SITAC SINO-CANADIAN TRADE & ADVISORY CORP. (Corporation# 2705621) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 22, 1991.
| Corporation ID | 2705621 |
| Business Number | 885674978 |
| Corporation Name | SITAC SINO-CANADIAN TRADE & ADVISORY CORP. |
| Registered Office Address |
140 Fourth Avenue S.w. Suite 700 Calgary AB T2P 3N3 |
| Incorporation Date | 1991-04-22 |
| Dissolution Date | 1996-05-08 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| W. HAMMETT | 650 VARSITY ESTATES CRESCENT N.W., CALGARY AB T3B 3C7, Canada |
| JIUGONG GUO | 1035 FONDA COURT S.E., CALGARY AB T2A 5S1, Canada |
| L. BRADLEY CLARKE | 32 SILVERGROVE MANOR N.W., CALGARY AB T3B 5K6, Canada |
| XIATING ZHANG | 1035 FONDA COURT S.E., CALGARY AB T2A 5S1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1991-04-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1991-04-21 | 1991-04-22 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1991-04-22 | current | 140 Fourth Avenue S.w., Suite 700, Calgary, AB T2P 3N3 |
| Name | 1991-04-22 | current | SITAC SINO-CANADIAN TRADE & ADVISORY CORP. |
| Name | 1991-04-22 | current | SITAC SINO-CANADIAN TRADE ; ADVISORY CORP. |
| Status | 1996-05-08 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1995-08-01 | 1996-05-08 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1991-04-22 | 1995-08-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-05-08 | Dissolution | |
| 1991-04-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1993 | 1992-04-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Faza Resources Inc. | 140 Fourth Avenue S.w., Suite 700 North Tower, Calgary, AB T2P 3N3 | 1991-05-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Joint Venture Auditors Association of Canada | 140 4th Avenue S.w., Calgary, AB T2P 3N3 | 1992-01-09 |
| 2727889 Canada Inc. | 140 4 Ave S W, Suite 680, Calgary, AB T2P 3N3 | 1991-06-30 |
| Porplastic Sport Surfaces & Equipment Ltd. | 140 Fourth Ave S.w., Suite 700, Calgary, AB T2P 3N3 | 1989-08-18 |
| Shelter "88" Inc. | 140 4th Avenue S.w., Suite 700, Calgary, AB T2P 3N3 | 1985-05-30 |
| Que Computer Systems Inc. | 140 4 Avenue S W, Suite 680, Calgary, AB T2P 3N3 | |
| Unique Systems Corporation | 140 4 Avenue S.w., Suite 680, Calgary, AB T2P 3N3 | |
| Oxley Investments Ltd. | 350 7e Avenue S W, Suite 1400, Calgary, AB T2P 3N3 | |
| Oxley Properties Ltd. | 350 7e Avenue S W, Suite 1400, Calgary, AB T2P 3N3 | |
| 2901994 Canada Inc. | 140 4th Avenue S.w., Suite 680, Calgary, AB T2P 3N3 | 1993-03-08 |
| Denbury Resources Inc. | 140 4 Avenue S W, Suite 2550, Calgary, AB T2P 3N3 | |
| Find all corporations in postal code T2P3N3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| W. HAMMETT | 650 VARSITY ESTATES CRESCENT N.W., CALGARY AB T3B 3C7, Canada |
| JIUGONG GUO | 1035 FONDA COURT S.E., CALGARY AB T2A 5S1, Canada |
| L. BRADLEY CLARKE | 32 SILVERGROVE MANOR N.W., CALGARY AB T3B 5K6, Canada |
| XIATING ZHANG | 1035 FONDA COURT S.E., CALGARY AB T2A 5S1, Canada |
| City | CALGARY |
| Post Code | T2P3N3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rainbow Sino-canadian Trade Inc. | 5945 Rue Viau, MontrГ©al, QC H1T 2Y3 | 2007-03-25 |
| Sitac International Engineering Inc. | 615 Ouest Boul. Dorchester, Suite 1010, Montreal, QC H3B 1P9 | 1982-08-31 |
| SantГ© Neo Sino-canadienne Inc. | 54 Pine Street, Bridgewater, NS B4V 1X5 | 2020-04-22 |
| Institut PГ©dagogique Sino-canadien | 6300 Avenue Auteuil, Suite 400, Brossard, QC J4Z 3P2 | 2012-04-23 |
| Association Toit Tech Sino-canadienne | 258 Rue Sherbrooke, Beaconsfield, QC H9W 1P9 | 2016-10-20 |
| Sino-canadian Education Exchange Promotion Association | 3105-833 Seymour Street, Vancouver, BC V6B 0G4 | 2019-10-07 |
| Canadian Seniors-advisory Corp. | 321 St. Julian Street, Duncan, BC V9L 3S5 | 2002-05-28 |
| L'association Sino-canadienne De La Culture, La Technologie Et Du Commerce | 5838 Blvd.decarie, Montreal, QC H3X 2J5 | 1998-06-15 |
| Sino Canada Trade Network | 7270 Woodbine Avenue, Suite 303, Markham, ON L3R 4B9 | 2018-08-09 |
| Corporation Canadian Trade, Limitee | 7655 Tranmere Drive, Mississauga, ON L5S 1L4 | 1919-01-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on SITAC SINO-CANADIAN TRADE & ADVISORY CORP..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.