2934841 CANADA INC. (Corporation# 2934841) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 2934841 |
| Corporation Name | 2934841 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
2371 Overdale Dr Cumberland ON K0A 1S0 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| REJEAN LEMAY | 2371 OVERDALE DR, CUMBERLAND ON K0A 1S0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1993-07-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1993-07-04 | 1993-07-05 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1993-07-05 | current | 2371 Overdale Dr, Cumberland, ON K0A 1S0 |
| Name | 1993-07-05 | current | 2934841 CANADA INC. |
| Name | 1993-07-05 | 1993-07-05 | 924370 ONTARIO LTD. |
| Status | 1993-07-09 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1993-07-05 | 1993-07-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1993-07-05 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Address | 2371 OVERDALE DR |
| City | CUMBERLAND |
| Province | ON |
| Postal Code | K0A 1S0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3060021 Canada Inc. | 6540 Innes Rd Rr 1, Cumberland, ON K0A 1S0 | 1994-08-16 |
| Professionnal Corporation of Psychotherapists of Canada | 1100 Prom. Barnett, Cumberland, ON K0A 1S0 | 1993-04-27 |
| Maam Consulting and Development Inc. | 2725 Counsell Court, Suite B01, Cumberland, ON K0A 1S0 | 1992-08-21 |
| Les RÉparations De Vinyles Miracle D'ottawa Inc. | 1230 Kinsella Drive, R.r. 2, Cumberland, ON K0A 1S0 | 1991-08-07 |
| 2699281 Canada Inc. | 1320 Shalom St., Cumberland, ON K0A 1S0 | 1991-03-18 |
| Dominion Water Services Consultants Inc. | 2440 Lookout Drive, Cumberland, ON K0A 1S0 | 1990-12-18 |
| Boiseries P. & P. Lumber Inc. | 1369 Rue Gerald, Cumberland, ON K0A 1S0 | 1990-11-16 |
| Orleans Communications Inc. | 1980 Trim Road, Cumberland, ON K0A 1S0 | 1990-09-28 |
| 171218 Canada Inc. | 2371 Overdale Drive, P.o. Box 339, Cumberland, ON K0A 1S0 | 1989-12-31 |
| 169549 Canada Inc. | 1313 Rue St-pierre, Rr 1, Cumberland, ON K0A 1S0 | 1989-05-16 |
| Find all corporations in postal code K0A1S0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| REJEAN LEMAY | 2371 OVERDALE DR, CUMBERLAND ON K0A 1S0, Canada |
| City | CUMBERLAND |
| Post Code | K0A1S0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 2934841 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.