MODES FORTINA LTEE (Corporation# 293491) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 11, 1978.
| Corporation ID | 293491 |
| Corporation Name |
MODES FORTINA LTEE FORTINA FASHIONS LTD. - |
| Registered Office Address |
5455 De Gaspe Avenue Suite 201 Montreal QC H2T 3B3 |
| Incorporation Date | 1978-04-11 |
| Dissolution Date | 1999-10-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| STEPHEN NEMEROFF | 6595 MACKLE ROAD PH1, COTE ST LUC QC H4W 2Y1, Canada |
| NAT NEMEROFF | 6600 KILDARE APT 2010, COTE ST LUC QC H4W 1B7, Canada |
| DENNIS NEMEROFF | 5725 ELDRIDGE AVE, COTE ST LUC QC H4W 2E1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-04-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1978-04-10 | 1978-04-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1978-04-11 | current | 5455 De Gaspe Avenue, Suite 201, Montreal, QC H2T 3B3 |
| Name | 1978-04-11 | current | MODES FORTINA LTEE |
| Name | 1978-04-11 | current | FORTINA FASHIONS LTD. - |
| Status | 1999-10-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-08-01 | 1999-10-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1978-04-11 | 1992-08-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-10-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 1978-04-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 152200 Canada Inc. | 5455 De Gaspe Avenue, Room 405, Montreal, QC H2T 3B3 | 1986-10-06 |
| Les Textiles Howmar Inc. | 5455 De Gaspe Avenue, Suite 403, Montreal, QC H2T 3B3 | 1996-01-25 |
| Les Machines Textiles Internationales Capital Limitee | 5455 De Gaspe Avenue, Suite 105, Montreal, QC H2T 2A3 | 1972-12-07 |
| Commandes Postales Tosca International Inc. | 5455 De Gaspe Avenue, Suite 902, Montreal, QC | 1983-08-22 |
| G.m.a.i. Ltee | 5455 De Gaspe Avenue, Montreal, QC H2T 3B3 | 1974-05-23 |
| Les Originaux Hilby Ltee | 5455 De Gaspe Avenue, Montreal, QC H2T 3B3 | 1975-02-26 |
| Nuages Fashions Inc. | 5455 De Gaspe Avenue, Montreal, QC | 1980-12-19 |
| 118904 Canada Ltd. | 5455 De Gaspe Avenue, Suite 1101, Montreal, QC H2T 3B3 | 1982-11-24 |
| 118905 Canada Ltd. | 5455 De Gaspe Avenue, Suite 200, Montreal, QC H2T 3B3 | 1982-11-24 |
| 167571 Canada Inc. | 5455 De Gaspe Avenue, Suite 706, Montreal, QC H2T 3B3 | 1989-05-30 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les VГЉtements BГ” Sport Inc. | 5455, Rue De Gaspe, Bur.903, Montreal, QC H2T 3B3 | 1998-09-14 |
| P.v. II Fashions Ltd. | 5455 Ave De Gaspe, Suite 600, Montreal, QC H2T 3B3 | 1991-10-23 |
| Les Importations Kwartz Xxi International Inc. | 5455 De Gaspe Street, 1201, Montreal, QC H2T 3B3 | 1991-06-13 |
| 172717 Canada Inc. | 5455 Degaspe, Suite 700, Montreal, QC H2T 3B3 | 1990-04-23 |
| Groupe De La Mode Frederick / Kelly Ltee | 5455 De Gaspe Ave, Suite 402, Montreal, QC H2T 3B3 | 1987-10-28 |
| Paris Pazzi Inc. | 5455 Rue Degaspe, Suite 1210, Montreal, QC H2T 3B3 | 1985-02-22 |
| Rouge Et Noir Fashions Inc. | 5455 Degaspe Street, Suite 300, Montreal, QC H2T 3B3 | 1984-12-11 |
| Manufacture Et Importation De Chemises Ital (canada) Inc. | 5455 De Gaspe Aenue, Room 100, Montreal, QC H2T 3B3 | 1979-09-18 |
| Punk Jeans Ltee | 5455 Rue De Gaspe, Suite 706, Montreal, QC H2T 3B3 | 1979-07-24 |
| Sacs A Main D.p. Ltee | 5455 De Gaspe, Suite 1204, Montreal, QC H2T 3B3 | 1977-09-12 |
| Find all corporations in postal code H2T3B3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| STEPHEN NEMEROFF | 6595 MACKLE ROAD PH1, COTE ST LUC QC H4W 2Y1, Canada |
| NAT NEMEROFF | 6600 KILDARE APT 2010, COTE ST LUC QC H4W 1B7, Canada |
| DENNIS NEMEROFF | 5725 ELDRIDGE AVE, COTE ST LUC QC H4W 2E1, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2T3B3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Modes S.t.m. Ltee | 7080 Alexandra, Montreal, QC | 1980-10-27 |
| Qui Modes Ltee | 6619 St-hubert Street, Montreal, QC | 1980-04-01 |
| Giant Fashions Ltd. | 96 Sauve St. W., Montreal, QC H3L 1Y3 | 1978-02-20 |
| N.a. Fashions Ltd. | 7060 Hutchison St., Room 406, Montreal, QC | 1979-02-19 |
| Les Modes R S T Ltee | 225 Ouest Rue Chabanel, Montreal, QC H2N 2C9 | 1974-10-01 |
| Les Modes J & X Ltee | 7101 Park Avenue, Suite 301, Montreal, QC H3N 1X9 | 1979-09-13 |
| Les Modes N.r. Ltee | 4428 St-lawrence Blvd., Montreal, QC H2W 1J5 | 1979-01-23 |
| Les Modes V.a.c. Ltee | 2 Alma Street, Mart A Box 370, Montreal, QC H5A 1B5 | 1987-03-19 |
| Modes L. B. Ltee | 12035 O'brien Blvd, St-laurent, QC H4J 1Z3 | 1979-08-31 |
| Modes Z.r. Ltee | 170 Jean-talon Street West, Montreal, QC | 1978-08-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on MODES FORTINA LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.