NORWAY BAY MUNICIPAL ASSOCIATION (Corporation# 2934787) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 2, 1993.
| Corporation ID | 2934787 |
| Business Number | 877784470 |
| Corporation Name |
NORWAY BAY MUNICIPAL ASSOCIATION ASSOCIATION MUNICIPALE DE NORWAY BAY |
| Registered Office Address |
160 Elgin Street, Suite 2401 Ottawa ON K2P 2P7 |
| Incorporation Date | 1993-07-02 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 6 - 16 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Luc Sigman | 7-2336 Orient Park Drive, Ottawa ON K1B 4N5, Canada |
| Sam MacKechnie | 79 Chemin River, Bristol QC J0X 1G0, Canada |
| Rachel O'Neil | 12 Electric Street, Unit 2, Ottawa ON K1M 1X4, Canada |
| Sarah Murray | 11 Caroline Avenue, Ottawa ON K1Y 0S8, Canada |
| Mackenzie Crain | 2 Rue Strathcona, Bristol QC J0X 1G0, Canada |
| Ken Bernard | 1 Bay Avenue, Bristol QC J0X 1G0, Canada |
| Monique Potvin-Kent | 40 Broadview Avenue, Ottawa ON K1S 2V6, Canada |
| BRIAN BOOTH | 34 RIVER ROAD, BRISTOL QC J0X 1G0, Canada |
| Amber Steeves | 49 Kenora Street, Ottawa ON K1Y 3K7, Canada |
| Carrie Bothwell | 502 Paisley Road, Guelph ON N1H 2R8, Canada |
| Patrick Byrne | 482 Broadview Avenue, Ottawa ON K2A 2L1, Canada |
| Cathy MacKechnie | 32 Shearan Crescent, Nepean ON K2H 8M2, Canada |
| PETER NIEDRE | 6725 WATERLOO STREET, KARS ON K0A 2E0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-09-03 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1993-07-02 | 2014-09-03 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1993-07-01 | 1993-07-02 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2016-03-03 | current | 160 Elgin Street, Suite 2401, Ottawa, ON K2P 2P7 |
| Address | 2014-09-03 | 2016-03-03 | 160 Elgin Street, Ottawa, ON K2P 2P7 |
| Address | 2013-03-31 | 2014-09-03 | 160 Elgin Street, Suite 2401, Ottawa, ON K2P 2P7 |
| Address | 2010-05-06 | 2013-03-31 | 160 Elgin Street, Suite 2401, Ottawa, ON K2P 2P7 |
| Address | 2006-03-31 | 2010-05-06 | 1510 Merivale Road, Nepean, ON K2G 3J6 |
| Address | 1993-07-02 | 2006-03-31 | 1510 Merivale Road, Nepean, ON K2G 3J6 |
| Name | 2014-09-03 | current | NORWAY BAY MUNICIPAL ASSOCIATION |
| Name | 2014-09-03 | current | ASSOCIATION MUNICIPALE DE NORWAY BAY |
| Name | 1993-07-02 | 2014-09-03 | ASSOCIATION MUNICIPALE DE NORWAY BAY |
| Name | 1993-07-02 | 2014-09-03 | NORWAY BAY MUNICIPAL ASSOCIATION - |
| Status | 2014-09-03 | current | Active / Actif |
| Status | 2005-02-03 | 2014-09-03 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2005-02-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1993-07-02 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-09-03 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1993-07-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-06 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-08-11 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-08-13 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-08-12 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 173613 Canada Inc. | 160 Elgin Street, Suite 2401, Ottawa, ON K2P 2P7 | 1990-05-10 |
| 6906672 Canada Inc. | 160 Elgin Street, Suite 2401, Ottawa, ON K2P 2P7 | 2008-01-17 |
| 7806108 Canada Ltd. | 160 Elgin Street, Suite 2401, Ottawa, ON K2P 2P7 | 2011-03-16 |
| Patriot Productions Inc. | 160 Elgin Street, Suite 2401, Ottawa, ON K2P 2P7 | 2011-04-05 |
| 8438072 Canada Inc. | 160 Elgin Street, Suite 2401, Ottawa, ON K2P 2P7 | 2013-02-15 |
| Zavanti Corporation | 160 Elgin Street, Suite 2401, Ottawa, ON K2P 2P7 | 2013-04-17 |
| Vmturbo R&d (canada) Inc. | 160 Elgin Street, Suite 2401, Ottawa, ON K2P 2P7 | 2014-03-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Telesat Leo Inc. | 160 Elgin Street, Suite 2100, Ottawa, ON K2P 2P7 | 2020-03-12 |
| Dave Jennings Ventures Inc. | Suite 2401, 160 Elgin Street, Ottawa, ON K2P 2P7 | 2012-06-20 |
| 7734255 Canada Inc. | 2401 -160 Elgin Street, Ottawa, ON K2P 2P7 | 2010-12-21 |
| 6481167 Canada Inc. | 2401-160 Elgin Street, Ottawa, ON K2P 2P7 | 2005-11-22 |
| Stewart's Green Valley Enterprises Ltd. | 2401 - 160 Elgin Street, Ottawa, ON K2P 2P7 | |
| 3979440 Canada Inc. | 160 Elgin Street, Suite 2401, Ottawa, ON K2P 2P7 | 2001-12-17 |
| 4377427 Canada Inc. | 160 Elgin St, Suite 2401, Ottawa, ON K2P 2P7 | |
| 6604561 Canada Limited | 160 Elgin St, Suite 2401, Ottawa, ON K2P 2P7 | |
| 6722148 Canada Inc. | 160 Elgin Street, Suite 2401, Ottawa, ON K2P 2P7 | 2007-02-18 |
| 3931072 Canada Inc. | 160 Elgin Street, Suite 2401, Ottawa, ON K2P 2P7 | 2001-08-08 |
| Find all corporations in postal code K2P 2P7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Luc Sigman | 7-2336 Orient Park Drive, Ottawa ON K1B 4N5, Canada |
| Sam MacKechnie | 79 Chemin River, Bristol QC J0X 1G0, Canada |
| Rachel O'Neil | 12 Electric Street, Unit 2, Ottawa ON K1M 1X4, Canada |
| Sarah Murray | 11 Caroline Avenue, Ottawa ON K1Y 0S8, Canada |
| Mackenzie Crain | 2 Rue Strathcona, Bristol QC J0X 1G0, Canada |
| Ken Bernard | 1 Bay Avenue, Bristol QC J0X 1G0, Canada |
| Monique Potvin-Kent | 40 Broadview Avenue, Ottawa ON K1S 2V6, Canada |
| BRIAN BOOTH | 34 RIVER ROAD, BRISTOL QC J0X 1G0, Canada |
| Amber Steeves | 49 Kenora Street, Ottawa ON K1Y 3K7, Canada |
| Carrie Bothwell | 502 Paisley Road, Guelph ON N1H 2R8, Canada |
| Patrick Byrne | 482 Broadview Avenue, Ottawa ON K2A 2L1, Canada |
| Cathy MacKechnie | 32 Shearan Crescent, Nepean ON K2H 8M2, Canada |
| PETER NIEDRE | 6725 WATERLOO STREET, KARS ON K0A 2E0, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K2P 2P7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Arabian Horse Racing Association | 455034a, Range Road 224, Rr#1, New Norway, AB T0B 3L0 | 2017-03-25 |
| Norway Computers Technology of Canada Ltd. | 1065 Bousquet App 2, Laval, QC H7G 3H9 | 1988-02-11 |
| Norway House Harbour Authority | 515533 Mission Island Drive, Norway House, MB R0B 1B0 | 2002-06-11 |
| Norway Nordique Inc. | 126 Rue Ste-anne, St-anne-de-bellevue, QC H9X 1L8 | 1984-03-09 |
| Canadian Association of Municipal Administrators | 397 Queen Street, Fredericton, NB E3B 1B5 | 1986-09-05 |
| Kj Oilfield Services Ltd. | 21208 Rr 455, New Norway, AB T0B 3L0 | 2017-08-17 |
| 11531042 Canada Inc. | 35 Norway Av, Welland, ON L3C 3Z9 | 2019-07-23 |
| Kosho Ryu International Inc. | 157 Norway St, Castelton, ON K0K 1M0 | 2009-02-09 |
| 3250563 Canada Inc. | 25 Brabazon, C.p. 35, Norway Bay, QC J0X 1G0 | 1996-04-17 |
| 6715648 Canada Inc. | 22 Norway Ave., Welland, ON L3C 4A1 | 2007-02-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on NORWAY BAY MUNICIPAL ASSOCIATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.