CARR-BEN ENTERPRISES CANADA INC. (Corporation# 2705150) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 1991.
| Corporation ID | 2705150 |
| Business Number | 874131063 |
| Corporation Name | CARR-BEN ENTERPRISES CANADA INC. |
| Registered Office Address |
2793 Monford Rd Kelowna BC V1V 2G4 |
| Incorporation Date | 1991-04-30 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LORRAINE L. CARRIER | 2793 Monford Road, KELOWNA BC V1V 2G4, Canada |
| Lorraine Carrier | 2793 Monford Road, Kelowna BC V1V 2G4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1991-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1991-04-29 | 1991-04-30 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2000-05-08 | current | 2793 Monford Rd, Kelowna, BC V1V 2G4 |
| Address | 1991-04-30 | 2000-05-08 | 2793 Monford Rd, Kelowna, BC V1Y 7P9 |
| Name | 1991-04-30 | current | CARR-BEN ENTERPRISES CANADA INC. |
| Status | 1991-04-30 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-12-17 | Amendment / Modification | |
| 2000-03-13 | Amendment / Modification | |
| 1991-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-02-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10369799 Canada Corporation | 881 Academy Way, Kelowna, BC V1V 0A2 | 2017-08-17 |
| 12482207 Canada Inc. | 775 Academy Way, Unit# 225, Kelowna, BC V1V 0A5 | 2020-11-09 |
| Tacrem Inc. | 411 1975 Kane Road, Kelowna, BC V1V 0A6 | 2019-06-13 |
| 10215899 Canada Ltd. | 68- 170 Celano Crescent, Kelowna, BC V1V 0B6 | 2017-05-01 |
| Bound State Technologies Inc. | 114-3475 Granite Close, Kelowna, BC V1V 0B9 | 2002-10-25 |
| 12398338 Canada Inc. | 5-724 Valley Road, Kelowna, BC V1V 0C2 | 2020-10-06 |
| Compass Cannabis Clinics Inc. | 460 Doyle Avenue, Unit 301, Kelowna, BC V1V 0C2 | 2017-12-13 |
| Wildroots Products Ltd. | 615 Clifton Road, Kelowna, BC V1V 1A7 | 2017-12-15 |
| Zamar Therapy Inc. | 251 Terrace Drive, Kelowna, BC V1V 1G1 | 2019-11-02 |
| Brainy Lantern Ltd. | 977b Manhattan Dr, Kelowna, BC V1V 1H7 | 2013-04-11 |
| Find all corporations in postal code V1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LORRAINE L. CARRIER | 2793 Monford Road, KELOWNA BC V1V 2G4, Canada |
| Lorraine Carrier | 2793 Monford Road, Kelowna BC V1V 2G4, Canada |
| City | KELOWNA |
| Post Code | V1V2G4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Edward Carr Manifold Inc. | Carr Road, Rr 1, Port Carling, ON P0B 1J0 | 2009-07-29 |
| Jonathan Carr Textile Brokers Inc. | 4175 Rue Sainte-catherine West, Apt. 1202, Montreal, QC H3Z 3C9 | 1991-09-26 |
| Gestion Jonathan Carr Inc. | 4175 Rue Sainte-catherine West, Apt. 1202, Westmount, QC H3Z 3C9 | 1993-04-23 |
| Jonathan Carr Holding Inc. | 4175 Rue Sainte-catherine West, Apt. 1202, Westmount, QC H3Z 3C9 | |
| Lloyd, Carr Canada Ltee | 5 Place Ville Marie, Montreal, QC | 1976-10-19 |
| 9307583 Canada Inc. | 10 Carr Drive, Carr Drive, Ajax, ON L1T 3E1 | 2015-05-26 |
| The Carr Street Gospel Church | 24 Carr Street, Toronto, ON M5T 1B5 | 2015-02-04 |
| 6065201 Canada Inc. | 22 Carr Cr, Ottawa, ON K2K 1K4 | 2003-02-13 |
| 8108676 Canada Inc. | Th#9 98 Carr Street, Toronto, ON M5T 1B7 | 2012-02-15 |
| 10524921 Canada Inc. | 10 Carr Drive, Ajax, ON L1T 3E1 | 2017-12-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on CARR-BEN ENTERPRISES CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.