TETRA SOCIETY OF NORTH AMERICA (Corporation# 2934795) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 5, 1993.
| Corporation ID | 2934795 |
| Business Number | 140435108 |
| Corporation Name | TETRA SOCIETY OF NORTH AMERICA |
| Registered Office Address |
318 - 425 Carrall Street Vancouver BC V6B 6E3 |
| Incorporation Date | 1993-07-05 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Ryan Clarkson | 204 - 947 E Hastings, Vancouver BC V6A 0G7, Canada |
| Ho Ting Ip | 35 Greenforest Grove, Stouffville ON L4A 1T3, Canada |
| JAMES SANDERS | 601 - 188 MILROSS AVENUE, VANCOUVER BC V6A 4J4, Canada |
| Michelle Amerie | 512-1 Ripley Avenue, Toronto ON M6S 4Z6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-12-20 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1993-07-05 | 2013-12-20 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1993-07-04 | 1993-07-05 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2013-12-20 | current | 318 - 425 Carrall Street, Vancouver, BC V6B 6E3 |
| Address | 2012-03-31 | 2013-12-20 | 318 - 425 Carrall Street, Vancouver, BC V6B 6E3 |
| Address | 2011-12-07 | 2012-03-31 | 207 - 3077 Granville Street, Vancouver, BC V6H 3J9 |
| Address | 2004-03-31 | 2011-12-07 | 770 Pacific Blvd. South, Suite A304 Box 27, Vancouver, BC V6B 5E7 |
| Address | 2001-03-31 | 2004-03-31 | 770 Pacific Blvd. South, Suite 27, Vancouver, BC V6B 5E7 |
| Address | 1999-03-31 | 2001-03-31 | 770 Pacific Blvd S, Po Box 27, Vancouver, BC V6B 5E7 |
| Address | 1993-07-05 | 1999-03-31 | 770 Pacific Blvd S, Suite 27, Vancouver, BC V6B 5E7 |
| Name | 1994-01-04 | current | TETRA SOCIETY OF NORTH AMERICA |
| Name | 1993-07-05 | 1994-01-04 | TETRA SOCIETY CANADA |
| Status | 2013-12-20 | current | Active / Actif |
| Status | 1993-07-05 | 2013-12-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-12-20 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2002-06-19 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2002-01-22 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1993-07-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-03-22 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-11-03 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-11-03 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Focus Careers Ltd. | Suite 375 - 425 Carrall Street, Vancouver, BC V6B 6E3 | 2019-09-04 |
| The Momentum Society of Canada | 425 Carrall Street, #205, Vancouver, BC V6B 6E3 | 2001-04-02 |
| Sam Sullivan Disability Foundation | 318-425 Carrall Street, Vancouver, BC V6B 6E3 | 1996-06-10 |
| Razol Holdings Limited | 316 - 425 Carrall Street, (entrance 23 West Pender), Vancouver, BC V6B 6E3 | |
| New Commons Development Inc. | 425 Carrall Street, Vancouver, BC V6B 6E3 | 2016-01-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Suzaron Consulting Inc. | 1007 Homer Street, Vancouver, BC V6B 0A3 | 2016-02-11 |
| Workhorse Earth Asset Management Inc. | 538 Smithe Street, Unit 310, Vancouver, BC V6B 0A6 | 2017-05-08 |
| The Go Fast Production Company Ltd. | 607-538 Smithe Street, Vancouver, BC V6B 0A6 | 2012-03-24 |
| Wislerity Ltd. | 702 918 Cooperage Way, Vancouver, BC V6B 0A7 | 2016-08-05 |
| Smart Microgrid Inc. | 903-918 Cooperage Way, Vancouver, BC V6B 0A7 | 2012-03-07 |
| 11683462 Canada Corporation | 1133 Homer Street, Unit 603, Vancouver, BC V6B 0B1 | 2019-10-15 |
| Fusense Digital Services Inc. | 514 - 1133 Homer Street, Vancouver, BC V6B 0B1 | 2019-10-01 |
| Eslite Trading Limited | #105-1133 Homer Street, Vancouver, BC V6B 0B1 | 2019-08-19 |
| Sport Bunnies Inc. | #510-1133 Homer St, Vancouver, BC V6B 0B1 | 2011-01-11 |
| Ubisoft Vancouver Inc. | 2nd Floor 840 Cambie Street, Vancouver, BC V6B 0B4 | 2006-05-12 |
| Find all corporations in postal code V6B | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Ryan Clarkson | 204 - 947 E Hastings, Vancouver BC V6A 0G7, Canada |
| Ho Ting Ip | 35 Greenforest Grove, Stouffville ON L4A 1T3, Canada |
| JAMES SANDERS | 601 - 188 MILROSS AVENUE, VANCOUVER BC V6A 4J4, Canada |
| Michelle Amerie | 512-1 Ripley Avenue, Toronto ON M6S 4Z6, Canada |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V6B 6E3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tetra Society of Alberta | #908 - 303 57 Avenue Sw, Calgary, AB T2H 2S4 | 2004-09-01 |
| North America Buddhist Society | 18 Elodia Crt, Hamilton, ON L9C 7R1 | 2016-10-27 |
| The Jinnah Society of North America | 3 Sunstone Bay, Winnipeg, MB R3Y 0N5 | 2019-11-26 |
| Tetra Society of Quebec | 294 Mimosa Avenue, Dorval, QC H9S 3K3 | 2004-08-17 |
| North America Art Research Society | 78 Buchanan Drive, Markham, ON L3R 4C9 | 2017-09-07 |
| Tetra Society of Ontario | 875 Enola Avenue South, Mississauga, ON L5G 4R1 | 2002-06-13 |
| The Savoia Wine Society of North America | 9 Sultan Street, 3rd Floor, Toronto, ON M5S 1L6 | 1984-08-10 |
| Society for French Schools In North America | 1635 Riverside Drive, Ottawa, ON K1G 0E5 | 2011-09-22 |
| Non Resident Indian Society of North America Incorporated | 2355 Derry Rd., Unit #52, Mississauga, ON L5S 1V6 | 2004-02-25 |
| Employee Assistance Society of North America (easna) (canada) Inc. | 189 Rue De Canadel, Suite 104, Gatineau, QC J8T 7B5 | 1994-03-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on TETRA SOCIETY OF NORTH AMERICA.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.