EVERYTHING FOR A DOLLAR STORE (CANADA) INC. (Corporation# 2613875) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 13, 1990.
| Corporation ID | 2613875 |
| Business Number | 869206631 |
| Corporation Name | EVERYTHING FOR A DOLLAR STORE (CANADA) INC. |
| Registered Office Address |
60 Alden Road Suite 305 Markham ON L3R 0E7 |
| Incorporation Date | 1990-07-13 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MOHAMMED ARIF CHOKSI | 3075 BRIDLETOWN CIRCLE, UNIT 6, SCARBOROUGH ON M1W 1S8, Canada |
| ABDUL QADIR CHOKSI | 2 COLEDALE ROAD, UNIONVILLE ON L3R 7X3, Canada |
| ABDUL WAHID CHOKSI | 2 COLEDALE ROAD, UNIONVILLE ON L3R 7X3, Canada |
| MOHAMMED ALI CHOKSI | 3075 BRIDLETOWN CIRCLE, UNIT 6, SCARBOROUGH ON M1W 1S8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1990-07-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1990-07-12 | 1990-07-13 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-02-07 | current | 60 Alden Road, Suite 305, Markham, ON L3R 0E7 |
| Name | 1990-07-13 | current | EVERYTHING FOR A DOLLAR STORE (CANADA) INC. |
| Status | 2000-02-28 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 2000-02-18 | 2000-02-28 | Active - Discontinuance Pending / Actif - Changement de rГ©gime en cours |
| Status | 1990-07-13 | 2000-02-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-02-28 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: Ontario |
| 1990-07-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1999 | 1999-06-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1998 | 1997-07-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1997-07-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Everything for A Dollar Store (canada) Inc. | 600 Alden Road, Suite 305, Markham, ON L3R 0E7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Daewoo Auto Canada Inc. | 160 Royal Crest Court, Markham, ON L3R 0A2 | 1998-06-01 |
| 9615440 Canada Inc. | 160 Royal Crest Court, Markham, ON L3R 0A2 | 2016-02-03 |
| Concore Inc. | 160 Royal Crest Court, Markham, ON L3R 0A2 | 2016-03-30 |
| 10146536 Canada Inc. | 5 Seaforth Place, Markham, ON L3R 0A4 | 2017-03-15 |
| Quanzhou Chamber of Commerce In Canada | 7 Seaforth Pl, Markham, ON L3R 0A4 | 2016-12-22 |
| Celesse Inc. | 47 Braeside Sq, Markham, ON L3R 0A4 | 2015-05-11 |
| Zl Oceansky International Inc. | 53 Braeside Sq., Markham, ON L3R 0A4 | 2011-11-01 |
| Premier Tires Inc. | 52 Braeside Square, Markham, ON L3R 0A4 | 2009-11-02 |
| 3973387 Canada Inc. | 55 Braeside Square, Markham, ON L3R 0A4 | 2002-01-09 |
| Jands Systems Inc. | 52 Braeside Square, Markham, ON L3R 0A4 | 1988-03-16 |
| Find all corporations in postal code L3R | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MOHAMMED ARIF CHOKSI | 3075 BRIDLETOWN CIRCLE, UNIT 6, SCARBOROUGH ON M1W 1S8, Canada |
| ABDUL QADIR CHOKSI | 2 COLEDALE ROAD, UNIONVILLE ON L3R 7X3, Canada |
| ABDUL WAHID CHOKSI | 2 COLEDALE ROAD, UNIONVILLE ON L3R 7X3, Canada |
| MOHAMMED ALI CHOKSI | 3075 BRIDLETOWN CIRCLE, UNIT 6, SCARBOROUGH ON M1W 1S8, Canada |
| City | MARKHAM |
| Post Code | L3R0E7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dollar In Store Inc. | 18 Adair Court, Brampton, ON L6Y 0Y3 | 2020-07-24 |
| Omobude Dollar Value Store Inc. | 320 Main St. North, Brampton, ON L6V 4A3 | 2007-02-08 |
| Luxury Dollar Store Inc. | 372 Rideau St., Suite 322, Ottawa, ON K1N 1G7 | 2002-09-05 |
| Jj Dollar Store Ltd. | 270 Palmdale Drive, Unit 504, Scarborough, ON M1T 3N8 | 2007-10-15 |
| Hyslop's Dollar Store & More Inc. | 14 Davis Road, Coldstream, NS B0N 2J0 | 2013-03-20 |
| Dollar Store Express Inc. | 5787 Riverdale Crescent, Mississauga, ON L5M 4R6 | 2013-08-13 |
| 5 Dollar Store Inc. | 7215 Goreway Drive, Unit 1e51, Mississauga, ON L4T 0B4 | 2017-11-13 |
| Dollar Stock Discount Store Inc. | 3320 Keele Street, Toronto, ON M3M 2H7 | 2007-07-19 |
| Hurry Hurry Dollar Store Plus Inc. | 5676 Fantasia Manor, Mississauga, ON L5M 7B1 | 2004-10-21 |
| One Dollar Gift Inc. | 84 Avenue Damase Potvin, Baie-comeau, QC G4Z 2R7 | 2014-01-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on EVERYTHING FOR A DOLLAR STORE (CANADA) INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.