CPRA (ONTARIO) INC. (Corporation# 2706318) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 11, 1991.
| Corporation ID | 2706318 |
| Business Number | 138761168 |
| Corporation Name | CPRA (ONTARIO) INC. |
| Registered Office Address |
7595 Tranmere Drive Mississauga ON L5S 1L4 |
| Incorporation Date | 1991-04-11 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FRANCOIS BERTRAND | 3787 MELROSE STREET, MONTREAL QC H4A 2S3, Canada |
| MICHAEL HYDE | 61 GREENGROVE CRES., DON MILLS ON M3A 1H8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1991-04-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1991-04-10 | 1991-04-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1991-04-11 | current | 7595 Tranmere Drive, Mississauga, ON L5S 1L4 |
| Name | 1991-04-19 | current | CPRA (ONTARIO) INC. |
| Name | 1991-04-11 | 1991-04-19 | 2706318 CANADA INC. |
| Status | 1999-04-16 | current | Active / Actif |
| Status | 1997-08-01 | 1999-04-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1991-04-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2007 | 2007-06-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2005-05-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2005-05-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 7595 TRANMERE DRIVE |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L5S 1L4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 173609 Canada Limited | 7375 Tranmere Drive, Mississauga, ON L5S 1L4 | 1990-05-04 |
| Gailfer Canada Inc. | 1935 Drew Road, Unit 4, Mississauga, ON L5S 1L4 | 1989-04-18 |
| Corporation Canadian Trade, Limitee | 7655 Tranmere Drive, Mississauga, ON L5S 1L4 | 1919-01-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12435900 Canada Inc. | 5-1325 Derry Road East, Mississauga, ON L5S 0A2 | 2020-10-21 |
| Fusion Shunt and Freight Services Ltd. | 1332 Khalsa Drive, Unit- 10, Mississauga, ON L5S 0A2 | 2020-06-12 |
| Survie-cameroon-survival Initiative Inc. | 14-1332 Khalsa Drive, Mississauga, ON L5S 0A2 | 2020-04-07 |
| 11625560 Canada Inc. | 1332 Khalsa Drive Unit - 12, Mississauga, ON L5S 0A2 | 2019-09-13 |
| Lotus Web Services Inc. | Unit 10-1332 Khalsa Drive, Mississauga, ON L5S 0A2 | 2018-12-05 |
| Canadian Documentaries & Films Inc. | 1332 Khalsa Dr, Unit 12, Mississauga, ON L5S 0A2 | 2017-05-03 |
| Arkonna Inc. | Unit 8 (back), 1332 Khalsa Drive, Mississauga, ON L5S 0A2 | 2017-01-12 |
| 9995447 Canada Inc. | 1332 Khalsa Dr, Unit 8,upper Floor, Mississauga, ON L5S 0A2 | 2016-11-23 |
| 9673431 Canada Inc. | 12-1332 Khalsa Drive, Mississauga, ON L5S 0A2 | 2016-03-17 |
| 9231269 Canada Inc. | 3-1332 Khalsa Dr, Mississauga, ON L5S 0A2 | 2015-03-24 |
| Find all corporations in postal code L5S | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FRANCOIS BERTRAND | 3787 MELROSE STREET, MONTREAL QC H4A 2S3, Canada |
| MICHAEL HYDE | 61 GREENGROVE CRES., DON MILLS ON M3A 1H8, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L5S1L4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ontario Street Dental Clinic Inc. | 3440 Rue Ontario Est, Montreal, QC H1W 1P9 | 1979-06-14 |
| Sweet Jeans (ontario E) Ltee | 3696 Ontario Street East, Montreal, QC | 1976-12-13 |
| Uni-select Ontario Stores Inc. | 170 Boulevard Industriel, Boucherville, QC J4B 2X3 | 2020-01-10 |
| Gutta-percha Industries (ontario) Ltd. | 111. Albert Street, P.o. Box 81107, Ottawa, Ontario, ON K1P 1A5 | 1974-12-09 |
| Investissements Qab Ontario LimitГ©e | 8300, Boul. Pie-ix, Montreal, QC H1Z 4E8 | 2019-05-31 |
| Gfs Ontario Inc. | 199 Bay Street, Suite 5300, Commerce Court West, Toronto, ON M5L 1B9 | |
| Southwestern Ontario Film Alliance | 356 Ontario Street, Suite 302, Stratford, ON N5A 7X6 | 2020-08-01 |
| Le Groupe S.m. (ontario) Inc. | 205 - 6205b Airport Road, Mississauga, ON L4V 1E3 | 2009-08-04 |
| Medico-centre Ontario (1981) Inc. | 3440 Est, Rue Ontario, Montreal, QC H1W 1P9 | 1981-02-27 |
| Ocean Ontario Towing Inc. | 105, Abraham-martin St., Suite 500, QuÉbec, QC G1K 8N1 | 2005-05-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on CPRA (ONTARIO) INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.