DR. MIKE'S INC. (Corporation# 2613921) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 27, 1990.
| Corporation ID | 2613921 |
| Business Number | 887157873 |
| Corporation Name | DR. MIKE'S INC. |
| Registered Office Address |
590 King Street West Second Fl. Toronto ON M5V 1M4 |
| Incorporation Date | 1990-06-27 |
| Dissolution Date | 1997-08-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHAEL J. WILLIAMS | 69 SIR LANCELOT DRIVE, MARKHAM ON L3P 2J9, Canada |
| ARTHUR LEE | 5 MARBLEMOUNT CRES,, AGINCOURT ON M1T 2H5, Canada |
| SHREEKESH DESAI | 215 MILAN STREET, TORONTO ON M5A 4C3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1990-06-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1990-06-26 | 1990-06-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1990-06-27 | current | 590 King Street West, Second Fl., Toronto, ON M5V 1M4 |
| Name | 1990-06-27 | current | DR. MIKE'S INC. |
| Status | 1997-08-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-10-01 | 1997-08-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1990-06-27 | 1992-10-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-08-28 | Dissolution | |
| 1990-06-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kops Brothers, Limited | 590 King St West, Toronto 2b, ON M5V 1M4 | 1917-01-12 |
| Silknit Limited | 590 King St West, Toronto 2b, ON M5V 1M4 | 1928-06-07 |
| Alamac Knitting Mills (canada) Limited | 590 King St West, Toronto, ON M5V 1M4 | 1957-07-04 |
| Lovable Company Limited | 590 King St West, Toronto 135, ON M5V 1M4 | 1949-10-06 |
| Aberley Insurance Agency Limited | 590 King St. West, Toronto, ON M5V 1M4 | |
| Molyclaire Limited | 590 King St. West, Toronto, ON M5V 1M4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vyolette Bee Inc. | 27 Bathurst Street, Toronto, ON M5V 0A1 | 2020-03-31 |
| Top Notch Studios Inc. | 3704-183 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 0A1 | 2019-03-07 |
| Skiin Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 2903, Toronto, ON M5V 0A1 | 2017-11-13 |
| Together Family Foundation | 2504-183 Wellington St W, Toronto, ON M5V 0A1 | 2016-01-27 |
| Distribbeauty Inc. | 183 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 0A1 | 2015-03-09 |
| Topzero Trade Inc. | 183, Wellington West, Suite 4702, Toronto, ON M5V 0A1 | 2015-01-27 |
| Diamond Back Fashion Inc. | 183 Wellington St West, Suite 4201, Toronto, ON M5V 0A1 | 2014-02-27 |
| 8798494 Canada Corp. | 2504-183 Wellington St W., Toronto, ON M5V 0A1 | 2014-02-23 |
| Jeffrey Fisher Home Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 2606, Toronto, ON M5V 0A1 | 1999-12-29 |
| Evig Foundation | 183 Wellington St. W., Suite 4005, Toronto, ON M5V 0A1 | 1991-10-30 |
| Find all corporations in postal code M5V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHAEL J. WILLIAMS | 69 SIR LANCELOT DRIVE, MARKHAM ON L3P 2J9, Canada |
| ARTHUR LEE | 5 MARBLEMOUNT CRES,, AGINCOURT ON M1T 2H5, Canada |
| SHREEKESH DESAI | 215 MILAN STREET, TORONTO ON M5A 4C3, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5V1M4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Mike Weir Foundation | 1217 Mike Weir Drive, Brights Grove, ON N0N 1C0 | 2004-03-01 |
| Les Placements Mike Dym Ltee | 5025 Ramsay, St-hubert, QC J3Y 2S3 | 1980-11-19 |
| Les Fourrures Mike Papadopoulos Ltee | 1449 St Alexander, Suite 1009, Montreal, QC H3A 2G6 | 1981-09-25 |
| Agence De Vente Mike Goldberg Ltee | 5720 Rembrandt, Suite 902, Cote St-luc, QC H4W 3A1 | 1970-07-31 |
| Les Entreprises Mike Graham Ltee | 5000 Buchan Street, Suite 601, Montreal, QC | 1977-01-27 |
| Mike Izzo & Fils Limitee | 4001 Souvenir, Chomedey, Laval, QC H7W 1A9 | 1985-05-31 |
| Mike Howlett & Associes Ltee | 755 Boissy Street, St-lambert, QC J4R 1K1 | 1990-06-05 |
| Societe De Placement Mike Kristof Ltee | 523 Algonoquin Ave., Mount Royal, QC H3R 1C9 | 1981-09-04 |
| Mike Haimes & Associes Ltee | 111 Irvine Avenue, Westmount, QC H3Z 2K3 | 1978-06-22 |
| Delta Mike Inc. | 2450 Derry Road East, Hangar #9, Mississauga, ON L5S 1B2 |
Please comment or provide details below to improve the information on DR. MIKE'S INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.