2934949 CANADA INC. (Corporation# 2934949) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 6, 1993.
| Corporation ID | 2934949 |
| Business Number | 880799663 |
| Corporation Name | 2934949 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
4545 2e Avenue Domaine Beaudoi Ste-julienne QC J0K 2T0 |
| Incorporation Date | 1993-07-06 |
| Dissolution Date | 2000-03-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LUC BIRON | 4545 2E AVENUE DOMAINE BEAUDOIN, STE-JULIENNE QC J0K 2T0, Canada |
| DANIEL ALEXANDRE | 542 RUE VICTORIA APP 310, GREENFIELD PARK QC J4V 1M3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1993-07-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1993-07-05 | 1993-07-06 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1993-07-06 | current | 4545 2e Avenue Domaine Beaudoi, Ste-julienne, QC J0K 2T0 |
| Name | 1993-07-06 | current | 2934949 CANADA INC. |
| Status | 2000-03-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1996-11-01 | 2000-03-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1993-07-06 | 1996-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 1993-07-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 4545 2E AVENUE DOMAINE BEAUDOI |
| City | STE-JULIENNE |
| Province | QC |
| Postal Code | J0K 2T0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3248062 Canada Inc. | 1115 Rue Lapierre, Ste-julienne, QC J0K 2T0 | 1996-04-10 |
| 3144054 Canada Inc. | 1170 Place Fleurie, Ste-julienne, QC J0K 2T0 | 1995-05-03 |
| Indigo Disquaire Inc. | 3164 Montee Hamilton, R.r. 2, Ste-julienne, QC J0K 2T0 | 1992-09-09 |
| 2761921 Canada Inc. | 2665 Adolphe, Route 125, Ste-julienne, QC J0K 2T0 | 1991-10-21 |
| Decoration Et Peinture De Lille (fils) Inc. | 1395 Des Lacs, Ste-julienne, QC J0K 2T0 | 1991-07-31 |
| 2701081 Canada Inc. | 2188 Cartier, St-julienne, QC J0K 2T0 | 1991-03-22 |
| Consultants De La Voye Inc. | 1016 Chemin Maurice, St-julienne, QC J0K 2T0 | 1991-02-28 |
| Denis Dallaire Transport Inc. | 941 Grois Bois, Ste-julienne, QC J0K 2T0 | 1989-11-10 |
| 161448 Canada Inc. | 3955 Rue Bonair, Ste Julienne, QC J0K 2T0 | 1988-07-04 |
| Les Editions Fiat Lux Ltee | 1350 Montee Hamilton, C.p. 451, Ste-julienne, QC J0K 2T0 | 1986-06-11 |
| Find all corporations in postal code J0K2T0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LUC BIRON | 4545 2E AVENUE DOMAINE BEAUDOIN, STE-JULIENNE QC J0K 2T0, Canada |
| DANIEL ALEXANDRE | 542 RUE VICTORIA APP 310, GREENFIELD PARK QC J4V 1M3, Canada |
| City | STE-JULIENNE |
| Post Code | J0K2T0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 2934949 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.