Coffee Association of Canada (Corporation# 2703980) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 28, 1991.
| Corporation ID | 2703980 |
| Business Number | 127994374 |
| Corporation Name |
Coffee Association of Canada Association du cafГ© du Canada |
| Registered Office Address |
25 Adelaide Street East Suite 711 Toronto ON M5C 3A1 |
| Incorporation Date | 1991-03-28 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 2 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Chris Murray | 70 Connie Crescent, Vaughan ON L4K 1L3, Canada |
| Marty Sigal | 42 Bamboo Grove, Toronto ON M3B 2C7, Canada |
| CATHERINE CROZIER | 2 MCDONALD'S PLACE, TORONTO ON M3C 3L4, Canada |
| Kim Cunningham | 2530 Stanfield Road, Mississauga ON L4Y 1S4, Canada |
| LUISA GIROTTO | 5140 YONGE STREET, SUITE 1205, TORONTO ON M2N 6L7, Canada |
| Cynthia Shanks | 8300, 19th Avenue, Montreal QC H1Z 4J8, Canada |
| John Middlemass | 226 Wyecroft Road, Oakville ON L6K 3X7, Canada |
| Robin White | 2421 Royal Windsor Drive, Oakville ON L6J 7X6, Canada |
| Solange Ackrill | 55 Carrier Drive, Toronto ON M9W 5V9, Canada |
| Dave Ovenell | 280 Industrial Parkway South, Aurora ON L4G 3V7, Canada |
| Catherine O'Brien | 25 Sheppard Avenue West, Toronto ON M2N 6S6, Canada |
| Nina Ahluwalia | 50 Ronson Drive, Unit 150, Toronto ON M9W 1B3, Canada |
| Vince Sgabellone | 1500 Don Mills Road, Suite 502, Toronto ON M3B 3K4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-01-07 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1991-03-28 | 2015-01-07 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1991-03-27 | 1991-03-28 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2019-10-24 | current | 25 Adelaide Street East, Suite 711, Toronto, ON M5C 3A1 |
| Address | 2015-01-07 | 2019-10-24 | 120 Eglinton Avenue East, Suite 1100, Toronto, ON M4P 1E2 |
| Address | 2008-03-31 | 2015-01-07 | 1185 Eglinton Ave East, Suite 101, Don Mills, ON M3C 3C6 |
| Address | 1991-03-28 | 2008-03-31 | 1185 Eglinton Ave East, Suite 101, Don Mills, ON M3C 3C6 |
| Name | 2015-01-07 | current | Coffee Association of Canada |
| Name | 2015-01-07 | current | Association du cafГ© du Canada |
| Name | 1991-03-28 | 2015-01-07 | Association du cafГ© du Canada |
| Name | 1991-03-28 | 2015-01-07 | COFFEE ASSOCIATION OF CANADA |
| Status | 2015-01-07 | current | Active / Actif |
| Status | 1991-03-28 | 2015-01-07 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-01-07 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2014-10-16 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2002-07-25 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2000-07-17 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1991-03-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-06-14 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-05-16 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-04-04 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Eaux Vives Water Inc. | 25 Adelaide Street East, Suite 1000, Toronto, ON M5C 3A1 | 2005-06-28 |
| Cameron Stephens Financial Corporation | 25 Adelaide Street East, Suite 600, Toronto, ON M5C 3A1 | 2007-01-29 |
| Ascendus Inc. | 25 Adelaide Street East, 811, Toronto, ON M5C 3A1 | 2000-10-24 |
| Fountain Asset Corp. | 25 Adelaide Street East, Suite 1300, Toronto, ON M5C 3A1 | |
| 154644 Canada Inc. | 25 Adelaide Street East, Suite 1320, Toronto, ON M5C 3A1 | |
| Jg Capital Corp. | 25 Adelaide Street East, Toronto, ON M5C 3A1 | |
| Wma Inc. | 25 Adelaide Street East, Suite 1900, Toronto, ON M5C 3A1 | 2007-09-05 |
| Mmb Research Inc. | 25 Adelaide Street East, Suite 400, Toronto, ON M5C 3A1 | 2007-12-19 |
| Schoeck Canada Inc. | 25 Adelaide Street East, Suite 1320, Toronto, ON M5C 3A1 | 2009-01-13 |
| Wolverine Asset Management Ltd. | 25 Adelaide Street East, Suite 900, Toronto, ON M5C 3A1 | 2009-04-23 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Innovation Power Capital Inc. | 1417-25 Adelaide Street East, Toronto, ON M5C 3A1 | 2020-06-08 |
| Construction Ata Ouellet Inc. | 25 Adelaide St E, Toronto, ON M5C 3A1 | 2018-08-21 |
| Ic Interdisciplinary Consultants Canada Ltd. | 1320-25 Adelaide Street East, Toronto, ON M5C 3A1 | 2018-08-15 |
| Ia Interior Architects Inc. | 25 Adelaide St. E., Suite 1917, Toronto, ON M5C 3A1 | 2015-05-07 |
| 7946759 Canada Inc. | 401 Bay Street, Suite 2702, Toronto, ON M5C 3A1 | 2011-08-15 |
| Customer Engineering Services Canada Inc. | 900 - 25 Adelaide Street East, Toronto, ON M5C 3A1 | 2009-12-01 |
| Apgo Education Foundation | 25, Adelaide Street East, Suite 1100, Toronto, ON M5C 3A1 | 2009-08-26 |
| Atacama Pacific Gold Corporation | 25 Adelaide Street East, Suite 1900, Toronto, ON M5C 3A1 | 2008-06-12 |
| Sprung Lmd Inc. | 25 Adelaide Street East, Suite 900, Toronto, ON M5C 3A1 | 2007-02-12 |
| Northern Shrike Hockey Club Limited | 25 Adelaide Street, Suite 1900, Toronto, ON M5C 3A1 | 2006-08-11 |
| Find all corporations in postal code M5C 3A1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Chris Murray | 70 Connie Crescent, Vaughan ON L4K 1L3, Canada |
| Marty Sigal | 42 Bamboo Grove, Toronto ON M3B 2C7, Canada |
| CATHERINE CROZIER | 2 MCDONALD'S PLACE, TORONTO ON M3C 3L4, Canada |
| Kim Cunningham | 2530 Stanfield Road, Mississauga ON L4Y 1S4, Canada |
| LUISA GIROTTO | 5140 YONGE STREET, SUITE 1205, TORONTO ON M2N 6L7, Canada |
| Cynthia Shanks | 8300, 19th Avenue, Montreal QC H1Z 4J8, Canada |
| John Middlemass | 226 Wyecroft Road, Oakville ON L6K 3X7, Canada |
| Robin White | 2421 Royal Windsor Drive, Oakville ON L6J 7X6, Canada |
| Solange Ackrill | 55 Carrier Drive, Toronto ON M9W 5V9, Canada |
| Dave Ovenell | 280 Industrial Parkway South, Aurora ON L4G 3V7, Canada |
| Catherine O'Brien | 25 Sheppard Avenue West, Toronto ON M2N 6S6, Canada |
| Nina Ahluwalia | 50 Ronson Drive, Unit 150, Toronto ON M9W 1B3, Canada |
| Vince Sgabellone | 1500 Don Mills Road, Suite 502, Toronto ON M3B 3K4, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5C 3A1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tea and Coffee Association of Canada | 1185 Eglinton Avenue East, Suite 101, Don Mills, ON M3C 3C6 | 1980-09-17 |
| The Odd One Coffee Company Inc. | 101 Rue De LÉvis, Apt. 3, Montreal, QC H3J 2Z4 | 2014-11-24 |
| Tgi Coffee Inc. | 3618 Poirier, Ville St-laurent, QC H4R 2J5 | 1995-10-13 |
| Tri-sip Coffee Inc. | 1155 University, Montreal, QC H3B 3A7 | 1998-11-12 |
| The U.t. Coffee and Tea Company Inc. | 389 Route 17, Hawkesbury, ON K6A 2R2 | 2000-01-28 |
| CafГ© Aladdin Coffee Inc. | 20 Impasse Du Paysage, Gatineau, QC J8Z 2Y3 | 1996-10-24 |
| CafÉ Bos Inc. | 2170 Ward, Ville St. Laurent, QC H4M 1T7 | 1987-09-03 |
| CafГ© Rapide / Quick Coffee Inc. | 92, Jeffrey, Dollard Des Ormeaux, QC H9S 2N5 | 2008-01-16 |
| CafÉ De JoËl Inc. | 1289, Chemin Pilon, Clarence Creek, ON K0A 1N0 | 2010-10-17 |
| CafÉ ProgÉma Inc. | 1041 Rue IrÈne Senecal, MontrÉal, QC H1A 5R4 | 2000-05-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on Coffee Association of Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.