2935121 CANADA INC. (Corporation# 2935121) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 6, 1993.
| Corporation ID | 2935121 |
| Business Number | 137975686 |
| Corporation Name | 2935121 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
103 Rue Lamartine LÉvis QC G6V 7P9 |
| Incorporation Date | 1993-07-06 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 25 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| REJEAN CARRIER | 103 LAMARTINE, LEVIS QC G6V 7P9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1993-07-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1993-07-05 | 1993-07-06 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1999-12-19 | current | 103 Rue Lamartine, LÉvis, QC G6V 7P9 |
| Address | 1993-07-06 | 1999-12-19 | 165 Route President Kennedy, Levis, QC G6V 6E2 |
| Name | 1993-07-06 | current | 2935121 CANADA INC. |
| Status | 2016-12-14 | current | Active / Actif |
| Status | 2016-12-09 | 2016-12-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1993-07-06 | 2016-12-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1993-07-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2020-02-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-01-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-12-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Entreprises Rejean Carrier Inc. | 103, Rue Lamartine, LÉvis, QC G6V 7P9 | 1983-11-16 |
| Ferme Rejean Carrier Inc. | 103, Rue Lamartine, LÉvis, QC G6V 7P9 | 1994-03-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3642925 Canada Inc. | 6620, Rue Alfred Pellan, LГ©vis, QC G6V 0A9 | 1999-07-21 |
| 10595047 Canada Inc. | 500-5700, Rue J.-b.-michaud, LГ©vis, QC G6V 0B1 | 2018-01-23 |
| Exceldor Foods Ltd. | 500-5700, Rue J.-b. Michaud, LГ©vis, QC G6V 0B1 | 2014-01-29 |
| 8514348 Canada Inc. | 200-l-5700, Rue J.b.-michaud, LГ©vis, QC G6V 0B1 | 2013-05-06 |
| Le Champ Du Coq Inc. | 5700, Rue J.-b.-michaud, Bureau 500, LГ©vis, QC G6V 0B1 | 2006-11-07 |
| 4353137 Canada Inc. | 5700, Rue J.-b. Michaud, Suite 200-o, LÉvis, QC G6V 0B1 | 2006-03-10 |
| Chambre De Commerce De LГ©vis | 5700 Rue J.b. Michaud, Bur. 225, Levis, QC G6V 0B1 | 1872-06-14 |
| Ferme D'amours Inc. | 5700, Rue J.-b.-michaud, Bureau 500, LÉvis, QC G6V 0B1 | 1995-02-20 |
| 8928258 Canada Inc. | 500-5700, Rue J.-b. Michaud, LÉvis, QC G6V 0B1 | 2014-06-18 |
| 9502998 Canada LimitÉe | 1588 Métivier, Lévis, QC G6V 0G1 | 2015-12-01 |
| Find all corporations in postal code G6V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| REJEAN CARRIER | 103 LAMARTINE, LEVIS QC G6V 7P9, Canada |
| City | LÉVIS |
| Post Code | G6V 7P9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 2935121 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.