2704650 CANADA INC. (Corporation# 2704650) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 4, 1991.
| Corporation ID | 2704650 |
| Business Number | 129154290 |
| Corporation Name | 2704650 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
3 Robert Speck Parkway Mississauga ON L4Z 3C8 |
| Incorporation Date | 1991-04-04 |
| Dissolution Date | 1991-06-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DONALD J. DEGRANDIS | 106 MARTINDALE AVENUE, OAKVILLE ON L6H 4G7, Canada |
| ANTHONY J. LAFLEUR | 70 FOREST HILL RD., TORONTO ON M4V 2L5, Canada |
| DAVID L. BURN | 39A GLOUCESTER ST., TORONTO ON M4Y 1L8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1991-04-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1991-04-03 | 1991-04-04 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1991-04-05 | current | 3 Robert Speck Parkway, Mississauga, ON L4Z 3C8 |
| Name | 1991-04-04 | current | 2704650 CANADA INC. |
| Status | 1991-06-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1991-04-04 | 1991-06-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1991-06-25 | Dissolution | |
| 1991-04-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 3 ROBERT SPECK PARKWAY |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L4Z 3C8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Our Finest Hour Inc. | 3 Robert Speck Parkway, Suite 800, Mississauga, ON L4Z 2G5 | 1988-12-02 |
| Cbaoc Inc. | 3 Robert Speck Parkway, Suite 750, Mississauga, ON L4Z 2G5 | 1988-07-19 |
| 2772761 Canada Inc. | 3 Robert Speck Parkway, Mississauga, ON L4Z 3C8 | 1991-11-20 |
| Beaconeye Inc. | 3 Robert Speck Parkway, Suite 700, Mississauga, ON L4Z 2G5 | 1995-11-21 |
| Orenda Engines Inc. | 3 Robert Speck Parkway, Suite 700, Mississauga, ON L4Z 2G5 | 1996-01-19 |
| Hawker Canada Holdings Inc. | 3 Robert Speck Parkway, Suite 700, Mississauga, ON L4Z 2G5 | 1996-02-14 |
| The International Institute of Control Designers | 3 Robert Speck Parkway, Suite 1010, Mississauga, ON L4Z 2G5 | 1996-04-11 |
| Circo Technologies Corporation | 3 Robert Speck Parkway, Suite 900, Mississauga, ON L4Z 2G5 | |
| Canadian Car Company Limited | 3 Robert Speck Parkway, Suite 700, Mississauga, ON L4Z 2G5 | 1909-10-29 |
| Lister-petter Canada Ltd. | 3 Robert Speck Parkway, Suite 700, Mississauga, ON L4Z 2G5 | 1952-06-23 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 169317 Canada Inc. | 3 Robert Speck Parkway, Mississauga, ON L4Z 3C8 | 1989-08-14 |
| Name | Address |
|---|---|
| DONALD J. DEGRANDIS | 106 MARTINDALE AVENUE, OAKVILLE ON L6H 4G7, Canada |
| ANTHONY J. LAFLEUR | 70 FOREST HILL RD., TORONTO ON M4V 2L5, Canada |
| DAVID L. BURN | 39A GLOUCESTER ST., TORONTO ON M4Y 1L8, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L4Z3C8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 2704650 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.