POLINDEX TRADING INC. (Corporation# 2613361) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 5, 1990.
| Corporation ID | 2613361 |
| Business Number | 884799735 |
| Corporation Name | POLINDEX TRADING INC. |
| Registered Office Address |
129 Harwood Gate Beaconsfield QC H9W 3A5 |
| Incorporation Date | 1990-06-05 |
| Dissolution Date | 1991-12-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RENATA BAGGA | 129 HARWOOD GATE, BEACONSFIELD QC H9W 3A5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1990-06-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1990-06-04 | 1990-06-05 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1990-06-05 | current | 129 Harwood Gate, Beaconsfield, QC H9W 3A5 |
| Name | 1990-06-05 | current | POLINDEX TRADING INC. |
| Status | 1991-12-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1990-06-05 | 1991-12-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1991-12-19 | Dissolution | |
| 1990-06-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1991 | 1991-06-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 129 HARWOOD GATE |
| City | BEACONSFIELD |
| Province | QC |
| Postal Code | H9W 3A5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 175545 Canada Inc. | 123 Harwood Gate, Beaconsfield, QC H9W 3A5 | 1990-10-31 |
| Compumin Inc. | 121 Harwood Gate, Beaconsfield, QC H9W 3A5 | 1990-09-17 |
| 166930 Canada Inc. | 101 Harwood Gate, Beaconsfield, QC H9W 3A5 | 1989-03-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fala Inc. | 108 Beaurepaire Dr., Beaconsfield, QC H9W 0A1 | |
| Ravann Creative Enterprises Inc. | 368 Glengarry Avenue, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 2000-06-30 |
| 2912597 Canada Inc. | 366 Glengarry, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 1993-04-15 |
| 147277 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 1985-11-08 |
| 10715549 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 2018-04-04 |
| 146140 Canada Inc. | 490 Olympic Dr., Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1985-05-31 |
| S. Vasil Marketing Inc. | 496 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1980-07-11 |
| 10203017 Canada Incorporated | 318 Berkshire Ave, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2017-04-22 |
| 9839399 Canada Inc. | 300 Birkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2016-07-21 |
| 8664021 Canada Inc. | 342 Arlington Crescent, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2013-10-15 |
| Find all corporations in postal code H9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RENATA BAGGA | 129 HARWOOD GATE, BEACONSFIELD QC H9W 3A5, Canada |
| City | BEACONSFIELD |
| Post Code | H9W3A5 |
| Category | trading |
| Category + City | trading + BEACONSFIELD |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cfm Trading Company Inc. | 1981 Mcgill College Avenue, Suite 1100, Montreal, QC H3A 3C1 | 2001-04-25 |
| Nc Trading Inc. | 100 New Gower Street, Suite 1100, St. John's, NL A1C 6K3 | |
| H & N Trading Inc. | 33 Barkton Lane, Halifax, NS B3M 4K5 | |
| Corporation MontrГ©al Plastique Trading | 5815 Rue Evreux, St-leonard, QC H1T 2H4 | 1999-12-24 |
| Les Aliments Trading Transco Inc. | 750 Boul. Marcel Laurin, Suite 225, St. Laurent, QC H4M 2M4 | 1986-07-04 |
| Larix Trading Ltd. | 120 Adelaide Street West, Suite 2150, Toronto, ON M5H 1T1 | |
| Cie Interport Trading Ltee | 50 Place Cremazie, Suite 307, Montreal, QC H2P 2T1 | 1966-08-04 |
| Alma Trading Ltee | 1255 Phillips Square, Montreal, QC H3B 3G9 | 1973-04-03 |
| Fourrures Trading Post Fjh Inc. | 423 Mayor Street, Suite 619, Montreal, QC H3A 2K7 | 1987-12-03 |
| Nereid Trading International Ltee | 800 Victoria Square, Suite 3400, Montreal, QC H4Z 1E9 | 1987-11-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on POLINDEX TRADING INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.