AMERICAN MOTORS CREDIT (CANADA) INC. (Corporation# 270385) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 27, 1978.
| Corporation ID | 270385 |
| Business Number | 884142555 |
| Corporation Name | AMERICAN MOTORS CREDIT (CANADA) INC. |
| Registered Office Address |
350 Kennedy Road South Brampton ON L6V 2M3 |
| Incorporation Date | 1978-01-27 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 3 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALEX S. DITTENHOFFER | 350 KENNEDY ROAD SOUTH, BRAMPTON ON L6V 2M3, Canada |
| GREGORY W. GEE | 350 KENNEDY ROAD SOUTH, BRAMPTON ON L6V 2M3, Canada |
| G.N. BANKS | 901 WILSHIRE DRIVE, SUITE 350, TROY, MICHIGAN , United States |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-01-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1978-01-26 | 1978-01-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1978-01-27 | current | 350 Kennedy Road South, Brampton, ON L6V 2M3 |
| Name | 1984-06-08 | current | AMERICAN MOTORS CREDIT (CANADA) INC. |
| Name | 1978-01-27 | 1984-06-08 | CORPORATION DE DEVELOPPEMENT DE CREDIT (CANADA) LIMITEE |
| Name | 1978-01-27 | 1984-06-08 | DEVELOPMENT CREDIT CORPORATION (CANADA) LIMITED |
| Status | 1987-10-31 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1978-01-27 | 1987-10-31 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1978-01-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1987 | 1986-06-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1986 | 1986-06-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1985 | 1986-06-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| American Motors (canada) Inc. | 350 Kennedy Road South, Brampton, ON L6V 2M3 | 1939-12-20 |
| Plainsview Motors Limited | 350 Kennedy Road South, Brampton, ON L6V 2M3 | 1969-03-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pan-am Motors Limited | 350 Kennedy Rd South, Brampton, MB L6V 2M3 | 1969-08-07 |
| Jeep of Canada Limited | 350 Kennedy Rd South, Brampton, ON L6V 2M3 | 1953-04-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 99homes Capital Inc. | 201-15 Gateway Blvd, Brampton, ON L6V 0H4 | 2020-08-24 |
| 11910426 Canada Inc. | 127 Christian Ritter Drive, Markham, ON L6V 0V8 | 2020-02-18 |
| 9295437 Canada Incorporated | 20 Shediac Rd, Brampton, ON L6V 0V9 | 2015-05-13 |
| Infinity Global Systems Inc. | 18 Beachville Circle, S, Brampton, ON L6V 1A1 | 2011-04-01 |
| Ck Global Marketing Inc. | 9418 Chinguacousy Rd N, Brampton, ON L6V 1A1 | 2004-04-27 |
| Cema Canadian Emergency Management Agency Inc. Amec | 1279 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | 2002-04-26 |
| The Shepherd's House | 10055 Creditview Road, Brampton, ON L6V 1A1 | 2002-01-17 |
| Agribiotech Canada, Inc. | 210 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | |
| Rothwell Seeds International Company Limited | 210 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | |
| Agribiotech Canada, Inc. | 210 Wanless Drive, Brampton, ON L6V 1A1 | |
| Find all corporations in postal code L6V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALEX S. DITTENHOFFER | 350 KENNEDY ROAD SOUTH, BRAMPTON ON L6V 2M3, Canada |
| GREGORY W. GEE | 350 KENNEDY ROAD SOUTH, BRAMPTON ON L6V 2M3, Canada |
| G.N. BANKS | 901 WILSHIRE DRIVE, SUITE 350, TROY, MICHIGAN , United States |
| City | BRAMPTON |
| Post Code | L6V2M3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| American Motors (canada) Inc. | 2450 Chrysler Center, Windsor, ON N8W 3X7 | |
| American Motors (canada) Inc. | 350 Kennedy Road South, Brampton, ON L6V 2M3 | 1939-12-20 |
| Credit Data Corporation of American, Ltd. | 1700 North, Woodward Ave, Bloomfield Hills, ON 48O 3 | 1968-02-08 |
| Motors Holding of Canada Limited | 222 General Motors Bldg., Suite 10, Detroit, ON 482 2 | 1946-02-08 |
| L'institut Canadien Du Credit | 219 Dufferin Street, #216c, Toronto, ON M6K 3J1 | 1928-06-11 |
| I.t.c. Carte De Credit Commerciale (canada) Ltee | 300 St-sacrement Street, Room 411, Montreal, QC H2Y 1X8 | 1973-07-16 |
| Les Systemes De Credit 30-60-90 Ltee | 231 St-jacques, Suite 894, Montreal, QC H2Y 1M6 | 1984-08-20 |
| Damm4u Credit Services Inc. | 21-2275 Credit Valley Road, Mississauga, ON L5M 4N5 | 2011-11-04 |
| Credit Abb Ltee | 1410 Blair Pl, Suite 600, Gloucester, ON K1J 9B9 | 1990-07-09 |
| Les Bureaux De Credit Du Nord Inc. | 336 Boul.rideau, C.p. 247, Rouyn-noranda, QC J9X 5C3 | 1963-08-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on AMERICAN MOTORS CREDIT (CANADA) INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.