LES CONSULTANTS B & N INC. (Corporation# 2704943) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 8, 1991.
| Corporation ID | 2704943 |
| Business Number | 877845677 |
| Corporation Name |
LES CONSULTANTS B & N INC. B & N CONSULTANTS INC. |
| Registered Office Address |
4375 Notre Dame Blvd. Suite 4 Chomedey, Laval QC H7W 1T4 |
| Incorporation Date | 1991-04-08 |
| Dissolution Date | 1994-07-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROBERT FOREST | 271 INGLEWOOD, POINTE CLAIRE QC H9R 2Z3, Canada |
| NATHAN B. BREGMAN | 1390 NORMANDIE BLVD., CHOMEDEY, LAVAL QC H7W 1L7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1991-04-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1991-04-07 | 1991-04-08 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1991-04-08 | current | 4375 Notre Dame Blvd., Suite 4, Chomedey, Laval, QC H7W 1T4 |
| Name | 1991-04-08 | current | LES CONSULTANTS B & N INC. |
| Name | 1991-04-08 | current | B & N CONSULTANTS INC. |
| Name | 1991-04-08 | current | LES CONSULTANTS B ; N INC. |
| Name | 1991-04-08 | current | B ; N CONSULTANTS INC. |
| Status | 1994-07-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1991-04-08 | 1994-07-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1994-07-15 | Dissolution | |
| 1991-04-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1993 | 1991-04-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1992 | 1991-04-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 4375 NOTRE DAME BLVD. |
| City | CHOMEDEY, LAVAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H7W 1T4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Corporation Du Club D'etude Dentaire Hexagon | 4375 Notre Dame Blvd., Chomedey, Laval, QC H7W 1T4 | 1979-09-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Services D'assurance Sanders Kronish Ltee | 4375 Notre Dame, Suite 6, Chomedey, Laval, QC H7W 1T4 | 1978-11-08 |
| Administration Brenat Ltee | 4375 Notre Dame Blvd, Suite 11, Chomedy Laval, QC H7W 1T4 | 1975-10-08 |
| Les Systemes De Formation Provente Inc. | 4375 Boul. Notre-dame, Bur. 6, Chomedey, Laval, QC H7W 1T4 | 1985-05-31 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Younik Style Inc. | 1665 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2014-01-03 |
| 7786026 Canada Inc. | 1655 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A2 | 2011-02-23 |
| 7339151 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2010-02-24 |
| 12448122 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2020-10-26 |
| 8268436 Canada Inc. | 1760 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2012-08-07 |
| Chr Projects Inc. | 1770 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A3 | 1997-09-08 |
| 11970585 Canada Inc. | 1760 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2020-03-20 |
| Easy1 Booking Inc. | 4889 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 2020-04-21 |
| Sammoun Electrique Inc. | 4853 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 1985-04-29 |
| 7263422 Canada Inc. | 5009 Horta, Laval, QC H7W 0A5 | 2009-10-21 |
| Find all corporations in postal code H7W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROBERT FOREST | 271 INGLEWOOD, POINTE CLAIRE QC H9R 2Z3, Canada |
| NATHAN B. BREGMAN | 1390 NORMANDIE BLVD., CHOMEDEY, LAVAL QC H7W 1L7, Canada |
| City | CHOMEDEY, LAVAL |
| Post Code | H7W1T4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| I.e.c. Realestate Consultants Inc. | 2075 University, Ch. 1712, Montreal, QC H3A 2L1 | 1983-07-27 |
| Les Consultants Jay-rad Limitee | 6876 Holland Road, Cote St. Luc, QC H4W 1L6 | 1976-05-17 |
| C.g.m. Chemical Consultants Ltd. | 84c Boul Brunswick, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 2C5 | |
| Consultants En Informatique L.w. Hum Inc. | 55 Village Drive, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 1M8 | 1989-06-12 |
| Les Consultants En Gestion E.c.m. Inc. | 1010 Ste-catherine Ouest, Suite 640, Montreal, QC | 1979-07-25 |
| B.v.l. Consultants Ltd. | 1400 Ouest, Rue Sauve, Suite 214, Montreal, QC H4N 1C5 | 1976-03-31 |
| Consultants En Г‰ducation S.l. Inc. | 11015 Cavendish Blvd, App 309, St-laurent, QC H4R 2H5 | 1997-07-18 |
| Laurentian Consultants B.h.p. Ltd. | 345 Boul. Riel, Hull, QC J8Z 1B3 | 1985-09-24 |
| P.g.l. Consultants Group Inc. | 133 Ouest, De La Commune, Suite 300, Montreal, QC H2Y 2C7 | 1978-05-01 |
| Consultants En Dessin Ruland Design Consultants Inc. | 1457 Nicolet, Montreal, QC H1W 3K4 | 1982-07-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES CONSULTANTS B & N INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.