EPINAY CAPITAL INC. (Corporation# 2935031) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 6, 1993.
| Corporation ID | 2935031 |
| Business Number | 139144034 |
| Corporation Name | EPINAY CAPITAL INC. |
| Registered Office Address |
2015 Peel St. 12th Floor Montreal QC H3A 1T8 |
| Incorporation Date | 1993-07-06 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MORRIS MASHAAL | 2015 PEEL STREET, 12TH FLOOR, MONTREAL QC H3A 1T8, Canada |
| MICHAEL M. MASHAAL | 2015 PEEL STREET, 12TH FLOOR, MONTREAL QC H3A 1T8, Canada |
| MARINA MASHAAL | 2015 PEEL STREET, 12TH FLOOR, MONTREAL QC H3A 1T8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1993-07-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1993-07-05 | 1993-07-06 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1993-07-06 | current | 2015 Peel St., 12th Floor, Montreal, QC H3A 1T8 |
| Name | 1993-07-06 | current | EPINAY CAPITAL INC. |
| Status | 1993-07-06 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-10-11 | Amendment / Modification | |
| 1993-07-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-01-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-01-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-02-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-02-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fencan Inc. | 2015 Peel St., Suite 300, Montreal, QC H3A 1T8 | 1991-04-12 |
| Paro Management Services Ltd. | 2015 Peel St., 3rd Floor, Montreal, QC H3A 1T8 | 1976-09-10 |
| Les Investissements Bromasco Ltee | 2015 Peel St., Suite 1200, Montreal, QC H3A 1T8 | 1980-09-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 163685 Canada Inc. | 2015 Peel Street, Suite 800, Montreal, QC H3A 1T8 | 1988-09-14 |
| 156842 Canada Inc. | 2015 Peel Stret, Suite 1200, Montreal, QC H3A 1T8 | 1987-08-11 |
| 135657 Canada Inc. | 2915 Peel Street, Suite 700, Montreal, QC H3A 1T8 | 1984-09-19 |
| Enfants Actifs Inc. | 257 Fisherville, Suite 300, Toronto, ON H3A 1T8 | 1983-09-15 |
| Gestion Fiscale Safar Inc. | 2015 Rue Peel, Bureau 700, Montreal, QC H3A 1T8 | 1979-12-20 |
| Mercier, Ouimet, Masse Inc. | 2015 Rue Peel, Suite 650, Montreal, QC H3A 1T8 | 1977-12-16 |
| Chargro Limitee/limited | 2015 Rue Peel, Suite 600, Montreal, QC H3A 1T8 | 1978-02-01 |
| 2795655 Canada Inc. | 2015 Peel Street, 12th Floor, Montreal, QC H3A 1T8 | 1992-02-14 |
| 2822261 Canada Inc. | 2015 Peel Street, Suite 1080, Montreal, QC H3A 1T8 | 1992-05-21 |
| 2834537 Canada Inc. | 2015 Peel Street, Suite 1020, Montreal, QC H3A 1T8 | 1992-07-06 |
| Find all corporations in postal code H3A1T8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MORRIS MASHAAL | 2015 PEEL STREET, 12TH FLOOR, MONTREAL QC H3A 1T8, Canada |
| MICHAEL M. MASHAAL | 2015 PEEL STREET, 12TH FLOOR, MONTREAL QC H3A 1T8, Canada |
| MARINA MASHAAL | 2015 PEEL STREET, 12TH FLOOR, MONTREAL QC H3A 1T8, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3A1T8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Blc Capital II Inc. - | 1981 Avenue Mcgill College, Bureau 2000, Montreal, QC H3A 3K3 | 2001-06-28 |
| Rye Capital Inc. | 1455 Sherbrooke Street West, Suite 3001, Montreal, QC H3G 1L2 | 1998-11-06 |
| Capital Garment Co. Inc. | 1200 Jules Poitras, Suite 200, St. Laurent, QC H4N 1X7 | 2000-12-15 |
| Sons of Head Capital Inc. | 5101 Rue Buchan, #251, MontrГ©al, QC H4P 2R9 | 2020-12-10 |
| Human Capital Management E.r. Inc. | 21 Bigras Street, L'ile-bizard, QC H9C 1B5 | 2011-08-19 |
| Mem Capital Market Inc. | 1950 Rue Sherbrook West, Suite 602, Montreal, QC H3H 1E7 | 1996-12-20 |
| Ljg Capital Inc. | 2170 Boul RenГ©-lГ©vesque Ouest, Bureau 401, Montreal, QC H3H 2T8 | 1995-04-26 |
| Gen X Capital Humain Inc. | 3030 Boul. CurГ©-labelle, Bur. 300, Laval, QC H7P 0H9 | 1999-12-22 |
| Cge Capital Inc. | 755, Boulevard Saint-jean, Bureau 304, Pointe-claire, QC H9R 5M9 | |
| Mdf Capital Holdings Inc. | 18100 Transcanada Highway, Kirkland, QC H9J 4A1 | 2010-08-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on EPINAY CAPITAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.