NISHI-KHON ENTERPRISES INC. (Corporation# 2705583) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 4, 1991.
| Corporation ID | 2705583 |
| Business Number | 882270143 |
| Corporation Name | NISHI-KHON ENTERPRISES INC. |
| Registered Office Address |
Dodah Tili Unit 127, Box 8 Behchoko NT X0E 0Y0 |
| Incorporation Date | 1991-04-04 |
| Dissolution Date | 2015-09-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Alex Nitsiza | House 717, P.O. Box 93, Whati NT X0E 1P0, Canada |
| Richard Dick Jessop | 440 Roselawn Avenue, Toronto ON M5N 1J8, Canada |
| Luke Grosco | House 253, 100 Nishi Khon Centre, P.O. Box 8, Behchoko NT X0E 1P0, Canada |
| Travis Washi | #25, 100 Borden Drive, P.O. Box 1567, Yellowknife NT X1A 2P2, Canada |
| Michael Templeton | 181 Bay Street, Suite 4400, Toronto ON M5J 2T3, Canada |
| Peter Arychuk | #25, 100 Borden Drive, P.O. Box 1567, Yellowknife NT X1A 2P2, Canada |
| Doreen Lafferty Zoe | #25, 100 Borden Drive, P.O. Box 1567, Yellowknife NT X1A 2P2, Canada |
| Pamela Quitte | 104D, 11039 - 106 Avenue, Grande Prairie AB T8V 7Y8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-09-12 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1991-04-04 | 2014-09-12 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1991-04-03 | 1991-04-04 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-09-12 | current | Dodah Tili, Unit 127, Box 8, Behchoko, NT X0E 0Y0 |
| Address | 2006-03-31 | 2014-09-12 | P.o. Box 8, Rae-edzo, NT X0E 0Y0 |
| Address | 2000-03-31 | 2006-03-31 | P.o. Box 8, Rae-edzo, NT X0E 0Y0 |
| Address | 1991-04-04 | 2000-03-31 | P.o. Box 8, Rae-edzo, NT X0E 0Y0 |
| Name | 2014-09-12 | current | NISHI-KHON ENTERPRISES INC. |
| Name | 1991-04-04 | 2014-09-12 | NISHI-KHON ENTERPRISES INC. |
| Status | 2015-09-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-09-12 | 2015-09-29 | Active / Actif |
| Status | 1991-04-04 | 2014-09-12 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-09-29 | Dissolution | Section: 220(2) |
| 2014-09-12 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2012-07-03 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2008-11-18 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2007-06-29 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1991-04-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tili Geekwi Ltd. | 127 Donda Tili, Behchoko, NT X0E 0Y0 | 2019-01-10 |
| Tlicho Investment Corporation | Unit #127, Dodah Tili, Behchoko, NT X0E 0Y0 | 2007-04-05 |
| Dogrib Power Corporation | Unit 27, Dobah Tili Box 8, Behchoko, NT X0E 0Y0 | 1992-11-20 |
| Wekweti Development Corporation | Unit 127 Dobah Tili Box 8, Behchoko, NT X0E 0Y0 | 1992-11-20 |
| Dogrib Nation Trustco Inc. | Unit 127 Dodah Tili Box 8, Behchoko, NT X0E 0Y0 | 1992-11-20 |
| Nishi-khon Freeway Inc. | Doda Tili Unit #127, Behchoko, NT X0E 0Y0 | 1991-04-02 |
| Dogrib Nation Holdings Inc. | P.o.box 42, Rae Edzo, NT X0E 0Y0 | 1987-09-01 |
| The Nishi-khon Forestry Service Ltd. | Doda Tili Unit #127, Behchoko, NT X0E 0Y0 | 1981-07-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aklavik Community Corporation | Lot 305, Plan 1503, P. O. Box 119, Aklavik, NT X0E 0A0 | 1985-01-29 |
| Kitikmeot Business Development Centre | P O Box 2020, Cambridge Bay, NT X0E 0C0 | 1999-02-23 |
| Kitikmeot Camp Solutions Limited | 30 Mitik St, Box 18, Cambridge Bay, NT X0E 0C0 | 1997-08-13 |
| Aurizon Investments Ltd. | 25 Mitik Street, P.o. Box 1052, Cambridge Bay, NU X0E 0C0 | 1997-03-18 |
| Fort Good Hope MГ©tis Nation Local #54 Land Corporation | Lto 37, Lot 16 Ptn, 302-sk-032, Fort Good Hope, NT X0E 0H0 | 1993-10-19 |
| Fort Good Hope Development Corporation | Po Box 16, Fort Good Hope, NT X0E 0H0 | 1984-02-27 |
| Arctic Indigenous Innovations Inc. | 429 Peter Thompson Drive, Fort Mcpherson, NT X0E 0J0 | 2017-11-10 |
| Fort Norman Metis Financial Corporation | Lot No. 17-1, Plan 52784, Box 36, Hamlet of Tulita, NT X0E 0K0 | 1994-06-23 |
| Fort Norman Metis Community | Lot No 17-1 Plan 52784, Box 36, Hamlet of Tulita, NT X0E 0K0 | 1993-11-10 |
| 9831495 Canada Inc. | 2100 Northern Way, Fort Providence, NT X0E 0L0 | 2016-07-14 |
| Find all corporations in postal code X0E | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Alex Nitsiza | House 717, P.O. Box 93, Whati NT X0E 1P0, Canada |
| Richard Dick Jessop | 440 Roselawn Avenue, Toronto ON M5N 1J8, Canada |
| Luke Grosco | House 253, 100 Nishi Khon Centre, P.O. Box 8, Behchoko NT X0E 1P0, Canada |
| Travis Washi | #25, 100 Borden Drive, P.O. Box 1567, Yellowknife NT X1A 2P2, Canada |
| Michael Templeton | 181 Bay Street, Suite 4400, Toronto ON M5J 2T3, Canada |
| Peter Arychuk | #25, 100 Borden Drive, P.O. Box 1567, Yellowknife NT X1A 2P2, Canada |
| Doreen Lafferty Zoe | #25, 100 Borden Drive, P.O. Box 1567, Yellowknife NT X1A 2P2, Canada |
| Pamela Quitte | 104D, 11039 - 106 Avenue, Grande Prairie AB T8V 7Y8, Canada |
| City | BEHCHOKO |
| Post Code | X0E 0Y0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nishi-khon Freeway Inc. | Doda Tili Unit #127, Behchoko, NT X0E 0Y0 | 1991-04-02 |
| The Nishi-khon Forestry Service Ltd. | Doda Tili Unit #127, Behchoko, NT X0E 0Y0 | 1981-07-13 |
| Nishi Khon Travel & Aviation Services Ltd. | Suite 118 - 314 Old Airport Road, Yellowknife, NT X1A 3T3 | 1992-05-28 |
| 8677115 Canada Inc. | 1292 Nishi Court, Kelowna, BC V1P 1S2 | 2013-10-29 |
| Enterprises E.a.h. Ltee | 800 Victoria Square, Suite 612, Montreal, QC H4Z 1H6 | 1974-08-30 |
| L.a.f. Enterprises Inc. | 3418 Garrard Road, Whitby, ON L1R 2C1 | |
| Enterprises Braxo Inc. | 1155 Boul Rene-levesque Ouest, Buearu 2500, Montreal, QC H3B 2K4 | |
| Les Enterprises Harlequin Limitee | 225 Duncan Mill Rd, Suite 605, Don Mills, ON M3B 1Z3 | 1949-01-29 |
| Blythe Enterprises Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1900, MontrГ©al, QC H3A 3G4 | |
| Les Enterprises P.g. Mc Cormick Ltee | 3015 Halpern North Street, St. Laurent, QC H4S 1P5 | 1974-07-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on NISHI-KHON ENTERPRISES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.