MICHEL PICARD CPA INC. (Corporation# 2935406) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 7, 1993.
| Corporation ID | 2935406 |
| Business Number | 136932720 |
| Corporation Name | MICHEL PICARD CPA INC. |
| Registered Office Address |
200 Rue Yvon Repentigny QC J6A 2Y6 |
| Incorporation Date | 1993-07-07 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHEL PICARD | 51 RUE LABELLE, L'ASSOMPTION QC J0K 1G0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1993-07-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1993-07-06 | 1993-07-07 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-06-18 | current | 200 Rue Yvon, Repentigny, QC J6A 2Y6 |
| Address | 1993-10-07 | 2008-06-18 | 15 Place Elmirador, Repentigny, QC J6A 6B3 |
| Name | 2013-05-29 | current | MICHEL PICARD CPA INC. |
| Name | 1993-11-05 | 2013-05-29 | SERVICES COMPTABLES MICHEL PICARD INC. |
| Name | 1993-08-03 | 1993-08-03 | BILODEAU,VEZINA,DUFAULT & ASSOCIES INC. |
| Name | 1993-08-03 | 1993-08-03 | BILODEAU,VEZINA,DUFAULT ; ASSOCIES INC. |
| Name | 1993-07-07 | 1993-11-05 | LES SERVICES FINANCIERS JEAN-CLAUDE BILODEAU INC. |
| Status | 1993-07-07 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-05-29 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 1993-07-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-04-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-01-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 200 RUE YVON |
| City | REPENTIGNY |
| Province | QC |
| Postal Code | J6A 2Y6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion De L'estuaire Inc. | 192 Yvon, Repentigny, QC J6A 2Y6 | 1984-04-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Water Damage Prevention Association of Canada | 211 Boulevard Brien, Unit 8, Suite 110, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2020-05-15 |
| 10771082 Canada Ltd. | 8-211 Boulevard Brien, Suite 334, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2018-05-07 |
| Ungava Telecom Inc. | 8-211 Boul Brien, Suite 431, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2017-05-17 |
| Deart Inc. | 8-211 Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-11-11 |
| 9964096 Canada Inc. | 8-211, Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-10-29 |
| Novarius Inc. | 8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-04-28 |
| 9650059 Canada Inc. | 8-211 Brien Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-02-29 |
| Cyberhexa Inc. | 8-211, Boul. Brien, Suite 103, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2015-11-09 |
| So Beautyfull Cosmetics International Inc. | 319-8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2014-12-03 |
| 8580286 Canada Inc. | 8-211 Brien, Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2013-07-15 |
| Find all corporations in postal code J6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHEL PICARD | 51 RUE LABELLE, L'ASSOMPTION QC J0K 1G0, Canada |
| City | REPENTIGNY |
| Post Code | J6A 2Y6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| M&d Picard Holdings Inc. | 128 Rue Des Cerfs, Cowansville, QC J2K 3W8 | 2020-03-31 |
| Picard & Picard Inc. | 3700 Boul. Ste-anne, Beauport, QC G1E 3M2 | 1984-07-03 |
| Moulin A Scie Garry Picard Inc. | Rr 1, Burrough Road, Venosta, QC J0X 3E0 | 1995-07-14 |
| Foundation Pointe Picard | 7575 Transcanada, Suite 407a, Montreal, QC H4T 1V6 | 2015-07-02 |
| St. Michel Fish Market Inc. | 9179 Boul. St. Michel, St. Michel (montreal), QC H1Z 3G6 | 1980-01-30 |
| Gestions Daniel Picard Inc. | 344 Lake Street, P.o. Box 1600, St. Catharines, ON L2R 7J9 | 2001-09-06 |
| Technologies Picard Inc. | 9916 Cote De Liesse, Lachine, QC H8T 1A1 | 1993-08-02 |
| La Fondation Jean H. Picard | 6150 Du BoisÉ Ave., # 5a, Montreal, QC H3S 2V2 | 1983-06-16 |
| St.michel Sawmills Inc. | 621 Boulevard St-georges, St-michel Des Saints, QC J0K 3B0 | 1978-09-20 |
| Les Entreprises Michel Rancourt Inc. | 109 Rue Michel-renaud, Lafontaine, QC J7Y 4W7 | 1990-03-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on MICHEL PICARD CPA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.