03 |
| Forestiers L.f. 3m Saint-fÉlicien Inc. | 1499 Boul. SacrÉ-coeur, Saint-fÉlicien, QC G8K 1B6 | 1983-12-28 |
| 9737103 Canada Inc. | 1415, Rue St-georges, Saint-fГ©licien, QC G8K 1G1 | 2016-05-03 |
| 7782012 Canada Inc. | 1415, Rue Saint-georges, Saint-fГ©licien, QC G8K 1G1 | 2011-02-17 |
| Gestion Caroline Fradet Inc. | 1420, Rue Saint-georges, Saint-fГ©licien, QC G8K 1G1 | 2010-12-03 |
| Forestier C. Potvin Inc. | 1191, Rue Bellevue Sud, Saint Felicien, QC G8K 1G5 | |
| Find all corporations in postal code G8K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARCEL LAFORGE | 1333 BOUL JULIEN, ST-FELICIEN QC G8K 2E4, Canada |
| FRANCOIS DALLAIRE | 1023 LEVESQUE, ST-FELICIEN QC G8K 2Z6, Canada |
| City | ST-FELICIEN |
| Post Code | G8K1W2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Inteltech Communications Inc. | 800 Rene Levesque West, Suite 1410, Montreal, QC H3B 1X9 | 1990-01-25 |
| Telemesure Canada Inc. | 3091 Treadwells Drive, Mississauga, ON L4X 0A1 | 1993-08-19 |
| La Societe D'automation Bst Inc. | 1 Place Du Commerce, 5th Floor, Nun's Island, Verdun, QC H3E 1A2 | 1985-04-04 |
| Automation ContrГґle S.j.g. Inc. | 210 Vercheres Avenue, Greenfield Park, QC J4V 2B4 | 1988-04-28 |
| Bta Biotechnologie Automation Inc. | 5268 Boul St-joseph, Lachine, QC H8T 1S2 | 1989-09-06 |
| Lean-automation Consulting Group On Ltd. | 1287, Rue De L'etna, QuÉbec, QC G3K 2G3 | 2007-06-13 |
| Automation To Automation Systems Inc. | 1097 North Service Rd East, Unit 4&5, Oakville, ON L6H 1A6 | 2003-05-12 |
| Tag Automation Et ContrÔle Inc. | 545 Boul. Du CurÉ-boivin, Boisbriand, QC J7G 2A8 | 2000-09-13 |
| D & R Automation Enterprises Ltd. | 1010 R Castin, Chambly, QC | 1975-03-21 |
| Mev Automation Ltd. | Royal Trust Tower, Suite 4400 P.o. Box 95, Toronto, ON M5K 1G8 | 1979-03-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on INTELTECH AUTOMATION ET TELEMESURE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.