LES COMMUNICATIONS TELESCENE INC. (Corporation# 2612933) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 4, 1990.
| Corporation ID | 2612933 |
| Business Number | 873434260 |
| Corporation Name |
LES COMMUNICATIONS TELESCENE INC. TELESCENE COMMUNICATIONS INC. |
| Registered Office Address |
5705 Ferrier St. Suite 200 MontrÉal QC H4P 1N3 |
| Incorporation Date | 1990-06-04 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 3 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHAEL PRUPAS | 1000 DE MAISONNEUVE BLVD W,STE 1400, MONTREAL QC H3A 3C8, Canada |
| PAUL PAINTER | 316 RUE BERKSHIRE, BEACONSFIELD QC H9W 1A5, Canada |
| ROBIN SPRY | 3340 GLENCOE, MONTREAL QC H3R 2C6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1990-06-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1990-06-03 | 1990-06-04 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1990-06-04 | current | 5705 Ferrier St., Suite 200, MontrÉal, QC H4P 1N3 |
| Name | 1992-04-01 | current | LES COMMUNICATIONS TELESCENE INC. |
| Name | 1992-04-01 | current | TELESCENE COMMUNICATIONS INC. |
| Name | 1990-06-04 | 1992-04-01 | 173943 CANADA INC. |
| Status | 1998-02-27 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1990-06-04 | 1998-02-27 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1990-06-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1997 | 1995-07-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1996 | 1995-07-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1995 | 1995-07-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Communications Telescene Inc. | 5705 Ferrier Street, Suite 200, Montreal, QC H4P 1N3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Vetements Canstar Inc. | 5705 Ferrier St., Suite 200, Mount Royal, QC H4P 1N3 | 1992-04-03 |
| 2895391 Canada Inc. | 5705 Ferrier St., Suite 200, MontrÉal, QC H4P 1N3 | 1993-02-15 |
| 3395162 Canada Inc. | 5705 Ferrier St., Suite 200, Montreal, QC H4P 1N3 | 1997-07-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3476898 Canada Inc. | 5750 Ferrier St, Suite 200, Montreal, QC H4P 1N3 | 1998-05-15 |
| 3384594 Canada Inc. | 5773 Ferrier St., Suite 101, Town of Mount Royal, QC H4P 1N3 | 1997-06-18 |
| Commercants International Karoo Inc. | 5705 Ferrier, Suite 207, Montreal, QC H4P 1N3 | 1996-10-09 |
| 3290310 Canada Inc. | 5755 Ferrier St, Montreal, QC H4P 1N3 | 1996-08-28 |
| 3233782 Canada Inc. | 5705 Ferrier St, Montreal, QC H4P 1N3 | 1996-03-01 |
| 3233731 Canada Inc. | 5705 Ferrier Street, Suite 200, Montreal, QC H4P 1N3 | 1996-03-01 |
| Score International Inc. | 5763 Ferrier, Mont Royal, QC H4P 1N3 | 1996-01-29 |
| 3170250 Canada Inc. | 5733 Ferrier St, Montreal, QC H4P 1N3 | 1995-07-31 |
| 3094278 Canada Inc. | 5705 Rue Ferrier, Suite 200, Mont Royal, QC H4P 1N3 | 1994-12-07 |
| M.m.h.m. Commerce Inc. | 5755 Ferrier St., Montreal, QC H4P 1N3 | 1993-12-29 |
| Find all corporations in postal code H4P1N3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHAEL PRUPAS | 1000 DE MAISONNEUVE BLVD W,STE 1400, MONTREAL QC H3A 3C8, Canada |
| PAUL PAINTER | 316 RUE BERKSHIRE, BEACONSFIELD QC H9W 1A5, Canada |
| ROBIN SPRY | 3340 GLENCOE, MONTREAL QC H3R 2C6, Canada |
| City | MONTRÉAL |
| Post Code | H4P1N3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Telescene Communications Inc. | 5705 Ferrier, Suite 200, Montreal, QC H4P 1N3 | |
| Le Groupe Film Telescene Inc. | 5705 Ferrier St, Suite 200, Mont Royal, QC H4P 1N3 | 1989-03-17 |
| Les Productions Telescene (keeping Track) Inc. | 360 Place Royale, Montreal, QC H2Y 2V1 | 1985-09-13 |
| Communications Nationales G.c.n. Inc. | 3349 Place Griffith, St. Laurent, QC H4T 1W5 | 1980-12-09 |
| Telemedia Communications Inc. | 1411 Peel Street, Suite 310, Montreal, QC H3A 1S5 | |
| J.o.b. Imprimerie Et Communications Ltee | 151 Bay Street, Suite 1211, Ottawa, ON | 1979-03-13 |
| Communications Nu-tel Inc. | 4999 St-catherine Street West, Suite 228, Westmount, QC H3Z 1T3 | 1985-04-01 |
| Les Communications Sensuelles Inc. | 100 Alexis Nihon Boulevard, Suite 260, St-laurent, QC | 1977-07-28 |
| Graphic Communications Institute | 999 Rue Emile Journault Est, Montreal, QC H2M 2E2 | 1997-11-20 |
| Stc Success, Technology, Communications Inc. | 85, Rue Fleury Ouest, Montreal, QC H3L 1T1 | 1982-12-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES COMMUNICATIONS TELESCENE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.