G.C. LOH SALES LTD. (Corporation# 2704471) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 4, 1991.
| Corporation ID | 2704471 |
| Business Number | 128877438 |
| Corporation Name | G.C. LOH SALES LTD. |
| Registered Office Address |
9 Carrier Dr Etobicoke ON M9V 4B2 |
| Incorporation Date | 1991-04-04 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GEOK CHOO LOH | 1530 ALBION ROAD, ETOBICOKE ON M9V 1B5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1991-04-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1991-04-03 | 1991-04-04 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1992-09-03 | current | 9 Carrier Dr, Etobicoke, ON M9V 4B2 |
| Name | 1991-04-04 | current | G.C. LOH SALES LTD. |
| Status | 2001-01-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1998-02-19 | 2001-01-01 | Active / Actif |
| Status | 1997-08-01 | 1998-02-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1991-04-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2000 | 2000-04-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1999 | 1999-05-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1998 | 1997-05-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| John Mills Limited | 9 Carrier Drive, Rexdale, ON M9V 4B2 | 1972-09-11 |
| C V Tools Ltd. | 52 Carrier Drive, Units 4 5, Etobicoke, ON M9V 4B2 | |
| Central Moncton Warehousing Ltd. | 9 Carrier Drive, Rexdale, ON M9V 4B2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Riyasat Punjabi Tadka & Bar Canada Inc. | Unit A-102, A-103, 6230 Finch Avenue West, Etobicoke, ON M9V 0A1 | 2020-11-30 |
| 360 Urban Threads Inc. | 793 Albion Rd., Toronto, ON M9V 1A2 | 2007-02-21 |
| Mack F/x Traders Inc. | 793 Albion Rd., Toronto, ON M9V 1A2 | 2007-02-21 |
| 6747566 Canada Limited | 793 Albion Rd., Toronto, ON M9V 1A2 | 2007-04-02 |
| 10623415 Canada Inc. | 845 Albion Road, Toronto, ON M9V 1A3 | 2018-02-08 |
| Free Sewing Training School | 831 Albion Road, Toronto, ON M9V 1A3 | 2017-04-19 |
| 8135061 Canada Corporation | 1a-849 Albion, Toronto, ON M9V 1A3 | 2012-03-07 |
| Nigerian-canadian Police Foundation | 831 Albion Road, Etobicoke, ON M9V 1A3 | 2017-12-13 |
| The Garden of Love and Deliverance Ministry | 831 Albion Road, Toronto, ON M9V 1A3 | 2018-06-21 |
| Remane International Incorporated | 900 Albion Road, Unit B20, Etobicoke, ON M9V 1A5 | 2014-04-01 |
| Find all corporations in postal code M9V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GEOK CHOO LOH | 1530 ALBION ROAD, ETOBICOKE ON M9V 1B5, Canada |
| City | ETOBICOKE |
| Post Code | M9V4B2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rbr Pacific Sales Ltd. | 95 Hines Road, Unit 5, Kanata, ON K2K 2M5 | |
| Olympic Cycle Sales Ltee | 3873 Boul St. Martin, Laval, QC | 1973-04-16 |
| Air Repair Sales & Services Ltd. | 1 First Canadian Place, Suite 3400, Toronto, ON M5X 1A4 | |
| Evans Automotive Sales Inc. | 2395 Motorway Boulevard, Mississauga, ON L5L 1V4 | |
| Daco Sales (1968) Ltee | 5750 Parkhaven Ave, Montreal 269, QC | 1968-11-15 |
| Interprovincial Meat Sales Limited | 2900 Manulife Place, 10180-101 Street, Edmonton, AB T5J 3V5 | |
| Jl Scott Sales Agency Inc. | 291 Westar Farm Way, Ashton, ON K0A 1B0 | |
| Go Drive Sales and Leasing Ltd. | 4000, 421 - 7 Avenue Sw, Calgary, AB T2P 4K9 | |
| Arrow Truck Sales Canada, Inc. | 77 King Street West, Suite 400, Toronto, ON M5K 1A2 | |
| La Compagnie Chevrolet Motor Sales De Montreal Ltee | 6645 St-james Street West, Montreal, QC H4B 1V3 | 1976-12-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on G.C. LOH SALES LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.