FONDATION DE L'UNIVERSITE CONCORDIA (Corporation# 2706113) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 10, 1991.
| Corporation ID | 2706113 |
| Business Number | 890800188 |
| Corporation Name |
FONDATION DE L'UNIVERSITE CONCORDIA CONCORDIA UNIVERSITY FOUNDATION |
| Registered Office Address |
Sgm801-1455 De Maisonneuve Boulevard Wes Montreal QC H3G 1M8 |
| Incorporation Date | 1991-04-10 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 9 - 25 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Ralph Loader | 428 Strathcona, Westmount QC H3Y 2X1, Canada |
| BRIAN EDWARDS | 816 BOISSY, SAINT-LAMBERT QC J4R 1K2, Canada |
| RICHARD RENAUD | 710-1250 GUY STREET, MONTREAL QC H3H 2T4, Canada |
| JEFF TORY | 1700-1002 SHERBROOKE STREET WEST, MONTREAL QC H3A 3S4, Canada |
| CHRISTINE LENGVARI | 1528-1 PLACE VILE MARIE, MONTREAL QC H3B 2B5, Canada |
| Lorne Steinberg | 1000 de la Gauchetiere Street West, Suite 3310, Montreal QC H3B 4W5, Canada |
| ANDREW MOLSON | 800-2001 MCGILL COLLEGE, MONTREAL QC H3A 1G1, Canada |
| Denis Cossette | 1455 Maisonneuve Boulevard West, GM 700, Montreal QC H3G 1M8, Canada |
| Paul Chesser | S-GM-801-41, 1550 DE MAISONNEUVE BOULEVARD WEST, Montreal QC H3G 1N2, Canada |
| HOWARD DAVIDSON | 2912-1155 RENE-LEVESQUE BOULEVARD WEST, MONTREAL QC H3B 2G5, Canada |
| Graham Carr | S -GM-801, 1550 DE MAISONNEUVE BOULEVARD WEST, Montreal QC H3G 1N2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-04-11 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1991-04-10 | 2014-04-11 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1991-04-09 | 1991-04-10 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-04-11 | current | Sgm801-1455 De Maisonneuve Boulevard Wes, Montreal, QC H3G 1M8 |
| Address | 2012-03-31 | 2014-04-11 | 1455 De Maisonneuve Blvd. West, Suite Gm 801.28, Montreal, QC H3G 1M8 |
| Address | 2011-03-31 | 2012-03-31 | 1455 De Maisonneuve Blvd. West, Suite Gm 801.29, Montreal, QC H3G 1M8 |
| Address | 2010-03-31 | 2011-03-31 | 1455 De Maisonneuve Blvd. West, #bc-319, Montreal, QC H3G 1M8 |
| Address | 2007-03-31 | 2010-03-31 | 1455 De Maisonneuve Blvd. West #bc-319, Montreal, QC H3G 1M8 |
| Address | 2002-03-31 | 2007-03-31 | 1455 De Maisonneuve Blvd. West #be-319, Montreal, QC H3G 1M8 |
| Address | 1991-04-10 | 2002-03-31 | 1455 De Maisonneuve Blvd. West, Montreal, QC H3G 1M8 |
| Name | 1991-04-10 | current | FONDATION DE L'UNIVERSITE CONCORDIA |
| Name | 1991-04-10 | current | CONCORDIA UNIVERSITY FOUNDATION |
| Status | 2014-04-11 | current | Active / Actif |
| Status | 1991-04-10 | 2014-04-11 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-04-11 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2006-02-15 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1991-04-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-10-29 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-10-30 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-10-30 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2016-10-13 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | SGM801-1455 DE MAISONNEUVE BOULEVARD WES |
| City | MONTREAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H3G 1M8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dance Movement Therapy Association In Canada (dmtac) | 1455 De Maisonneuve Blvd. West, Va 264, Montreal, QC H3G 1M8 | 2012-10-02 |
| 8108595 Canada Inc. | 1455 De Maisonneuve Blvd West, Mb 6.327, Montreal, QC H3G 1M8 | 2012-02-15 |
| Ooraa Consulting Services Inc. | K340-1455 Boul. Maisonneuve O., Montreal, QC H3G 1M8 | 2011-05-17 |
| Summer Literary Seminars International | 1455 De Maisonneuve Blvd. West Lb674-6, Montreal, QC H3G 1M8 | 2009-04-17 |
| Econcordia.com | Gm801-1550 De Maisonneuve Boulevard West, Montreal, QC H3G 1M8 | 2008-06-17 |
| The Kenneth Woods Portfolio Management Foundation - John Molson School of Business (concordia University) | Sgm700-1455 De Maisonneuve Boulevard W., Montreal, QC H3G 1M8 | 1999-12-07 |
| Association Des Traducteurs Et Traductrices LittÉraires Du Canada | Lb-601, 1455 De Maisonneuve Blvd W, Montreal, QC H3G 1M8 | 1997-04-29 |
| 2995034 Canada Inc. | 1455 De Maisonneuve Blvd. W., Bc319, Montreal, QC H3G 1M8 | 1994-01-21 |
| Association for Canadian Jewish Studies A.c.j.s. | 1455 De Maisonneuve Blvd. W, Concordia University, Montreal, QC H3G 1M8 | 1992-05-12 |
| Association Canadienne De Traductologie | 1455 Maisonneuve Boulevard West, Montreal, QC H3G 1M8 | 1987-12-15 |
| Find all corporations in postal code H3G 1M8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Ralph Loader | 428 Strathcona, Westmount QC H3Y 2X1, Canada |
| BRIAN EDWARDS | 816 BOISSY, SAINT-LAMBERT QC J4R 1K2, Canada |
| RICHARD RENAUD | 710-1250 GUY STREET, MONTREAL QC H3H 2T4, Canada |
| JEFF TORY | 1700-1002 SHERBROOKE STREET WEST, MONTREAL QC H3A 3S4, Canada |
| CHRISTINE LENGVARI | 1528-1 PLACE VILE MARIE, MONTREAL QC H3B 2B5, Canada |
| Lorne Steinberg | 1000 de la Gauchetiere Street West, Suite 3310, Montreal QC H3B 4W5, Canada |
| ANDREW MOLSON | 800-2001 MCGILL COLLEGE, MONTREAL QC H3A 1G1, Canada |
| Denis Cossette | 1455 Maisonneuve Boulevard West, GM 700, Montreal QC H3G 1M8, Canada |
| Paul Chesser | S-GM-801-41, 1550 DE MAISONNEUVE BOULEVARD WEST, Montreal QC H3G 1N2, Canada |
| HOWARD DAVIDSON | 2912-1155 RENE-LEVESQUE BOULEVARD WEST, MONTREAL QC H3B 2G5, Canada |
| Graham Carr | S -GM-801, 1550 DE MAISONNEUVE BOULEVARD WEST, Montreal QC H3G 1N2, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3G 1M8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Associes De L'universite Concordia | 1455 De Maisonneuve Blvd. West, Montreal, QC H3G 1M8 | 1970-11-25 |
| The Kenneth Woods Portfolio Management Foundation - John Molson School of Business (concordia University) | Sgm700-1455 De Maisonneuve Boulevard W., Montreal, QC H3G 1M8 | 1999-12-07 |
| Concordia University Press | 1455 De Maisonneuve Blvd. W., S-lb 331, Montreal, QC H3G 1M8 | 2016-10-06 |
| Meubles Concordia Ltee | 11001 Secant, Ville D'anjou, QC H1J 1S6 | 1981-10-20 |
| Equipe De Ski Concordia | 7141 Sherbrooke Street West, Montreal, QC H4B 1R6 | 1990-12-04 |
| Concordia Environnement Inc. | 1 Place Ville-marie, Suite 4000, Montreal, QC H3B 4M4 | 1995-10-19 |
| Concordia Binding Inc. | 3737 Est, Boulevard Metropolit, Suite 1000, Montreal, QC H1Z 2K4 | 1980-01-04 |
| Concordia Student Broadcasting Corporation | 7141 Rue Sherbrooke Ouest, MontrÉal, QC H4B 1R6 | 2000-04-13 |
| La Societe D'administration Concordia Limitee | 20 Farnham, Mart F, Montreal, QC H5A 1A7 | |
| Concordia Insurance Managers Inc. | 220 Est, Grande Allee, Suite 850, Quebec, QC G1R 2J1 | 1981-05-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on FONDATION DE L'UNIVERSITE CONCORDIA.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.