173761 CANADA INC. (Corporation# 2612976) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 4, 1990.
| Corporation ID | 2612976 |
| Business Number | 125896928 |
| Corporation Name | 173761 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
2165 Boul Marcel Laurin St-laurent QC H4R 1K4 |
| Incorporation Date | 1990-06-04 |
| Dissolution Date | 2004-07-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DA QIANG CHEN | 3305 LAURIAULT, ST-LAURENT QC H4K 1T5, Canada |
| YAO YANG CHEN | 3305 LAURIAULT, ST-LAURENT QC H4K 1T5, Canada |
| JIAN QIANG CHEN | 3260 LAURIAULT, ST-LAURENT QC H4K 1T6, Canada |
| ZHI YUN CHEN | 3145 LAURIAULT, ST-LAURENT QC H4K 1T5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1990-06-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1990-06-03 | 1990-06-04 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1990-06-04 | current | 2165 Boul Marcel Laurin, St-laurent, QC H4R 1K4 |
| Name | 1990-06-04 | current | 173761 CANADA INC. |
| Status | 2004-07-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-02-03 | 2004-07-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1999-10-04 | 2004-02-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1990-06-04 | 1999-10-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-07-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 1990-06-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1997 | 1996-10-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1996 | 1996-10-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 2165 BOUL MARCEL LAURIN |
| City | ST-LAURENT |
| Province | QC |
| Postal Code | H4R 1K4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3559041 Canada Inc. | 2151 Marcel Laurin, St.laurent, QC H4R 1K4 | 1999-01-19 |
| 2988356 Canada Inc. | 1991 Marcel-laurin Boulevard, Saint-laurent, QC H4R 1K4 | 1993-12-24 |
| Ameublement Faure Inc. | 2009 Blvd. Laurentien, Montreal, QC H4R 1K4 | 1993-06-28 |
| Tofortune International Inc. | 2015 Boul Laurentien, St-laurent, QC H4R 1K4 | 1992-04-28 |
| Michel Plante Store Inc. | 2215 Boulevard Marcel Laurin, St-laurent, QC H4R 1K4 | 1987-10-06 |
| 177257 Canada Inc. | 1995 Boul. Marcel Laurin, St-laurent, QC H4R 1K4 | 1985-09-13 |
| 144722 Canada Inc. | 2123 Boulevard Laurentien, Suite 49, Ville St-laurent, QC H4R 1K4 | 1985-05-31 |
| 135027 Canada Inc. | 2109 Laurntian Boulevard, St-laurent, QC H4R 1K4 | 1984-08-23 |
| 126355 Canada Inc. | 2059 Laurentien, St-laurent, QC H4R 1K4 | 1983-09-01 |
| 125972 Canada Ltee | 2125 Laurentien Boulevard, Montreal, QC H4R 1K4 | 1983-08-19 |
| Find all corporations in postal code H4R1K4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DA QIANG CHEN | 3305 LAURIAULT, ST-LAURENT QC H4K 1T5, Canada |
| YAO YANG CHEN | 3305 LAURIAULT, ST-LAURENT QC H4K 1T5, Canada |
| JIAN QIANG CHEN | 3260 LAURIAULT, ST-LAURENT QC H4K 1T6, Canada |
| ZHI YUN CHEN | 3145 LAURIAULT, ST-LAURENT QC H4K 1T5, Canada |
| City | ST-LAURENT |
| Post Code | H4R1K4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 173761 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.