Canadian Bottled Water Association (Corporation# 2706032) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 3, 1991.
| Corporation ID | 2706032 |
| Business Number | 895091254 |
| Corporation Name |
Canadian Bottled Water Association Association Canadienne des Eaux Embouteillees |
| Registered Office Address |
7357 Woodbine Avenue, Suite 617 Markham ON L3R 6L3 |
| Incorporation Date | 1991-04-03 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 15 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANDREW WATT | 45 VILLARBOIT CRESCENT, CONCORD ON L4K 4R2, Canada |
| GEORGE GROUMOUTIS | 444 SAINT MARY AVENUE, WINNIPEG MB R3C 3T1, Canada |
| DAVE BRYANT | 8 MATHIAS CRESCENT, MARYHILL ON N0B 2B0, Canada |
| PHILIPPE CARADEC | 100 HILLSIDE AVENUE, FLOOR 3, WHITE PLAINS NY 10603, United States |
| JOHN WORSNOP | 240 WALTHAM ROAD, BROCKVILLE ON K6V 5V2, Canada |
| ELIZABETH GRISWOLD | 165 BURPEE STREET, FREDERICTON NB E3A 1M6, Canada |
| SANDY GOTT | GREY ROAD 31, FEVERSHAM ON N0C 1C0, Canada |
| DON FANNING | 120 NORTH FOORD STREET, STELLARTON NS B0K 1S0, Canada |
| BOB KOCIS | 101 TARLETON WAY, GHEER SC 29650, United States |
| DEBBIE MOORE | 101 BROCK ROAD, GUELPH ON N1H 6H9, Canada |
| MICHEL MCARTHUR | 101 BROCK ROAD, GUELPH ON N1H 6H9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-09-30 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1991-04-03 | 2014-09-30 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1991-04-02 | 1991-04-03 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-09-30 | current | 7357 Woodbine Avenue, Suite 617, Markham, ON L3R 6L3 |
| Address | 2013-03-31 | 2014-09-30 | 15 Allstate Pkwy, Ste 600, Markham, ON L3R 5B4 |
| Address | 2003-03-31 | 2013-03-31 | 70 East Beaver Creek Rd, Suite 203-1, Richmond Hill, ON L4B 3B2 |
| Address | 1991-04-03 | 2003-03-31 | 30 West Beaver Creek Road, Suite 7, Richmond Hill, ON L4B 3K1 |
| Name | 2014-09-30 | current | Canadian Bottled Water Association |
| Name | 2014-09-30 | current | Association Canadienne des Eaux Embouteillees |
| Name | 1997-05-27 | 2014-09-30 | ASSOCIATION CANADIENNE DES EAUX EMBOUTEILLEES |
| Name | 1997-05-27 | 2014-09-30 | CANADIAN BOTTLED WATER ASSOCIATION |
| Name | 1991-04-03 | 1997-05-27 | FEDERATION CANADIENNE DES EAUX EMBOUTEILLEES |
| Name | 1991-04-03 | 1997-05-27 | CANADIAN BOTTLED WATER FEDERATION |
| Status | 2014-09-30 | current | Active / Actif |
| Status | 1991-04-03 | 2014-09-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-09-30 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1991-04-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2016-02-25 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2015 | 2015-02-26 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| International Council of Bottled Water Associations | 7357 Woodbine Avenue, Suite 617, Markham, ON L3R 6L3 | 2001-02-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Techtime Talent Inc. | 7357 Woodbine Avenue, Unit 1-324, Markham, ON L3R 6L3 | 2019-07-16 |
| Bafo.work Ltd. | 138-7357 Woodbine Ave, Markham, ON L3R 6L3 | 2018-02-22 |
| Square Weasel Studio Inc. | Woodbine Ave, Suite 607, Markham, ON L3R 6L3 | 2017-10-16 |
| Azzure Natural Incorporated | 1 - 7357 Woodbine Ave., Suite 202, Markham, ON L3R 6L3 | 2017-05-11 |
| 9648747 Canada Inc. | 1-7357 Woodbine Ave Suite 620, Markham, ON L3R 6L3 | 2016-03-02 |
| (1) Modosecurity Inc. | 7357 Woodbine Ave, #108, Markham, ON L3R 6L3 | 2015-05-20 |
| Open World Services Inc. | 7357 Woodbine Ave., Suite 119, Markham, ON L3R 6L3 | 2014-06-04 |
| 8806110 Canada Limited | 7357 Woodbine Ave.ste. 418, Markham, ON L3R 6L3 | 2014-03-02 |
| Impaktex International Solutions Inc. | 1-7357 Woodbine Ave., Suite #231, Markham, ON L3R 6L3 | 2013-11-27 |
| Suede Lane Inc. | 1-7357 Woodbine Ave (suite# 417), Markham, ON L3R 6L3 | 2013-10-03 |
| Find all corporations in postal code L3R 6L3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANDREW WATT | 45 VILLARBOIT CRESCENT, CONCORD ON L4K 4R2, Canada |
| GEORGE GROUMOUTIS | 444 SAINT MARY AVENUE, WINNIPEG MB R3C 3T1, Canada |
| DAVE BRYANT | 8 MATHIAS CRESCENT, MARYHILL ON N0B 2B0, Canada |
| PHILIPPE CARADEC | 100 HILLSIDE AVENUE, FLOOR 3, WHITE PLAINS NY 10603, United States |
| JOHN WORSNOP | 240 WALTHAM ROAD, BROCKVILLE ON K6V 5V2, Canada |
| ELIZABETH GRISWOLD | 165 BURPEE STREET, FREDERICTON NB E3A 1M6, Canada |
| SANDY GOTT | GREY ROAD 31, FEVERSHAM ON N0C 1C0, Canada |
| DON FANNING | 120 NORTH FOORD STREET, STELLARTON NS B0K 1S0, Canada |
| BOB KOCIS | 101 TARLETON WAY, GHEER SC 29650, United States |
| DEBBIE MOORE | 101 BROCK ROAD, GUELPH ON N1H 6H9, Canada |
| MICHEL MCARTHUR | 101 BROCK ROAD, GUELPH ON N1H 6H9, Canada |
| City | MARKHAM |
| Post Code | L3R 6L3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Association Canadienne Des Eaux Souterraines | 2 St. Clair Avenue East, 4th Floor, Toronto, ON M4T 2T5 | 1975-02-13 |
| Canadian Water and Wastewater Association | 1010 Polytek Street, Unit 11, Ottawa, ON K1J 9H9 | 1988-03-17 |
| Canadian Water Resources Association | 1401 14 St. N, Lethbridge, AB T1H 2W6 | 1968-08-30 |
| L'association Canadienne De Water Polo Inc. | 1a-1084 Kenaston Street, Ottawa, ON K1B 3P5 | 1972-04-01 |
| International Law Association Canadian Branch (the Canadian Society of International Law) | 2020 Boul. Robert-bourassa, Suite 1920, MontrÉal, QC H3A 2A5 | 1967-02-14 |
| The Canadian Philosophical Association | 60 Moutray Street, Toronto, ON M6K 1W5 | 1963-12-20 |
| Canadian Association of Magicians | 216 Elizabeth Crescent, Fergus, ON N1M 3N1 | 2020-10-14 |
| Canadian Bus Association | 46 Elgin Street, Suite 100, Ottawa, ON K1P 5K6 | 1982-08-03 |
| Canadian Gas Association | 350 Albert Street, Suite 1220, Ottawa, ON K1R 1A4 | 1956-06-01 |
| The Canadian Association of Occupational Therapists | 100-34 Colonnade Rd, Ottawa, ON K2E 7J6 | 1934-04-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on Canadian Bottled Water Association.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.