2705567 CANADA INC. (Corporation# 2705567) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 9, 1991.
| Corporation ID | 2705567 |
| Business Number | 893465138 |
| Corporation Name | 2705567 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
2062 Westdean Crescent Ave. West Vancouver BC V7V 3Z9 |
| Incorporation Date | 1991-04-09 |
| Dissolution Date | 2016-02-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LEON MILLER | 2495 MAJOR ST., ST. LAURENT QC H4M 1E5, Canada |
| RALPH CYNADER | 6005 CAVENDISH BLVD., #404, COTE ST. LUC QC H4W 3E2, Canada |
| MANUEL DALFEN | 2475 MAJOR ST., ST. LAURENT QC H4M 1E5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1991-04-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1991-04-08 | 1991-04-09 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2014-07-15 | current | 2062 Westdean Crescent Ave., West Vancouver, BC V7V 3Z9 |
| Address | 2007-06-07 | 2014-07-15 | 2062 Westdean Crescent Avenue, West Vancouver, BC V7V 3Z9 |
| Address | 1991-04-09 | 2007-06-07 | 889 Farmleigh Rd., West Vancouver, BC V7S 1Z8 |
| Name | 1991-04-09 | current | 2705567 CANADA INC. |
| Status | 2016-02-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-09-17 | 2016-02-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-09-11 | 2015-09-17 | Active / Actif |
| Status | 1998-08-01 | 1998-09-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-02-14 | Dissolution | Section: 212 |
| 1991-04-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2013-02-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-02-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-04-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 2062 WESTDEAN CRESCENT AVE. |
| City | WEST VANCOUVER |
| Province | BC |
| Postal Code | V7V 3Z9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 176251 Canada Inc. | 2062 Westdean Crescent Avenue, West Vancouver, BC V7V 3Z9 | 1990-12-18 |
| 3131041 Canada Inc. | 2062 Westdean Crescent Avenue, West Vancouver, BC V7V 3Z9 | 1995-03-23 |
| 3131050 Canada Inc. | 2062 Westdean Crescent Avenue, West Vancouver, BC V7V 3Z9 | 1995-03-23 |
| 3131068 Canada Inc. | 2062 Westdean Crescent Avenue, West Vancouver, BC V7V 3Z9 | 1995-03-23 |
| 3131076 Canada Inc. | 2062 Westdean Crescent Avenue, Vancouver, BC V7V 3Z9 | 1995-03-23 |
| 3131084 Canada Inc. | 2062 Westdean Crescent Avenue, West Vancouver, BC V7V 3Z9 | 1995-03-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada Chinese Executives Association | 1215, Sinclair Court, West Vancouver, BC V7V 0A5 | 2012-08-06 |
| Universal Outreach Foundation | #601-2108 Argyle Ave., West Vancouver, BC V7V 1A4 | 2018-03-24 |
| Universal Share Inc. | 204-1571, West Vancouver, BC V7V 1A6 | 2020-02-08 |
| V Immigration Consulting Group Inc. | 1571 Bellevu, West Vanvouver, BC V7V 1A6 | 2013-08-26 |
| Nomis Technologies Inc. | 1525 Bellevue Avenue, #101, West Vancouver, BC V7V 1A6 | 2000-03-23 |
| Canadian West Vancouver Asian Association | 101-1590 Bellevue Ave, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 2014-09-14 |
| Neidpath Solutions Group Inc. | 1590 Bellevue Avenue, Suite 101, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 2000-01-06 |
| Publipage Full Spectrum Inc. | 1590 Bellevue Avenue, 203, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 1997-09-24 |
| Third Entity Inc. | 1590 Bellevue Avenue, #101, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 2001-03-09 |
| 4056124 Canada Inc. | 1590 Bellevue Avenue, 203, West Vancouver, BC V7V 1A7 | 2002-06-14 |
| Find all corporations in postal code V7V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LEON MILLER | 2495 MAJOR ST., ST. LAURENT QC H4M 1E5, Canada |
| RALPH CYNADER | 6005 CAVENDISH BLVD., #404, COTE ST. LUC QC H4W 3E2, Canada |
| MANUEL DALFEN | 2475 MAJOR ST., ST. LAURENT QC H4M 1E5, Canada |
| City | WEST VANCOUVER |
| Post Code | V7V 3Z9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 2705567 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.