FONDATION RGA/MICHEL CLOUTIER INC. (Corporation# 2705915) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 9, 1991.
| Corporation ID | 2705915 |
| Business Number | 891561748 |
| Corporation Name | FONDATION RGA/MICHEL CLOUTIER INC. |
| Registered Office Address |
136 Rue Jean-jacques Lussier Station A C P 450 Ottawa ON K1N 6N5 |
| Incorporation Date | 1991-04-09 |
| Dissolution Date | 2015-06-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 5 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOANNE LEFEBVRE | 17 TAJ COURT, OTTAWA ON K1G 5K7, Canada |
| JEAN-LOUIS SCHAAN | 267 VICTORIA STREET, LONDON ON N6A 2C3, Canada |
| MATHIEU CLOUTIER | 205 CHEMIN SAXBY SUD, CANTON DE SHEFFORD QC J2G 9J8, Canada |
| CHRISTIAN COULOMBE | 609 WILKIE DRIVE, ORLEANS ON K4A 1P9, Canada |
| JEAN-FRANÇOIS GUERTIN | 1825 SIMARD, SHERBROOKE QC J1J 3X7, Canada |
| GABY ST-PIERRE | 63 DE LOURDES, GATINEAU QC J8T 4M3, Canada |
| PIERRE BERGERON | 10 OAKHURST CRESSENT, OTTAWA ON K1B 4A6, Canada |
| FABI LETARTE-TESSIER | 16 MOORSIDE PRIVATE, OTTAWA ON K2C 3P4, Canada |
| SYLVIE CLOUTIER | 170 RUE MONTCALM, BROMONT QC J2L 2C5, Canada |
| VINCENT CLOUTIER | 1406 DESJARDINS, SHERBROOKE QC J1J 1G2, Canada |
| GUY LAFLAMME | 165 ECHO DRIVE, OTTAWA ON K1S 1M9, Canada |
| SARAH HALL | 103 HENDERSON AVE, OTTAWA ON K1N 7P5, Canada |
| FRANÇOIS BOUCHARD | 19 BENNETT STREET, OTTAWA ON K1V 9L1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1991-04-09 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1991-04-08 | 1991-04-09 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2003-03-31 | current | 136 Rue Jean-jacques Lussier, Station A C P 450, Ottawa, ON K1N 6N5 |
| Address | 1991-04-09 | 2003-03-31 | 136 Rue Jean-jacques Lussier, Station A C P 450, Ottawa, ON K1N 6N5 |
| Name | 1991-04-09 | current | FONDATION RGA/MICHEL CLOUTIER INC. |
| Status | 2015-06-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-01-13 | 2015-06-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1991-04-09 | 2015-01-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-06-12 | Dissolution | Section: 222 |
| 1991-04-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2006 | 2004-12-03 | |
| 2005 | 2004-12-03 | |
| 2003 | 2003-08-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12013177 Canada Association | 136 Jean-jacques Lussier, Room 5002, University of Ottawa, Ottawa, ON K1N 6N5 | 2020-04-21 |
| Poly Cyclesystems Inc. | 2105b-55 Laurier Avenue East, Ottawa, ON K1N 6N5 | 2018-03-26 |
| Society of Canadian Limnologists (scl) | Department of Biology, University of Ottawa - 30 Marie Curie, Ottawa, ON K1N 6N5 | 2018-02-16 |
| Peace Track Initiative | 57 Louis Pasteur, Fauteux Hall, Room 550, Ottawa, ON K1N 6N5 | 2017-10-22 |
| European Community Studies Association-canada | University of Ottawa, Gspia, 120 University Private (#fss6005), Ottawa, ON K1N 6N5 | 2016-12-08 |
| Canadian Centre On Statelessness | 57 Louis-pasteur Room 550, University of Ottawa, Ottawa, ON K1N 6N5 | 2015-11-17 |
| International Development and Globalization Student Association | 2039-120 University Private, Ottawa, ON K1N 6N5 | 2014-09-22 |
| Women Help Women International Foundation | Attn: Dr. Angel Foster, Un. of Toronto, 1 Stewart Street, Room 312-b, Ottawa, ON K1N 6N5 | 2014-08-04 |
| 8477957 Canada Inc. | C/o Paul Mayer, 118 D'lorio Hall, 10 Marie Curie, Ottawa, ON K1N 6N5 | 2013-04-03 |
| Simpletask.ca Inc. | 3042 - 800 King Edward Ave, Ottawa, ON K1N 6N5 | 2012-06-22 |
| Find all corporations in postal code K1N 6N5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOANNE LEFEBVRE | 17 TAJ COURT, OTTAWA ON K1G 5K7, Canada |
| JEAN-LOUIS SCHAAN | 267 VICTORIA STREET, LONDON ON N6A 2C3, Canada |
| MATHIEU CLOUTIER | 205 CHEMIN SAXBY SUD, CANTON DE SHEFFORD QC J2G 9J8, Canada |
| CHRISTIAN COULOMBE | 609 WILKIE DRIVE, ORLEANS ON K4A 1P9, Canada |
| JEAN-FRANÇOIS GUERTIN | 1825 SIMARD, SHERBROOKE QC J1J 3X7, Canada |
| GABY ST-PIERRE | 63 DE LOURDES, GATINEAU QC J8T 4M3, Canada |
| PIERRE BERGERON | 10 OAKHURST CRESSENT, OTTAWA ON K1B 4A6, Canada |
| FABI LETARTE-TESSIER | 16 MOORSIDE PRIVATE, OTTAWA ON K2C 3P4, Canada |
| SYLVIE CLOUTIER | 170 RUE MONTCALM, BROMONT QC J2L 2C5, Canada |
| VINCENT CLOUTIER | 1406 DESJARDINS, SHERBROOKE QC J1J 1G2, Canada |
| GUY LAFLAMME | 165 ECHO DRIVE, OTTAWA ON K1S 1M9, Canada |
| SARAH HALL | 103 HENDERSON AVE, OTTAWA ON K1N 7P5, Canada |
| FRANÇOIS BOUCHARD | 19 BENNETT STREET, OTTAWA ON K1V 9L1, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1N 6N5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Michel Cloutier International - Music Consultant Inc. | 7050 Place Mont-clair, Charlesbourg, QC G1H 5P9 | 1983-07-15 |
| Fondation Houle Cloutier | 2056 Jeanne Mance, No. 2, Montreal, QC H2X 2J5 | 1983-03-16 |
| Gestion Lorraine Cloutier Inc. | 201 Rue Cloutier, VallГ©e Jonction, QC G0S 3J0 | 1980-09-11 |
| St. Michel Fish Market Inc. | 9179 Boul. St. Michel, St. Michel (montreal), QC H1Z 3G6 | 1980-01-30 |
| Gaston Cloutier and Associates Administrators Inc. | 26 Rue Nantel, C.p. 250, Sainte-agathe-des-monts, QC J8C 2E8 | 1977-09-27 |
| Cloutier & Son Maintenance Services Ltd. | 87 Rue Sherbrooke, Hull, QC J8Y 2L2 | 1976-07-12 |
| Cloutier,powney & Associes Inc. | 1751, Richardson, Suite 2120, MontrÉal, QC H3K 1G6 | 1986-08-18 |
| Fondation Michel Gouin | 138 Rue Laplointe, Drummondville, QC J2C 1Y6 | 2012-09-19 |
| Fondation Julie Deslongchamps | 735 Chemin RhГ©aume, St-michel, QC J0L 2J0 | 2014-05-25 |
| Fondation Michel Constant Inc. | 400 Chemin Mcconnell, Aylmer, QC J9H 5E1 | 1986-01-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on FONDATION RGA/MICHEL CLOUTIER INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.