EVERGREEN (Corporation# 2705010) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 5, 1991.
| Corporation ID | 2705010 |
| Business Number | 131815763 |
| Corporation Name | EVERGREEN |
| Registered Office Address |
71 Simcoe Street Suite 2104 Toronto ON M5J 2S9 |
| Incorporation Date | 1991-04-05 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 5 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Tom Milroy | 73 Lynwood Avenue, Toronto ON M4V 1K5, Canada |
| Andrea DelZotto | 29 De Vere Gardens, North York ON M5M 3E6, Canada |
| ANNE BRACE | 53 DALEWOOD RD., TORONTO ON M4P 2N4, Canada |
| JOHN COYNE | 119 Baby Point Road, Toronto ON M6S 2G7, Canada |
| Shabin Mohamed | 1 May Street, Toronto ON M4W 2X9, Canada |
| HELEN BURSTYN | 155 CRESCENT ROAD, TORONTO ON M4W 1V1, Canada |
| Andy Chisholm | 89 Binscarth Rd, Toronto ON M4W 1Y3, Canada |
| Karen Clarke-Whistler | 59 Barton Avenue, Toronto ON M6G 1P5, Canada |
| Carole-Ann Hamilton | 55 Roxborough Drive, Toronto ON M4W 1X2, Canada |
| JAMISON STEEVE | 1 WEBB AVE., TORONTO ON M6P 1M4, Canada |
| JULIE BOWEN | 60 DEWHURST BLVD., TORONTO ON M4J 3J3, Canada |
| RENEE GOMES | 533 RICHMOND STREET WEST, SUITE 301, TORONTO ON M5V 3Y1, Canada |
| Ken Tanenbaum | 51 Hillholm Road, Toronto ON M5P 1M4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-12-06 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1991-04-05 | 2013-12-06 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1991-04-04 | 1991-04-05 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2013-12-06 | current | 71 Simcoe Street, Suite 2104, Toronto, ON M5J 2S9 |
| Address | 2008-03-31 | 2013-12-06 | 550 Bayview Avenue, Suite 300, Toronto, ON M4W 3X8 |
| Address | 1991-04-05 | 2008-03-31 | 71 Simcoe Street, Suite 2104, Toronto, ON M5J 2S9 |
| Name | 1999-12-17 | current | EVERGREEN |
| Name | 1991-04-05 | 1999-12-17 | THE EVERGREEN ENVIRONMENTAL FOUNDATION |
| Status | 2013-12-06 | current | Active / Actif |
| Status | 1991-04-05 | 2013-12-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-12-06 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2011-03-02 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2008-01-18 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2002-06-18 | Amendment / Modification | |
| 1999-12-17 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1991-04-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-05-31 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-06-08 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2016 | 2016-06-09 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pacific Electric Power Development Corp. | 71 Simcoe Street, Suite 2502, Toronto, ON M5J 2S9 | 1993-01-26 |
| Kwic Insight Inc. | 71 Simcoe Street, Suite 1204, Toronto, ON M5J 2S9 | 2003-08-28 |
| Codina International Group, Inc. | 71 Simcoe Street, # 2104, Toronto, ON M5J 2S9 | 2009-11-20 |
| Celeb Spotlight Tv Inc. | 71 Simcoe Street, Suite 1801, Toronto, ON M5J 2S9 | 2015-06-22 |
| Vista Media Productions Inc. | 71 Simcoe Street, Suite 1801, Toronto, ON M5J 2S9 | 2015-07-11 |
| Pfg Canada 2020 Incorporated | 71 Simcoe Street, Suite 1204, Toronto, ON M5J 2S9 | 2020-07-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jump Up New Media Inc. | 1201 - 71 Simcoe Street, Toronto, ON M5J 2S9 | 2017-08-01 |
| 9673482 Canada Inc. | 1504 - 71 Simcoe, Toronto, ON M5J 2S9 | 2016-03-17 |
| More Than More Inc. | 1504 - 71 Simcoe Street, Toronto, ON M5J 2S9 | 2015-04-05 |
| 8945616 Canada Inc. | 1802 - 71 Simcoe, Toronto, ON M5J 2S9 | 2014-07-07 |
| Aura Kleen Inc. | 71 Simcoe Street, Unit 1604, Toronto, ON M5J 2S9 | 2012-09-05 |
| 8192545 Canada Inc. | 1204-71 Simcoe Street, Suite 1204, Toronto, ON M5J 2S9 | 2012-05-14 |
| Wisare Inc. | 1504-71 Simcoe Street, Toronto, ON M5J 2S9 | 2011-05-31 |
| Amateria Solutions Inc. | 1102-71 Simcoe Street, Toronto, Toronto, ON M5J 2S9 | 2010-08-17 |
| Lb&b Statistics and Analytics Inc. | 71 Simcoe Street, Apt. 1803, Toronto, ON M5J 2S9 | 2005-05-06 |
| Name | Address |
|---|---|
| Tom Milroy | 73 Lynwood Avenue, Toronto ON M4V 1K5, Canada |
| Andrea DelZotto | 29 De Vere Gardens, North York ON M5M 3E6, Canada |
| ANNE BRACE | 53 DALEWOOD RD., TORONTO ON M4P 2N4, Canada |
| JOHN COYNE | 119 Baby Point Road, Toronto ON M6S 2G7, Canada |
| Shabin Mohamed | 1 May Street, Toronto ON M4W 2X9, Canada |
| HELEN BURSTYN | 155 CRESCENT ROAD, TORONTO ON M4W 1V1, Canada |
| Andy Chisholm | 89 Binscarth Rd, Toronto ON M4W 1Y3, Canada |
| Karen Clarke-Whistler | 59 Barton Avenue, Toronto ON M6G 1P5, Canada |
| Carole-Ann Hamilton | 55 Roxborough Drive, Toronto ON M4W 1X2, Canada |
| JAMISON STEEVE | 1 WEBB AVE., TORONTO ON M6P 1M4, Canada |
| JULIE BOWEN | 60 DEWHURST BLVD., TORONTO ON M4J 3J3, Canada |
| RENEE GOMES | 533 RICHMOND STREET WEST, SUITE 301, TORONTO ON M5V 3Y1, Canada |
| Ken Tanenbaum | 51 Hillholm Road, Toronto ON M5P 1M4, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5J 2S9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2150716 Evergreen Contracting Ltd. | 124 Evergreen Place, Fort Mcmurray, AB T9H 5B4 | 2016-07-12 |
| Evergreen Biofuels Inc. | 129 Como Gardens, Hudson, QC J0P 1H0 | 2005-09-22 |
| MatГ©riaux De Construction Evergreen Inc. | 6375 Dixie Rd, Suite 400, Mississauga, ON L5T 2S1 | 1996-12-16 |
| Evergreen Personnel Services Inc. | 5574 Borden Avenue, Montreal, QC H4V 2T6 | 2005-09-29 |
| El Evergreen Holdings Inc. | 1147 Dundas Street East, Woodstock, ON N4S 8W3 | |
| SociÉtÉ De Services D'investissements Td Evergreen Inc. | Toronto Dominion Centre, 12th Floor, Toronto, ON M5K 1A2 | |
| Produits Roberts Evergreen (1996) LtÉe | 292 Adrien Patenaude, Vaudreuil, QC J7V 5V5 | 1996-10-09 |
| Evergreen Air Service Ltd. | P O Box 274, Lyn, ON K0E 1M0 | 1966-02-07 |
| Mad Energie Bev Inc. | 122 Evergreen Dr, Beaconsfield, QC H9W 1Z9 | 2010-09-17 |
| Argid Inc. | 154 Evergreen, Hudson, QC J0P 1H0 | 2009-05-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on EVERGREEN.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.