Chambre de commerce et d'industrie de la rГ©gion de Coaticook (Corporation# 2704) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 10, 1899.
| Corporation ID | 2704 |
| Business Number | 123910952 |
| Corporation Name | Chambre de commerce et d'industrie de la rГ©gion de Coaticook |
| Registered Office Address |
150 Rue Child Bureau 06 Coaticook QC J1A 2B3 |
| Incorporation Date | 1899-01-10 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | - |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FRANCIS RIENDEAU | 74 Chemin Morgan, Coaticook QC J1A 1V7, Canada |
| Gilles Gagné | 4 Rue Roger-Smith, Coaticook QC J1A 0A8, Canada |
| DOMINIC ARSENAULT | 265 Rue Child, Coaticook QC J1A 2B5, Canada |
| Laurainne Lemieux | 474 Rue des Chênes, Coaticook QC J1A 3H8, Canada |
| Simon Meunier-Roy | 111 Rue Child, Coaticook QC J1A 2B2, Canada |
| Christina Desorcy | 305 Route 147 S., Coaticook QC J1A 2S2, Canada |
| Jacinthe Thibeault | 1444 Chemin Favreau, Sainte-Edwidge QC J0B 2R0, Canada |
| VICKY DÉSORCY | 57 MAIN EST, COATICOOK QC J1A 1N1, Canada |
| GAÉTAN GILBERT | 6335 route Louis-St-Laurent, Compton QC J0B 1L0, Canada |
| VANESSA LAPOINTE | 1815 KING OUEST, BUREAU 300, SHERBROOKE QC J1J 2E3, Canada |
| JEAN-PHILIPPE GERIN | 38 RUE CHILD, bureau 110, COATICOOK QC J1A 2B1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1899-01-10 | current |
Boards of Trade Act - Part II (BOTA - Part II) Loi sur les chambres de commerce - partie II (LCH - Partie II) |
| Act | 1899-01-09 | 1899-01-10 |
Boards of Trade Act - Part II (BOTA - Part II) Loi sur les chambres de commerce - partie II (LCH - Partie II) |
| Address | 2018-03-31 | current | 150 Rue Child, Bureau 06, Coaticook, QC J1A 2B3 |
| Address | 2015-03-31 | 2018-03-31 | 150 Rue Child, Bureau 22, Coaticook, QC J1A 2B3 |
| Address | 2000-03-02 | 2015-03-31 | 150 Rue Child, Coaticook, QC J1A 2B3 |
| Address | 1899-01-10 | 2000-03-02 | Box 699, Coaticook, QC |
| Name | 2006-10-19 | current | Chambre de commerce et d'industrie de la rГ©gion de Coaticook |
| Name | 1992-01-23 | 2006-10-19 | LA CHAMBRE DE COMMERCE DE LA REGION DE COATICOOK |
| Name | 1968-08-08 | 1992-01-23 | THE COATICOOK BOARD OF TRADE |
| Name | 1968-08-08 | 1992-01-23 | LA CHAMBRE DE COMMERCE DE COATICOOK |
| Name | 1899-01-10 | 1968-08-08 | THE BOARD OF TRADE OF THE TOWN OF COATICOOK |
| Status | 2013-09-06 | current | Active / Actif |
| Status | 1983-01-31 | 2013-09-06 | Inactive / Inactif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-10-19 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1899-01-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-11-20 | |
| 2019 | 2018-11-21 | |
| 2018 | 2017-11-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cabico Ip Holdings Inc. | 677, Rue Akhurst, Coaticook, QC J1A 0B4 | 2016-12-14 |
| Gestion Adirondack Inc. | 665, Rue Akhurst, Coaticook, QC J1A 0B4 | 2003-03-17 |
| Ferrotech Menard Inc. | 665 Rue Akhurst, Coaticook, QC J1A 0B4 | 1986-04-03 |
| 10021849 Canada Inc. | 677, Rue Akhurst, Coaticook, QC J1A 0B4 | 2016-12-14 |
| GÉrin, Dupuis, Viens Inc. | 79, Court, Coaticook, QC J1A 1L1 | |
| 2995042 Canada Inc. | 212 Rue Court, Coaticook, QC J1A 1L3 | 1994-01-21 |
| Distribution Coupes Medailles Attributions C.m.a. Inc. | 29 Main Est, Coaticook, QC J1A 1N1 | 1995-12-06 |
| 3681599 Canada Inc. | 450, Main E., Coaticook, QC J1A 1N9 | 1999-12-20 |
| Garage R. Maurais Inc. | 396 Main Ouest, Coaticook, QC J1A 1P7 | 1978-10-06 |
| 100731 Canada Inc. | 484, Rue Lamy, Coaticook, QC J1A 1S1 | 1980-09-30 |
| Find all corporations in postal code J1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FRANCIS RIENDEAU | 74 Chemin Morgan, Coaticook QC J1A 1V7, Canada |
| Gilles Gagné | 4 Rue Roger-Smith, Coaticook QC J1A 0A8, Canada |
| DOMINIC ARSENAULT | 265 Rue Child, Coaticook QC J1A 2B5, Canada |
| Laurainne Lemieux | 474 Rue des Chênes, Coaticook QC J1A 3H8, Canada |
| Simon Meunier-Roy | 111 Rue Child, Coaticook QC J1A 2B2, Canada |
| Christina Desorcy | 305 Route 147 S., Coaticook QC J1A 2S2, Canada |
| Jacinthe Thibeault | 1444 Chemin Favreau, Sainte-Edwidge QC J0B 2R0, Canada |
| VICKY DÉSORCY | 57 MAIN EST, COATICOOK QC J1A 1N1, Canada |
| GAÉTAN GILBERT | 6335 route Louis-St-Laurent, Compton QC J0B 1L0, Canada |
| VANESSA LAPOINTE | 1815 KING OUEST, BUREAU 300, SHERBROOKE QC J1J 2E3, Canada |
| JEAN-PHILIPPE GERIN | 38 RUE CHILD, bureau 110, COATICOOK QC J1A 2B1, Canada |
| City | COATICOOK |
| Post Code | J1A 2B3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Chambre De Commerce Et D'industrie De La RГ©gion De Richmond | C.p. 3119, Richmond, QC J0B 2H0 | 1894-11-17 |
| Chambre De Commerce Et Industrie De La RГ©gion De Valcourt | 980 Rue St-joseph, Valcourt, QC J0E 2L0 | 1988-04-06 |
| SociГ©tГ© D'aide Au DГ©veloppement De La CollectivitГ© De La RГ©gion De Coaticook | 38 Rue Child, Bureau 140, Coaticook, QC J1A 2B1 | 1989-06-12 |
| Centre D’initiatives En Agriculture De La Région De Coaticook | 125, Rue Morgan, Coaticook, QC J1A 1V6 | 1990-09-19 |
| Chambre De Commerce RГ©gion De MГ©gantic | 4336 Laval, Lac Megantic, QC G6B 1B8 | 1909-09-27 |
| Chambre De Commerce Soulanges & RГ©gion | C/o Cp 122, Dorion-vaudreuil, QC J7V 5W1 | 1947-11-18 |
| La SociÉtÉ Chambre De Commerce Et D'industrie Canada- | 3455 Rue Hutchison, Suite 102, Montreal, QC H3X 2G1 | 1999-06-02 |
| Chambre De Commerce Et D'industrie Canada-liban | 1400 Sauve Ouest, #204, Montreal, QC H4N 1C5 | 1989-08-23 |
| Canadian German Chamber of Industry and Commerce Inc. | 480 University Avenue, Suite 1500, Toronto, ON M5G 1V2 | 1968-10-25 |
| Fondation De La Chambre De Commerce Et D’industrie Canada Liban | 1805 Rue Sauvé Ouest #308, Montréal, QC H4N 3B8 | 2009-02-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on Chambre de commerce et d'industrie de la rГ©gion de Coaticook.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.