CARBON ET RUBAN OMEGA LIMITEE (Corporation# 261343) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 19, 1977.
| Corporation ID | 261343 |
| Corporation Name |
CARBON ET RUBAN OMEGA LIMITEE OMEGA CARBON & RIBBON LIMITED |
| Registered Office Address |
267 Dubois Chateauguay QC J6K 1H3 |
| Incorporation Date | 1977-12-19 |
| Dissolution Date | 1996-02-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHN F. MYERS | 267 DUBOIS, CHATEAUGUAY QC J6K 1H3, Canada |
| DIANE S. GORDON | 267 DUBOIS, CHATEAUGUAY QC J6K 1H3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1977-12-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1977-12-18 | 1977-12-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1977-12-19 | current | 267 Dubois, Chateauguay, QC J6K 1H3 |
| Name | 1977-12-19 | current | CARBON ET RUBAN OMEGA LIMITEE |
| Name | 1977-12-19 | current | OMEGA CARBON & RIBBON LIMITED |
| Status | 1996-02-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1995-04-01 | 1996-02-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1977-12-19 | 1995-04-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-02-19 | Dissolution | |
| 1977-12-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1992 | 1989-12-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 267 DUBOIS |
| City | CHATEAUGUAY |
| Province | QC |
| Postal Code | J6K 1H3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| DÉpÔts-transit Inc. | 305 Boul. Albert Einstein, ChÂteauguay, QC J6K 0A3 | 1988-11-15 |
| Reparations Mercier Diezel Inc. | 295 Albert-einstein, Chateauguay, QC J6K 0A3 | 1984-11-07 |
| Les Constructions Marcel Lacroix Ltee | 134 Chemin De La Haute-riviГЁre, ChГўteauguay, QC J6K 0A4 | 1979-07-16 |
| Canada Maximum Investment Group Inc. | 42, Place De L'Г©pervier, ChГўteauguay, QC J6K 0A5 | 2018-09-02 |
| 9274561 Canada Incorporated | 1 Place De L'epervier, Chateauguay, QC J6K 0A5 | 2015-04-29 |
| 8526095 Canada Inc. | 36, Place De L'epervier, Chateauguay, QC J6K 0A5 | 2013-05-21 |
| Elma Transportation Inc. | 5, Place Du Vieux Village, Chateauguay, QC J6K 0A6 | 2018-04-09 |
| 11710761 Canada Inc. | 126 Rue Claire Raymond, Chateauguay, QC J6K 0A9 | 2019-10-30 |
| Nature Providers Inc. | 122 Rue Claire-raymond, Chateauguay, QC J6K 0A9 | 2015-05-25 |
| Sleek Analytics Inc. | 2-29 Rue Lajoie, ChГўteauguay, QC J6K 0B5 | 2013-03-09 |
| Find all corporations in postal code J6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOHN F. MYERS | 267 DUBOIS, CHATEAUGUAY QC J6K 1H3, Canada |
| DIANE S. GORDON | 267 DUBOIS, CHATEAUGUAY QC J6K 1H3, Canada |
| City | CHATEAUGUAY |
| Post Code | J6K1H3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Carbone Et Ruban A & M Inc. | 117 Dolomite Drive, Downsview, ON M3J 2N1 | 1979-12-14 |
| The Omega Machinery Limited | 1150 Rue Brouillette, St-hyacinthe, QC J2S 7B6 | |
| The Omega Machinery Limited | 1150 Brouillette, St-hyacinthe, QC J2T 2G8 | 1920-03-06 |
| Omega Construction Outre-mer Limitee | 845 Lippman St., Laval, QC H7S 1G3 | 1976-02-20 |
| Sport Omega Limitee | Place Victoria, Suite 3400, Montreal 115 Q, QC | 1970-03-02 |
| Dunn Carbon & Ribbon Co. Limited | 871 Montee De Liesse Rd, St. Laurent 377, QC | 1948-09-24 |
| Canada Carbon & Ribbon Company, Limited | 55 Bridgeland Ave, Toronto, ON M6A 1Y8 | 1918-11-22 |
| Canada Carbon & Ribbon Company, Limited | 55 Bridgeland Avenue, Toronto, ON | |
| Capital Carbon and Ribbon Company Limited | 25-e Northside Road, Ottawa, ON K2H 8S1 | 1933-10-12 |
| Omega Laboratories Limited | 11,177 Hamon Street, Montreal, QC H3M 3E4 |
Please comment or provide details below to improve the information on CARBON ET RUBAN OMEGA LIMITEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.