2705095 CANADA INC. (Corporation# 2705095) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 28, 1991.
| Corporation ID | 2705095 |
| Business Number | 131790883 |
| Corporation Name | 2705095 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
148 Rue Deschamps Repentigny QC J6A 2X9 |
| Incorporation Date | 1991-03-28 |
| Dissolution Date | 2015-11-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MIGUEL DUHAMLE | 62B PLACE LEGARDEUR, REPENTIGNY QC J6A 3A6, Canada |
| ELYSE TURENNE | 1016 ARTHUR-SAUVE, SAINT-EUSTACHE QC J7R 4K3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1991-03-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1991-03-27 | 1991-03-28 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-03-02 | current | 148 Rue Deschamps, Repentigny, QC J6A 2X9 |
| Address | 2007-08-29 | 2009-03-02 | 10 Rue Norre-dame, Suite 203, Repentigny, QC J6A 2N9 |
| Address | 2007-01-04 | 2007-08-29 | 64 Place Legardeur, Repentigny, QC J6A 3A6 |
| Address | 2004-05-01 | 2007-01-04 | 62 Place Legardeur, Repentigny, QC J6A 3A6 |
| Address | 1994-05-30 | 2004-05-01 | 59 Archambault, Repentigny, QC J6A 1A2 |
| Name | 1991-03-28 | current | 2705095 CANADA INC. |
| Status | 2015-11-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-09-02 | 2015-11-17 | Active / Actif |
| Status | 2011-10-15 | 2014-09-02 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-05-17 | 2011-10-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1991-03-28 | 2011-05-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-11-17 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2014-09-02 | Revival / Reconstitution | |
| 2011-10-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 1991-03-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-12-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2008 | 2008-04-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 148 rue Deschamps |
| City | REPENTIGNY |
| Province | QC |
| Postal Code | J6A 2X9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Claude Zalac Inc. | 150 Rue Deschamps, Repentigny, QC J6A 2X9 | 2018-11-13 |
| 10470546 Canada Inc. | 128 Rue Deschamps, Repentigny, QC J6A 2X9 | 2017-11-01 |
| 4473281 Canada Inc. | 162 Deschamps, Repentigny, QC J6A 2X9 | 2008-06-12 |
| 8552541 Canada Inc. | 168 Rue Deschamps, Repentigny, QC J6A 2X9 | |
| 7762747 Canada Inc. | 162 Deschamps, Repentigny, QC J6A 2X9 | 2011-03-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Water Damage Prevention Association of Canada | 211 Boulevard Brien, Unit 8, Suite 110, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2020-05-15 |
| 10771082 Canada Ltd. | 8-211 Boulevard Brien, Suite 334, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2018-05-07 |
| Ungava Telecom Inc. | 8-211 Boul Brien, Suite 431, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2017-05-17 |
| Deart Inc. | 8-211 Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-11-11 |
| 9964096 Canada Inc. | 8-211, Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-10-29 |
| Novarius Inc. | 8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-04-28 |
| 9650059 Canada Inc. | 8-211 Brien Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-02-29 |
| Cyberhexa Inc. | 8-211, Boul. Brien, Suite 103, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2015-11-09 |
| So Beautyfull Cosmetics International Inc. | 319-8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2014-12-03 |
| 8580286 Canada Inc. | 8-211 Brien, Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2013-07-15 |
| Find all corporations in postal code J6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MIGUEL DUHAMLE | 62B PLACE LEGARDEUR, REPENTIGNY QC J6A 3A6, Canada |
| ELYSE TURENNE | 1016 ARTHUR-SAUVE, SAINT-EUSTACHE QC J7R 4K3, Canada |
| City | REPENTIGNY |
| Post Code | J6A 2X9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 2705095 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.