ACCUTRON TECHNOLOGIES (R & D) INC. (Corporation# 2612895) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 4, 1990.
| Corporation ID | 2612895 |
| Business Number | 884981069 |
| Corporation Name | ACCUTRON TECHNOLOGIES (R & D) INC. |
| Registered Office Address |
7220 Route Transcanadienne St-laurent QC H4T 1A3 |
| Incorporation Date | 1990-06-04 |
| Dissolution Date | 1997-08-07 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MAURICE HUOT | 5233 RUE JACQUES-PORLIER, MONTREAL QC H1K 4P7, Canada |
| J.F. JOUCERT | 4070 PLACE COURTEAU, LAVAL QC H7T 1W6, Canada |
| PAUL HURTUBISE | 7200 RUE JACQUES-PORLIER, MONTREAL QC H1K 4P7, Canada |
| ROBERT HUOT | 5745 RUE FADET, ST-LEONARD QC H1P 1S1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1990-06-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1990-06-03 | 1990-06-04 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1990-06-04 | current | 7220 Route Transcanadienne, St-laurent, QC H4T 1A3 |
| Name | 1990-08-22 | current | ACCUTRON TECHNOLOGIES (R & D) INC. |
| Name | 1990-08-22 | current | ACCUTRON TECHNOLOGIES (R ; D) INC. |
| Name | 1990-07-31 | 1990-07-31 | 173445 CANADA INC. |
| Name | 1990-06-04 | 1990-08-22 | 173455 CANADA INC. |
| Status | 1997-08-07 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-10-01 | 1997-08-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1990-06-04 | 1992-10-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-08-07 | Dissolution | |
| 1990-06-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 7220 ROUTE TRANSCANADIENNE |
| City | ST-LAURENT |
| Province | QC |
| Postal Code | H4T 1A3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2714205 Canada Inc. | 7350 Route Transcanadienne, Ville St-laurent, QC H4T 1A3 | 1991-05-08 |
| Ogivar R & D (1991) Inc. | 7200 Trans-canada Highway, St-laurent, QC H4T 1A3 | 1991-02-27 |
| Luxart Omni Management Inc. | 7250 Trans Canadienne, Suite 20, St-laurent, QC H4T 1A3 | 1990-12-06 |
| Transfert De Technologie AvancÉe (tta) Inc. | 7200 Route Transcanadienne, St-laurent, QC H4T 1A3 | 1989-07-28 |
| Prolan Info A.r.t. Inc. | 7200 Route Trans-canadienne, Ville St-laurent, QC H4T 1A3 | 1987-01-21 |
| Groupe Chaussures Canada North Inc. | 7300 Trans-canadienne Road, St-laurent, QC H4T 1A3 | 1983-04-07 |
| Omnitrade Limitee | 7200 Trans Canada Highway, St-laurent, QC H4T 1A3 | 1971-12-31 |
| Rba QuÉbec Inc. | 7350 Route Transcanadienne, St-laurent, QC H4T 1A3 | 1995-12-13 |
| Solutions Informatiques Rba Inc. | 7350 Route Transcanadienne, Saint-laurent, QC H4T 1A3 | 1997-12-19 |
| Rba Inc. | 7350 Route Transcanadienne, Saint Laurent, QC H4T 1A3 | 1980-02-08 |
| Find all corporations in postal code H4T1A3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MAURICE HUOT | 5233 RUE JACQUES-PORLIER, MONTREAL QC H1K 4P7, Canada |
| J.F. JOUCERT | 4070 PLACE COURTEAU, LAVAL QC H7T 1W6, Canada |
| PAUL HURTUBISE | 7200 RUE JACQUES-PORLIER, MONTREAL QC H1K 4P7, Canada |
| ROBERT HUOT | 5745 RUE FADET, ST-LEONARD QC H1P 1S1, Canada |
| City | ST-LAURENT |
| Post Code | H4T1A3 |
| Category | technologies |
| Category + City | technologies + ST-LAURENT |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Technologies Acv Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 3725, Montreal, QC H3B 3P4 | 1987-02-04 |
| Innovative Technologies B.g.w. Inc. | 2500 Laval, Suite 2, St-laurent, QC H4L 3A1 | 1989-08-28 |
| Cse Power Technologies Inc. | 6135 De Maisonneuve, Suite 12, Montreal, QC H4A 2A3 | 2005-11-21 |
| White Room Technologies (t.s.b.) Inc. | 48 Champlain, C.p. 484, Bromont, QC J0E 1L0 | 1989-01-10 |
| Chicoine, Maillet & AssociÉs Technologies (c.m.a. Technologies) Inc. | 4287 Rue Juneau, Pierrefonds, QC H9H 2C6 | 1996-03-13 |
| Technologies Purement Logique Inc. | 14717 E Notre Dame, Montreal, QC | 1992-11-24 |
| H.t.r.c. Paper Technologies Inc. | 2727, Rue King Ouest, Bureau 300, Sherbrooke, QC J1L 1C2 | 1997-09-22 |
| Ia Technologies NumГ©riques Inc. | 1080 Grande AllГ©e Ouest, QuГ©bec, QC G1S 1C7 | 2019-06-20 |
| Earthchange Technologies Inc. | 4247 St. Dominique, Suite 201, Montreal, QC H2W 2A9 | 1999-06-15 |
| Sos Emergency Response Technologies Inc. | 136 Merizzi, St-laurent, QC H4T 1S4 | 1975-09-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on ACCUTRON TECHNOLOGIES (R & D) INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.