RESTAURANT SANNINE INC. (Corporation# 2705907) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 9, 1991.
| Corporation ID | 2705907 |
| Business Number | 887209260 |
| Corporation Name | RESTAURANT SANNINE INC. |
| Registered Office Address |
3248 Boul. Notre Dame Chomedey, Laval QC H7V 3V2 |
| Incorporation Date | 1991-04-09 |
| Dissolution Date | 1995-11-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NORMAN LUTFY | 328 BAFFIN ST., DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9A 3G5, Canada |
| GILBERT AOUAD | 3248 NOTRE-DAME BOULEVARD, CHOMEDEY, LAVAL QC H7V 3V2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1991-04-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1991-04-08 | 1991-04-09 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1991-04-09 | current | 3248 Boul. Notre Dame, Chomedey, Laval, QC H7V 3V2 |
| Name | 1991-04-09 | current | RESTAURANT SANNINE INC. |
| Status | 1995-11-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1994-08-01 | 1995-11-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1991-04-09 | 1994-08-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-11-09 | Dissolution | |
| 1991-04-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1992 | 1992-04-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 3248 BOUL. NOTRE DAME |
| City | CHOMEDEY, LAVAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H7V 3V2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3119581 Canada Inc. | 3248 Boul Notre Dame, Chomedey Laval, QC H7V 3V2 | 1995-02-17 |
| 140143 Canada Inc. | 3300 Notre Dame, Laval, QC H7V 3V2 | 1985-03-07 |
| 127808 Canada Inc. | 3300 Rue Notre-dame, Laval, QC H7V 3V2 | 1983-10-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 154355 Canada Inc. | 601-3045 Boul. Notre-dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1987-02-17 |
| Marie Art DÉco Inc. | 1202-3045 Boulevard Notre Dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1983-01-25 |
| Les Placements Gelinotte Inc. | 804-3045 Boul. Notre Dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1981-12-17 |
| Gestion Jovie Inc. | 3045 Boul. Notre Dame, App. 903, Laval, QC H7V 0A1 | 1980-11-10 |
| Centre Le Triangle Rouge Inc. | 3045 Boul. Notre-dame, #1708, Laval, QC H7V 0A1 | 1980-03-13 |
| Investissements Goulam Ltee | 806-3045 Boulevard Notre Dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1978-02-13 |
| J.c. Laverdure Limited | 307 3045, Notre-dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1969-04-22 |
| Groupe Immobilier Myre Inc. | 502-3045, Boul. Notre-dame, Laval, QC H7V 0A1 | |
| Les Logiciels Avilo Inc. | 2905, Place Louis-r.-renaud, Bureau 501, Laval, QC H7V 0A3 | 2012-09-07 |
| 6477526 Canada Inc. | 2805, Place Louis-r.-renaud, Laval, QC H7V 0A3 | 2005-11-14 |
| Find all corporations in postal code H7V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NORMAN LUTFY | 328 BAFFIN ST., DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9A 3G5, Canada |
| GILBERT AOUAD | 3248 NOTRE-DAME BOULEVARD, CHOMEDEY, LAVAL QC H7V 3V2, Canada |
| City | CHOMEDEY, LAVAL |
| Post Code | H7V3V2 |
| Category | restaurant |
| Category + City | restaurant + CHOMEDEY, LAVAL |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Placements Sannine Ltee | 1411 Fort Street, Suite 807, Montreal, QC | 1978-11-08 |
| Yellow Submarine Restaurant Inc. | 622 Rue Garceau, Drummondville, QC | 1978-05-18 |
| Art Restaurant Fixtures Inc. | 2815 Ekers Street, Montreal, QC H3S 1E2 | 1981-01-19 |
| Little Angel Restaurant Inc. | 51 Rue St-antoine, St-agathe Des Monts, QC J8C 2C4 | 1997-12-03 |
| Restaurant La Diligence Ltee. | 7385 Decarie, Montreal, QC | 1969-04-15 |
| Les Investissements Restaurant-pub Inc. | 3051 Des Sources Blvd, Dorval, QC H9B 1Z6 | 1991-12-16 |
| The Golden Anchor Restaurant/bar Inc. | 5770 Rue Plamondon, Brossard, QC J4W 1H5 | 1983-11-07 |
| Nor-joc Dairy Bar-restaurant Inc. | 1491 Labelle Blvd., Chomedey, Laval, QC | 1982-03-25 |
| Restaurant Chi Fu Inc. | 2020 University Street, Suite 1235, Montreal, QC H3A 1W2 | 1983-11-01 |
| Les Entreprises Du Restaurant Yu Ltee | 7007 Pie Ix Blvd, Montreal, QC H2A 2G3 | 1975-08-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on RESTAURANT SANNINE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.