PAPERFECTION INC. (Corporation# 2706270) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 11, 1991.
| Corporation ID | 2706270 |
| Business Number | 882494552 |
| Corporation Name | PAPERFECTION INC. |
| Registered Office Address |
4070 Hingston Notre Dame De Grace QC H4A 2J7 |
| Incorporation Date | 1991-04-11 |
| Dissolution Date | 1996-05-07 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ARTHUR NEY | 4070 HINGSTON AVENUE, MONTREAL QC H4A 2J7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1991-04-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1991-04-10 | 1991-04-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1991-04-11 | current | 4070 Hingston, Notre Dame De Grace, QC H4A 2J7 |
| Name | 1991-04-11 | current | PAPERFECTION INC. |
| Status | 1996-05-07 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1995-08-01 | 1996-05-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1991-04-11 | 1995-08-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-05-07 | Dissolution | |
| 1991-04-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 4070 HINGSTON |
| City | NOTRE DAME DE GRACE |
| Province | QC |
| Postal Code | H4A 2J7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Imasoft Inc. | 4052 Rue Hingston, Montreal, QC H4A 2J7 | 1996-07-22 |
| 3001971 Canada Inc. | 4052 Hingston, Montreal, QC H4A 2J7 | 1994-02-10 |
| Cadeaux Styluxe Inc. | 4176 Hingston, Montreal, QC H4A 2J7 | 1991-07-03 |
| Les Publications Loyaute Inc. | 4040 Hingston Ave, Montreal, QC H4A 2J7 | 1983-10-28 |
| Interaction/design Claude Gratton, Designers Inc. | 4058 Rue Hingston, Montreal, QC H4A 2J7 | 1974-10-18 |
| Bromel Co. Ltd. | 4198 Hingston St, Montreal 261, QC H4A 2J7 | 1970-01-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mda Initiatives Ltd. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2009-04-08 |
| Rent-buy-sell Property Inc. | 4545, Girouard (suite 404), Montreal, QC H4A 0A1 | 2005-06-27 |
| Bestselfinitiative Inc. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2010-01-18 |
| 11280171 Canada Inc. | #103, 2036 Avenue Wilson, Montreal, QC H4A 0A2 | 2019-03-03 |
| 10486680 Canada Inc. | 102 - 2028, Avenue Wilson, MontrГ©al, QC H4A 0A2 | 2017-11-08 |
| D & L Healing Foundation | 2028 Wilson Ave. #103, Montreal, QC H4A 0A2 | 2011-09-15 |
| Ccs Cybernod Computer Services Inc. | 103-2036 Wilson Avenue, MontrÉal, QC H4A 0A2 | 2009-11-18 |
| 12355469 Canada Inc. | 2025 Av Wilson, MontrГ©al, QC H4A 0A3 | 2020-09-20 |
| 12036142 Canada Inc. | 102-2025 Av Wilson, Montreal, QC H4A 0A3 | 2020-05-02 |
| Demoskratos | 2025 Avenue Wilson, Apt 102, MontrГ©al, QC H4A 0A3 | 2018-03-20 |
| Find all corporations in postal code H4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ARTHUR NEY | 4070 HINGSTON AVENUE, MONTREAL QC H4A 2J7, Canada |
| City | NOTRE DAME DE GRACE |
| Post Code | H4A2J7 |
Please comment or provide details below to improve the information on PAPERFECTION INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.