SPA AGENCE DE PLACEMENT SENIOR INC. (Corporation# 2613255) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 5, 1990.
| Corporation ID | 2613255 |
| Business Number | 876416637 |
| Corporation Name |
SPA AGENCE DE PLACEMENT SENIOR INC. SPA SENIOR'S PERSONNEL AGENCY INC. |
| Registered Office Address |
23 59th Avenue Laval Des Rapides QC H7V 2B1 |
| Incorporation Date | 1990-06-05 |
| Dissolution Date | 1995-11-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RUTH KOHN | 23 59TH AVENUE, LAVAL DES RAPIDES QC H7V 2B1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1990-06-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1990-06-04 | 1990-06-05 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1990-06-05 | current | 23 59th Avenue, Laval Des Rapides, QC H7V 2B1 |
| Name | 1990-06-05 | current | SPA AGENCE DE PLACEMENT SENIOR INC. |
| Name | 1990-06-05 | current | SPA SENIOR'S PERSONNEL AGENCY INC. |
| Status | 1995-11-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1994-10-01 | 1995-11-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1990-06-05 | 1994-10-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-11-10 | Dissolution | |
| 1990-06-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1992 | 1991-11-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 23 59TH AVENUE |
| City | LAVAL DES RAPIDES |
| Province | QC |
| Postal Code | H7V 2B1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 154355 Canada Inc. | 601-3045 Boul. Notre-dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1987-02-17 |
| Marie Art DÉco Inc. | 1202-3045 Boulevard Notre Dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1983-01-25 |
| Les Placements Gelinotte Inc. | 804-3045 Boul. Notre Dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1981-12-17 |
| Gestion Jovie Inc. | 3045 Boul. Notre Dame, App. 903, Laval, QC H7V 0A1 | 1980-11-10 |
| Centre Le Triangle Rouge Inc. | 3045 Boul. Notre-dame, #1708, Laval, QC H7V 0A1 | 1980-03-13 |
| Investissements Goulam Ltee | 806-3045 Boulevard Notre Dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1978-02-13 |
| J.c. Laverdure Limited | 307 3045, Notre-dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1969-04-22 |
| Groupe Immobilier Myre Inc. | 502-3045, Boul. Notre-dame, Laval, QC H7V 0A1 | |
| Les Logiciels Avilo Inc. | 2905, Place Louis-r.-renaud, Bureau 501, Laval, QC H7V 0A3 | 2012-09-07 |
| 6477526 Canada Inc. | 2805, Place Louis-r.-renaud, Laval, QC H7V 0A3 | 2005-11-14 |
| Find all corporations in postal code H7V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RUTH KOHN | 23 59TH AVENUE, LAVAL DES RAPIDES QC H7V 2B1, Canada |
| City | LAVAL DES RAPIDES |
| Post Code | H7V2B1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sunview Personnel & Placement Agency Inc. - | 1003 Hyman Street, Suite B-1, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 1M4 | 2008-11-24 |
| A Senior Serving A Senior & Associates Inc. | 302-22 Marilyn Drive, Guelph, ON N1H 7T1 | 2016-08-29 |
| T and N Senior Placement Services Inc. | 2680 Sabourin, Saint-laurent, QC H4S 1M2 | 2016-04-27 |
| Le Journal Senior Scene Inc. | 1200 Atwater, Main Floor, Montreal, QC H3Z 1X4 | 1979-03-13 |
| La Classique Internationale De Golf Senior Canadien Inc. | 2100 De Maisonneuve West, Suite 208, Montreal, QC H3H 1K6 | 1989-02-03 |
| Le Groupe De "design" Senior Inc. | 139 Stagecoach Road, West Brome, QC J0E 2P0 | 1977-06-14 |
| St-paul Senior Bugles and Drums Corps | 10 Rue Front, Apt. 4, Aylmer, QC J9H 4X1 | 1985-02-25 |
| Agence De Placement Rti Inc. | 2230 Des Trois-rivieres Avenue, Laval, QC H7E 4Z1 | 2001-03-06 |
| Agence De Personnel Dk Inc. | 780 Avenue Brewster, Bureau 03-200, MontrÉal, QC H4C 2K1 | 2006-12-15 |
| Jen Far Personnel Agency Limited | 200 St-jacques, Suite 900, Montreal, QC H2Y 1M1 | 1979-01-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on SPA AGENCE DE PLACEMENT SENIOR INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.