2705613 CANADA INC. (Corporation# 2705613) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 4, 1991.
| Corporation ID | 2705613 |
| Business Number | 134592435 |
| Corporation Name | 2705613 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
27a Cedarbrae Blvd. Scarborough ON M1J 2K4 |
| Incorporation Date | 1991-04-04 |
| Dissolution Date | 2004-07-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| STEPHEN P.K. LEE | 27A CADARBRAE BLVD., SCARBOROUGH ON M1J 2K4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1991-04-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1991-04-03 | 1991-04-04 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1991-04-04 | current | 27a Cedarbrae Blvd., Scarborough, ON M1J 2K4 |
| Name | 1991-04-04 | current | 2705613 CANADA INC. |
| Status | 2004-07-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-02-03 | 2004-07-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1999-08-04 | 2004-02-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1991-04-04 | 1999-08-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-07-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 1991-04-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1997 | 1997-03-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1996 | 1997-03-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 27A CEDARBRAE BLVD. |
| City | SCARBOROUGH |
| Province | ON |
| Postal Code | M1J 2K4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Chen's Technical Services Limited | 39a Cedar Brae Boulevard, Scarborough, ON M1J 2K4 | 1981-01-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rng Consumer Muffler Inc. | 491 Brimley Road, Unit # 19, Scarborough, ON M1J 1A4 | 2002-12-06 |
| Openview Atms Inc. | 25 Jeremiah Lane, Scarborough, ON M1J 0A3 | 2019-04-15 |
| 9672745 Canada Inc. | 7 Jeremiah Lane, Toronto, ON M1J 0A3 | 2016-03-16 |
| 8606803 Canada Inc. | 71 Jeremiah Lane, Scarborough, ON M1J 0A3 | 2013-08-13 |
| 8649430 Canada Ltd. | 40 Jeremiah Rd, Toronto, ON M1J 0A4 | 2013-09-30 |
| 10357251 Canada Ltd. | 17 Pin Lane, Scarborough, ON M1J 0A5 | 2017-08-08 |
| 8380538 Canada Incorporated | 21 Pin Lane, Toronto, ON M1J 0A5 | 2012-12-17 |
| Atezs Food Inc. | 27 Tillinghast Lane, Scarborough, ON M1J 0A8 | 2019-01-20 |
| Nurse Matt Nursing Services Inc. | 712-1346 Danforth Road, Toronto, ON M1J 0A9 | 2020-09-17 |
| Alliance Workforce Solutions Inc. | 1207-1346 Danforth Road, Toronto, ON M1J 0A9 | 2020-08-20 |
| Find all corporations in postal code M1J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| STEPHEN P.K. LEE | 27A CADARBRAE BLVD., SCARBOROUGH ON M1J 2K4, Canada |
| City | SCARBOROUGH |
| Post Code | M1J2K4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 2705613 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.