LA SOCIETE DE GESTION NORDAIR INC. (Corporation# 27065) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 22, 1979.
| Corporation ID | 27065 |
| Corporation Name |
LA SOCIETE DE GESTION NORDAIR INC. NORDAIR HOLDINGS INC. |
| Registered Office Address |
100 Alexis-nihon Boulevard St-laurent QC H4M 2P4 |
| Incorporation Date | 1979-08-22 |
| Dissolution Date | 1989-08-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANDRE F. LIZOTTE | 13144 ARAGON, PIERREFONDS QC H9A 1C7, Canada |
| ROLAND G. LEFRANCOIS | 26 TERRASSE LES HAUTVILLIERS, OUTREMONT QC H2V 2B6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-08-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-08-21 | 1979-08-22 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1979-08-22 | current | 100 Alexis-nihon Boulevard, St-laurent, QC H4M 2P4 |
| Name | 1979-08-22 | current | LA SOCIETE DE GESTION NORDAIR INC. |
| Name | 1979-08-22 | current | NORDAIR HOLDINGS INC. |
| Status | 1989-08-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1988-12-03 | 1989-08-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1979-08-22 | 1988-12-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1989-08-31 | Dissolution | |
| 1979-08-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© | Section: 212 |
| Address | 100 ALEXIS-NIHON BOULEVARD |
| City | ST-LAURENT |
| Province | QC |
| Postal Code | H4M 2P4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Senior Victors Enterprises Inc. | 1000 Alexis Nihon Boulevard, Suite 875, St-laurent, QC H4M 2P4 | 1988-10-04 |
| Manufacture Hubercon Inc. | 100 Alexis-nihon Blvd., Suite 406, Montreal, QC H4M 2P4 | 1983-02-24 |
| Les Locations D'autos & Camions Le Circuit Lacc Ltee | 100 Boul. Alexis Nihon, Suite 145, St-laurent, QC H4M 2P4 | 1980-02-01 |
| Zentrum Computer Accessories Inc. | 100 Alexis Nihon Blvd., Suite 875, St Laurent, QC H4M 2P4 | 1983-08-01 |
| Jass Purchasing Canada Inc. | 100 Alexis Nihon Blvd., Suite 875, St-laurent, QC H4M 2P4 | 1985-07-23 |
| "andrea Brooks"-design Inc. | 100 Alexis-nihon Blvd., Suite 406, Montreal, QC H4M 2P4 | 1985-11-13 |
| St-hubert Construction Ltee | 100 Alexis Nihon Blvd, Suite 410, St Laurent, QC H4M 2P4 | 1994-09-29 |
| Luftek, Canada, Inc. | 100 Alexis Nihon Blvd., Suite 875, St-laurent, QC H4M 2P4 | 1982-07-14 |
| Conberg Inc. | 100 Alexis Nihon Blvd., Suite 406, Saint-laurent, QC H4M 2P4 | 1984-12-17 |
| Duxtroll Inc. | 100 Alexis Nihon Blvd., Suite 406, Saint-laurent, QC H4M 2P4 | 1985-02-14 |
| Find all corporations in postal code H4M2P4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANDRE F. LIZOTTE | 13144 ARAGON, PIERREFONDS QC H9A 1C7, Canada |
| ROLAND G. LEFRANCOIS | 26 TERRASSE LES HAUTVILLIERS, OUTREMONT QC H2V 2B6, Canada |
| City | ST-LAURENT |
| Post Code | H4M2P4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nordair Ltd. | 1320 Boul. Graham, Mont-royal, QC H3P 3C8 | 1947-05-26 |
| Nordair Holdings Ltd. | Montreal International Airport, Dorval, QC H4Y 1B8 | 1967-08-16 |
| Nordair Inc. | 1320 Graham Boulevard, Mount Royal, QC H3P 3C8 | |
| Nordair (ontario) Inc. | 1320 Boul. Graham, Mont Royal, QC H3P 3C8 | 1968-03-04 |
| Nordair Ventilation 2014 Inc. | 14255 Gouin Blvd West, Pierrefonds, QC H8Z 3C2 | 2014-01-15 |
| Participation Nordair Inc. | 1320 Graham Boulevard, Mount Royal, QC H3P 3C8 | 1984-05-15 |
| La Societe Gestion H.s. '20 Inc. | 6 Holly Rd, Hampstead, QC H3X 3K7 | 1983-04-12 |
| La Societe Gestion G.f. '41 Inc. | 1091 Route 344, St-placide, QC J0V 2B0 | 1983-02-15 |
| La Societe Gestion A.b. '31 Inc. | 5823 Palmer, Cote St. Luc, QC H4W 2P8 | 1983-02-11 |
| Al-kef Holdings Ltd. | 336 Barberry, Dollard Des Ormeaux, Montreal, QC | 1979-01-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on LA SOCIETE DE GESTION NORDAIR INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.