2706369 Canada Inc. (Corporation# 2706369) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 11, 1991.
| Corporation ID | 2706369 |
| Business Number | 129312443 |
| Corporation Name | 2706369 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
24 Rue St-julien Chateauguay QC J6K 1N4 |
| Incorporation Date | 1991-04-11 |
| Dissolution Date | 2003-03-03 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARCEL GUILBAULT | 166 8E AVENUE, VILLE LASALLE QC H1P 2N1, Canada |
| GERALD HEBERT | 24 RUE ST-JULIEN, CHATEAUGUAY QC J6K 1N4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1991-04-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1991-04-10 | 1991-04-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1991-04-11 | current | 24 Rue St-julien, Chateauguay, QC J6K 1N4 |
| Name | 1991-04-11 | current | 2706369 Canada Inc. |
| Status | 2003-03-03 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2002-10-01 | 2003-03-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1991-04-11 | 2002-10-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-03-03 | Dissolution | Section: 212 |
| 1991-04-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2000 | 2000-06-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1998 | 1997-06-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1997-06-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 24 RUE ST-JULIEN |
| City | CHATEAUGUAY |
| Province | QC |
| Postal Code | J6K 1N4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| DÉpÔts-transit Inc. | 305 Boul. Albert Einstein, ChÂteauguay, QC J6K 0A3 | 1988-11-15 |
| Reparations Mercier Diezel Inc. | 295 Albert-einstein, Chateauguay, QC J6K 0A3 | 1984-11-07 |
| Les Constructions Marcel Lacroix Ltee | 134 Chemin De La Haute-riviГЁre, ChГўteauguay, QC J6K 0A4 | 1979-07-16 |
| Canada Maximum Investment Group Inc. | 42, Place De L'Г©pervier, ChГўteauguay, QC J6K 0A5 | 2018-09-02 |
| 9274561 Canada Incorporated | 1 Place De L'epervier, Chateauguay, QC J6K 0A5 | 2015-04-29 |
| 8526095 Canada Inc. | 36, Place De L'epervier, Chateauguay, QC J6K 0A5 | 2013-05-21 |
| Elma Transportation Inc. | 5, Place Du Vieux Village, Chateauguay, QC J6K 0A6 | 2018-04-09 |
| 11710761 Canada Inc. | 126 Rue Claire Raymond, Chateauguay, QC J6K 0A9 | 2019-10-30 |
| Nature Providers Inc. | 122 Rue Claire-raymond, Chateauguay, QC J6K 0A9 | 2015-05-25 |
| Sleek Analytics Inc. | 2-29 Rue Lajoie, ChГўteauguay, QC J6K 0B5 | 2013-03-09 |
| Find all corporations in postal code J6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARCEL GUILBAULT | 166 8E AVENUE, VILLE LASALLE QC H1P 2N1, Canada |
| GERALD HEBERT | 24 RUE ST-JULIEN, CHATEAUGUAY QC J6K 1N4, Canada |
| City | CHATEAUGUAY |
| Post Code | J6K1N4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 2706369 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.