C.F. PLAY AGENCIES INC. (Corporation# 261378) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 21, 1977.
| Corporation ID | 261378 |
| Business Number | 877363549 |
| Corporation Name | C.F. PLAY AGENCIES INC. |
| Registered Office Address |
860 Belfast Road Ottawa ON K1G 0Z6 |
| Incorporation Date | 1977-12-21 |
| Dissolution Date | 2002-05-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RACHEL CHODIKOFF | 3868 REVELSTOKE DRIVE, OTTAWA ON K1V 7C4, Canada |
| WAYNE CHODIKOFF | 1500 RIVERSIDE DRIVE, SUITE 2104, OTTAWA ON K1G 4J4, Canada |
| DONALD CHODIKOFF | 3868 REVELSTOKE DRIVE, OTTAWA ON K1V 7C4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1977-12-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1977-12-20 | 1977-12-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1977-12-21 | current | 860 Belfast Road, Ottawa, ON K1G 0Z6 |
| Name | 1977-12-21 | current | C.F. PLAY AGENCIES INC. |
| Status | 2002-05-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1995-04-01 | 2002-05-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1977-12-21 | 1995-04-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2002-05-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 1977-12-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1992 | 1992-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 175125 Canada Inc. | 860 Belfast Road, Ottawa, ON K1G 0Z6 | 1959-04-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Robert Smith Appliances and Furniture Limited | 920 Belfast Road, Ottawa, ON K1G 0Z6 | 1982-11-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| S.j Fastlane Auto Center Inc. | 1333, Avenue L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2009-08-06 |
| Hob's Automotive Car Repairs Inc. | 1333 L Avenue, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2007-03-07 |
| 6454551 Canada Inc. | 1321 Avenue L, Ottawa, Ontario, ON K1G 0A3 | 2005-09-27 |
| 6238629 Canada Inc. | 1333 Ave L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2004-05-23 |
| Avenue Tire Depot Inc. | 1346 Avenue L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2004-02-03 |
| 6064710 Canada Inc. | 1333 Ave L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2003-02-12 |
| 6454569 Canada Inc. | 1321 Avenue L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2005-09-27 |
| 8317143 Canada Inc. | 1346 Avenue L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2012-10-04 |
| We'll Roof You Inc. | 1321 Avenue L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 1987-10-09 |
| Marmen Open Systems Inc. | 1327 Avenue N, Ottawa, ON K1G 0A7 | 2002-09-19 |
| Find all corporations in postal code K1G | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RACHEL CHODIKOFF | 3868 REVELSTOKE DRIVE, OTTAWA ON K1V 7C4, Canada |
| WAYNE CHODIKOFF | 1500 RIVERSIDE DRIVE, SUITE 2104, OTTAWA ON K1G 4J4, Canada |
| DONALD CHODIKOFF | 3868 REVELSTOKE DRIVE, OTTAWA ON K1V 7C4, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1G0Z6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Ventes Tru-play Inc. | 335 Dufferin Road, Hampstead, QC H3X 2Y6 | 1986-01-14 |
| Play-boy Exhibition Gallery Inc. | 5444 10ieme Avenue, Rosemont, Montreal, QC | 1977-11-16 |
| Play People Play Board Games, Electronic Games & Puzzles Inc. | 501 Alden Rd, Suite 3075, Markham, ON L3R 6G4 | 1996-09-13 |
| Gestion Free 2 Play Inc. | 200-8000 Boulevard Langelier, Saint-lГ©onard, QC H1P 3K2 | 2010-04-13 |
| Play and Let Play Inc. | 163 Stewart St., Peterborough, ON K9J 3M4 | 2013-05-23 |
| Go Play Producing Inc. | 22, Olive Avenue, Apt. Ph02, North York, ON M2N 7G6 | 2012-12-29 |
| Pure Play Broadcasting Canada Inc. | 2302, Croissant Du Sablier, Saint-lazarre, QC J7T 2E2 | 1996-02-13 |
| Fbm Agencies Ltee. | Tor. Dom. Bank Tower, 48th Floor, Toronto, ON M5K 1E6 | 1982-06-07 |
| The International Society for Child and Play Therapy-play Therapy International | 11e 900 Greenbank Rd, Suite 527, Nepean, ON K2J 4P6 | 1997-04-01 |
| Productions Press Play Inc. | 5231, Hutchison, Montreal, QC H2V 4B4 | 1998-07-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on C.F. PLAY AGENCIES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.